Marigold.cz         Chronomag.cz         Kancelářská krysa běhá         FotonMag     

modifikace_firmware_routeru

Pokud jste si vybrali svůj nový router a je vám líto, že některá ze zajímavých funkcí v něm chybí, není všechno ztraceno. Vzhledem k tomu, že WiFi routery jsou standardně postavené na Linuxu, jakožto nejlevnějším dostupném operačním systému vhodném pro implementaci do zařízení s omezenou výpočetní i paměťovou kapacitou, jsou k řadě routerů dostupné zdrojové kódy.

Tady vás asi zarazí ono “k většině”. Skutečně situace nebývá vždy tak jednoznačná, jak to licence Linuxu vyznačuje a například společnost Linksys s tím měla jisté problémy, když se ukázalo, že od svých routerů postavených na Linuxu neuvolnila zdrojové kódy, jak licence Linuxu nařizuje. Linksys nařízení začal obcházet tím, že zdrojové kódy nabízel “kvůli velikosti” objednávkou na CD za pokrytí distribučních nákladů ve výši 20 dolarů, později ale od této formy distribuce upustil a volně je zveřejňuje na svých stránkách.

K Linuxu existují také zdrojové kódy řady síťových utilit a není tedy problém zkompilovat je pro konkrétní procesory použité v jednotlivých routerech, případně modifikovat kód tak, aby vyhovoval záměrům uživatele.

Díky oběma těmto faktorům se na internetu objevila postupem času řada modifikací firmware, které výrazně posouvají schopnosti původních zařízení výrobců.

V této části Marigoldova WiFi se podíváme na zoubek modifikacím firmware u výrobků společnosti Linksys, jejíž produkce je ve světě co se domácí a SOHO sféry týká zřejmě nejprodávanější a existuje na ni nejširší řada modifikací.

Pak se také podíváme na modifikace firmware pro u nás velmi populární výrobky Asus, jež díky výbornému poměru cena/výkon u nás svojí popularitou předstihly Linksys a nakonec také na modifikace a zákaznické úpravy zařízení Ovislink, populárních zejména mezi staviteli venkovních sítí.

Bezpečnostní upozornění

Žádná z těchto modifikací není schválena výrobcem. Ačkoliv je velmi nepravděpodobné, že by měla za následek technické poškození WiFi routeru, může se snadno stát, že špatným nastavením či špatným provedením modifikace nebude router dostupný a nebude možné jej konfigurovat přes webový prohlížeč. Před tím, než začnete experimentovat, dodržte následující bezpečnostní pravidla, která vám značně ulehčí život:

 1. Nikdy neexperimentujte s routerem, jenž je součástí živé sítě a je pro tuto síť důležitý. K experimentům používejte výrobek, který máte jen pro sebe a pro své hraní, teprve po jeho úpravách, až jej shledáte stabilním, jej zařaďte do sítě. Berte ohled na lidi, kterým dočasná nestabilita a nefunkčnost sítě ztrpčuje život.
 2. Vždy dopředu z manuálu nastudujte, jak se postupuje při tvrdém resetu routeru a postup si někam zapište. Skutečnost, že tento postup máte v záložkách svého prohlížeče v online dokumentaci výrobce, vám nepomůže v momentě, kdy router zkolabuje a nepustí vás na internet.
 3. Stejně tak si zaznamenejte nebo procvičte přesný postup pro znovunahrání firmware dodávaného výrobcem. Tento firmware si uschovejte na lokálním disku a buďte si jisti, že jej umíte do routeru instalovat nejenom přes webové rozhraní, ale i samoinstalační utilitou nebo přes ftp či telnet. Nezapomínejte na to, že u routeru s poškozenou administrativní části webové rozhraní nemusí fungovat, služba FTP/Telnet bude dostupná spíše.

