Marigold.cz         Chronomag.cz         Kancelářská krysa běhá         FotonMag     

pouzit_rychlejsi_data_nez_54_mb_s_bez_standardu

Použít rychlejší data než 54 Mb/s bez standardu?

Vzhledem k tomu, že příprava rychlejšího datového standardu pro WiFi sítě, který by měl doplnit „Géčkový“ standard s maximální rychlostí 54 Mb/s není dosud skončena, řada výrobců čipových sad přišla s vlastním rozšířením standardu. Výrobci čipových sad se tím chtějí odlišit jeden od druhého a přesvědčit výrobce koncových WiFi produktů, že zákazníky zaujme, když budou nabízet právě jimi objevené technologie. Do jisté míry se tak opakuje situace s 802.11b, k němuž řada výrobců nabízela svoje zrychlení na 22 až 44 Mb/s.

Otázku, zda nestandardizované rychlosti použít, lze zodpovědět poměrně jednoznačně. Pokud je vyloženě nepotřebujete, vyhněte se spoléhání na ně. Výjimku tvoří speciální případy, kdy opravdu potřebujete vyšší rychlosti například v momentě, kdy musíte pomocí bezdrátové sítě přenášet větší objemy dat.

Základním problémem vyšších rychlostí je nutnost použít je na obou stranách. Jenže pokud máte notebooky vybavené čipovou sadou Centrino nebo ekvivalnetní sadou od AMD, tedy integrovaným WiFi, tak byste do notebooků museli zbytečně kupovat nové PCMCIA karty a je otázkou, zda vám vyšší rychlost za to stojí.

U stolních počítačů nebo starších notebooků je to jiná věc, ty standardně WiFi kartu nemívají a cenové rozdíly mezi kartami podporujícími nestandardní vyšší rychlosti a těmi „géčkovými“ jsou zanedbatelné – pokud mluvíme o značkových kartách. V takovém případě se vám opravdu vyplatí koupit si všechna zařízení od jednoho výrobce a využívat výhody vyšších rychlostí, jenže na druhou stranu to prakticky nepoznáte, pokud WiFi používáte jen pro sdílené připojení po internetu. Jakmile byste ale chtěli na jeden počítač stáhnout z jiného počítače větší soubor, například film, rozdíl v rychlosti ihned poznáte.

Zvažte to, jsou to stokorunky, tisícikorunky a nevýhodou je, že proměna na budoucí standard je u dnešních produktů nejistá.

Je také třeba říci, že nestandardní rychlosti jsou absolutně nevhodné pro venkovní prostředí a jejich použití se doporučuje pouze u vnitřních sítí. Proč, vysvětlíme zvláště.

Nyní se podívejme na to, jaká jednotlivá proprietární zvýšení rychlosti existují a na jejich stránkách jsou další podrobnosti o nich:

 
pouzit_rychlejsi_data_nez_54_mb_s_bez_standardu.txt · Poslední úprava: 23. 1. 2007 10:35