Co dělat, když router neodpovídá

Pokud dojde k tomu, že router přestane z libovolného důvodu reagovat a fungovat, proveďte na něm nejdříve soft reset a pokud to zařízení rozlišuje a nefunguje po soft resetu, proveďte případně hard reset. Ve většině případů byste tím měli router dostat do základního nastavení, při němž se přeruší všechny procesy a spustí se jen ty, které router spouští po nastartování. Pokud jste mu ještě nestihli přikázat, aby po startu spouštěl i ty, které způsobují jeho nefunkčnost, máte vcelku slušnou šanci, že se po resetu router probere a můžete do něj nahrát původní firmware nebo se pokoušet kus po kusu odebírat služby, o nichž si myslíte, že mohly způsobit problém.

Horší je situace, kdy se router neprobere ani po hard resetu. Resetem se sice router znovu nabootuje, pokud je ale špatně konfigurován nebo po bootu spouští služby, které způsobí jeho nefunkčnost, není jiná šance, jak jej dovést k rozumu, než znovu do jeho paměti nahrát původní originální firmware. Nyní vám přijde vhod postup z výše uvedeného bodu 3.

Pokud firmware nelze do routeru nahrát žádnou z metod, o nichž víte, je třeba zanést router do servisu, kde mají možnost přes programátor pamětí nahrát firmware do routeru, ať už se mu jakkoliv moc nechce, leda by byl hardwarově poškozený. Tento zásah si budete muset ale pravděpodobně zaplatit, protože se na takovouto opravu nevztahují záruční podmínky.

Ačkoliv by se vám v praxi nemělo stát, že byste se úpravami software dostali k poškození vašeho hardware, počítejte s tím, že může dojít zejména experimentováním mimo postupy doporučené autory modifikací k situacím, kdy váš router nebude reagovat a můžete potřebovat značné odborné schopnosti síťaře – Linuxáře, než jej oživíte. Berte také na vědomí, že použitím modifikací ztrácíte záruku, pokud by se ale stalo s routerem něco technicky, můžete do něj vždy před návštěvou servisu nahrát původní firmware a pokud je fyzicky poškozená paměť a nejde provést nahrnání firmware, už z toho beztak servis nic nevykouká.

Třebaže tedy považuji modifikace firmware za jednoduché a bezpečné operace, přesto je doporučuji i v těch nejjednodušších případech alespoň pokročilejším uživatelům, v žádném případě je nenechávejte na vaší sekretářce. A nyní je zřejmě to pravé místo pro obligátní větičku: veškeré zásahy do firmware děláte na vlastní zodpovědnost a za případná poškození si můžete jen vy sami.

Modifikace firmware u routerů s chipsetem Realtek

Routery s chipsetem Realtek jako např. Ovislink, AWAP, CC&C, Planet, Edimax atd... patří mezi nejlevnější “Linux inside” routery na našem trhu, avšak jejich firmware není moc doladěný. Proto vzniklo několik modifikací původního firmwaru, některé z nich jsou velmi kvalitní.

AP Router

Brazilským zázrakem je firmware AP Router, který je dobře dostupný i ČR www.ap-router.cz Podmínkou použití je zařízení s chipsetem Realtek RLT 8186, který je obsažen ve všech běžně použivaných AP (Ovislink, CC&C, Edimax ...)

AP Router

*BEZPEČNOST

Používání firmware zajišťuje naprostou kontrolu firewallu pomocí iptables a umožňuje klientovi vytvořit si vlastní bezpečnostní postupy. Díky systému NAT je síť klienta kompletně chráněna a izolována od vnější sítě. Chrání se klient i jeho okolí, protože vnitřní síť klienta není zvnějšku přístupná. Tato ochrana pak v klientově síti umožní zrušit protokol “trash”. Stále je však možné přiřadit IP k MAC a zabránit uživatelům klonovat neautorizovaná MAC.

*QoS

Na základě požadavků QoS klientům nabízí „traffic shaping“, celkové monitorování rychlosti klienta pomocí IP, MAC a rozhraní, a to praktickým a bezpečným způsobem. Kromě QoS a traffic shaping může vytvořit skupiny a ušetřit určité množství komunikace pro konkrétní zařízení. Například pro telefonování VoIP. Díky systému skupin v QoS nabízí pro naše VoIP potřebnou rychlost a zajišťujeme kvalitní hlasovou komunikaci. Je také možné realizovat spravedlivé rozčlenění komunikace mezi uživateli. Systém QoS funguje nezávisle na způsobu, jakým funguje rádio, to znamená, že se můžeme ovládat vzdálenou rádiovou komunikaci i při režimu přístupový bod. Další velkou výhodou funkce traffic shaping ve vlastním rádiu je antivirová kontrola. V síti existuje mnoho virů, které ničí celou dostupnou internetovou komunikaci. I jedno zařízení infikované virem tohoto typu se může stát noční můrou a může zničit celou bezdrátovou síť. Tomuto problému se můžete vyhnout, když na zařízení využijete traffic shaping, protože virus nebude postupovat bez omezení rychlosti.

*ROZHRANÍ

AP ROUTER nabízí snadno použitelné WEBOVÉ rozhraní. Ke většině funkcí se tak dostanete jen po několika kliknutích myši.

*CENA / VÝHODY

Hlavní výhodou zařízení AP ROUTER jeho vynikající poměr cena-výkon. Dobrým příkladem využití firmware je v bytových domech. V takových bytových domech většina poskytovatelů internetu používá zařízení s Linuxem, což je na úkor sdílení internetu. Jen díky rádiovému vybavení zařízení AP ROUTER vyřešíte ty nejběžnější problémy: HD, zastaralou základní desku, mobilní díly, potíže s nedostatkem prostoru, nedostatečnou paměť, rušící chladič... a to ani nemluvíme o ztrátě času při nastavování konfigurace všech těchto zařízení a zajišťování hardwarové kompatibility. Využijete-li zařízení AP ROUTER, získáte rádio s možností traffic shaping, internetovým sdílením a firewallem. A to vše je nabízeno s přátelským a praktickým rozhraním.

*SPOLEHLIVOST

Firmware má hlídací systém na bázi IP, který zajišťuje spolehlivý provoz. Pokud rádio z nějakého důvodu ztratí “ping” na určitou IP adresu, dojde automaticky k restartu.

*PROPUSTNOST

S jedním firmware máte rádio, které vám umožňuje internetové sdílení pomocí bezdrátového připojení, Ethernetu nebo bezdrátového mostu. To znamená, že své rádio můžete použít několika různými způsoby bez potřeby nakupovat další vybavení.

*DIAGNÓZA PROBLÉMU

Díky vzdálenému přístupu přes terminál SSH budete schopni rychle zjistit selhání. AP ROUTER má základní příkazy síťové diagnostiky: ping, tcpdump a arp. Má také praktický a účinný nástroj: IPTRAF. Pomocí iptraf můžete vizualizovat spotřebu komunikace v reálném čase vašeho klienta i odlišné statistiky síťové komunikace, aniž byste působili jako “štěnice”.

APPro

www.appro.cz

Tento výborný alternativní firmware je nabízen jak v placené verzi pro MINITAR MNWAPG-2, Planet 4033 a Planet 4035, tak i v bezplatné verzi pro velice rošířený Ovislink 1120AP a pro méně známý Planet 1963a, nově je zadarmo dostupný i pro Ovislink WL-5460AP (zatím pouze v lite verzi). APPro, jež je vlastně Linux (velice ořezaný) vyvíjí polská firma Alfanet. Největší výhodou tohoto alternativního firmwaru je množství funkcí, o které obohatí staré dobré Ovislinky 1120AP, jejichž funkce s původním firmwarem jsou velice chudé. Dále přidává příjemné webové rozhraní, které si můžete sami vyzkoušet na stránkach výrobce. Nyní bych ale přistoupil k novinkám, které si nemůžu vynachválit při provozování na 1120AP:

 • watchdog - normálně se objevuje až u 5460AP s původním fw
 • priorizace QoS
 • traffic manager - podrobné nastavení jednotlivých klientů
 • traffic statistics - hodinové, denní, týdenní, měsíční + jednoduchý graf
 • QoS statistics
 • client statistics
 • wireless advanced settings - o hodně bohatší nastavení
 • SSH přístup, lze zablokovat přístup přes telnet na portu 23 (návod ve faq appro.cz)
 • port forwarding
 • port filtering
 • vyřešen problém s latencí v modu AP a občasného zamrzání
 • možnost shapovat až 63 klientů - známý v praxi má 40 klientů na jednom 1120AP a údajně zvládá

Toto je výčet asi těch nejzajímavějších novinek, které mám v praxi odzkoušené a fungují bez problémů. Ještě bych chtěl doplnit, že návrat na původni fw je naprosto bezproblémový a původní fw pro jednotlivé routery najdete na stránkách Appro. Testovaná verze fw na 1120AP - Online.pl/APPro 1.0.6-1. APPro - Traffic statistics

TornadoAP

Dalším polským zázrakem je firmware TornadoAP s verzí i pro novější routery.

TornadoAP

je určen pro následující routery:

 • Ovislink WL-1120AP,
 • Planex GW-AP11SP,
 • Abocom WP102,

a další s čipovou sadou RTL8181, 2MB flas paměti a 16 MB RAM (minimálně)

Firmware je v polštině a je to placená verze (do 130 zlotých, lze koupit i router vybavený TornadoAP), myslím ale, že existuje i anglická modifikace.

TornadoAP Xtreme

 • Ovislink WL-5460AP,
 • Senao 2611CB3+,
 • Abocom WAP252,

a další s čipovou sadou RTL8186 a 2MB flas paměti a 16 MB RAM (minimálně).

Modifikace je odděleně pro klientsky používané zařízení a přístupové body.

Modifikace firmware u routerů Linksys

Před tím, než se pustíme do výkladu a představení jednotlivých modifikací firmware pro Linksys routery (dnes součást Cisco), musíme se podívat na drobné odlišnosti v hardware routerů, které jsou obecně značeny stejně.

Linksys totiž své výrobky řady WRT54G a WRT54GS průběžně modifikuje, aniž by ovšem změnil samotné obchodní značení. Tyto výrobky se liší pouze takzvanými verzemi, přičemž ale není na první pohled zřejmé, jak jednotlivé verze od sebe odlišit. Přitom je to pro modifikace důležité – některé modifikace nelze spustit na nižších verzích, než jaká je uvedena v jejich dokumentaci. Přehled verzí Linksys routerů najdete zde.

Jednotlivé modifikace firmware pro routery Linksys si nejprve představíme krátkým povídáním, stručná tabulka porovnávající funkce modifikací bude na závěru kapitoly. Ačkoliv je zřejmé, že řada modifikací se svými funkcemi překrývá, záhy poznáte, že jednotlivé modifikace mívají svoje speciální určení a většinou vyhovují speciálnímu záměru, s nímž byly vytvořeny. Je také třeba dodat, že modifikace se vyvíjejí a tento text zachycuje stav z října 2005. Na webech modifikací a pomocí Google snadno dohledáte, jaký je současný stav.

OpenWrt

openwrt.org (pro řadu routerů různých výrobců)

Pokud se začíná mluvit o modifikacích, je třeba začít s OpenWrt, ačkoliv většině čtenářů zřejmě naopak vyhovovat vůbec nebude. Na OpenWrt se začalo

pracovat počátkem roku 2004, ačkoliv v nejrůznějších formách existovala již nějakou dobu před tím. OpenWrt je ale prababičkou nejenom v historickém slova

smyslu – i ve skutečnosti jde o modifikace, z níž řada jiných modifikací vychází.

OpenWrt využívá Linuxové podstaty routerů, jenže pro úsporu místa se s touto modifikací zpravidla nepracuje přes webové rozhraní, ale přes klasickou

příkazovou řádku. To ji diskvalifikuje u běžných uživatelů, u síťových administrátorů tím boduje. Řada dalších modifikací jednoduše využívá toho, že

OpenWrt je založena na „balíčkování“, tedy na možnosti doinstalovat si do ní funkce, které potřebujete a na které stačí paměť vašeho routeru. Modifikace

odvozené z OpenWrt nebo i novější verze OpenWrt samotného přidávají webové rozhraní, jež pomůže tyto funkce ovládat i začátečníkům.

Pro konkrétní podporu vašeho routeru je vhodné konzultovat online stránku TableOfHardware - tam se dozvíte

podprobnosti.

Starší verze OpenWrt firmware byly určeny výhradně pro znalce Linuxu, ti ostatní s ními nebyli příliš spokojeni kvůli ovládání skrze příkazovou řádku.

Počínaje verzí WhiteRussian RC4 má ale i OpenWrt jednoduchou webovou administraci a novější RC5 verze mají pro domácí použití plně vyhovující WWW

rozhraní umožnující konfigurovat i WDS včetně WPA zabezpečení, MAC-listy nebo firewall.

OpenWrt je významný i tím, že další zajímavé modifikace z něj vycházejí – například Freifunk.

Další zajímavostí je balíčkovací systém iPKG určený pro embedded Linux, který umožňuje snadnou správu a doinstalaci dalších balíčků.

Důležitá je také velká řada možností a modifikací, které si můžete sami snadno do OpenWrt doplnit, pokud ovládáte Linux. Na následujícím obrázku je router

Linksys, jehož autor vybavil LCD displejem se zobrazením stavu jeho emailové schránky.

Linksys router se stavovým LCD displejem vytvořeným pomocí OpenWrt

Freifunk

www.freifunk.net

Firmware modifikace Freifunk je německého původu. Vytvořilo ji na základně OpenWRT německé neziskové sdružení Freifunk, podobné české aktivitě CzFree.Net. Frefunk firmware vznikl z potřeby implementovat do routerů autonomní routovací protokol OLSR s prvky samoorganizující se sítě a oproti OpenWRT přináší westavěnou webovou administraci.

Firmware je určený pro Linksys WRT54G verze 2.0 a 2.2, WRT54GS V2.0, WAP54G-V2.0 (4Mb Flash) a WAP54G-V2.0 (2 Mb Flash).

Na následujícím obrázku je vidět statistika provozu na bezdrátovém rozhraní. Pokud vás děsí němčina, nemusíte se obávat, je k dispozici jak anglická, tak se vytváří i španělská verze firmware.

:freifunk.jpg

Kromě routovacího protokolu OLSR je součástí balíku Frefunk také dropbear, Iproute2 a samozřejmě balíčkovací software IPKG, jímž lze přidávat a distribuovat další snadno instalovatelné modifikace.

Iproute2 slouží k vytváření routovacích a pravidel a DropBear je zabezpečený přístup přes SSH.

Firmware Freifunk je vhodný, pokud chcete vytvářet vlastní síť hotspotů či pracovat s routingem na bázi OLSR nebo experimentovat se samoorganizující se sítí. V každém případě v diskusním fóru je vhodné oprášit znalosti němčiny, i když dokumentace a řada článků je dostupná i v angličtině.

Pro provoz v domácnosti či ve firmě je Freifunk zbytečný.

DD-WRT

www.dd-wrt.com

Firmware DD-WRT vycházel z původního firmware společnosti Sveasoft Alchemy a je tedy stejně jako on šířen pod GPL licencí, dnes se ale od dědictví Alchemy zcela oprostil a je svébytným a samostatným projektem s původními zdrojovými kódy.

Jeho hlavním určením je poskytovat bezpečnost a plnou modifikovatelnost pro firemní či jinak na bezpečnost náročnou síť. Firmware je určený pro routery Linksys, v poslední době se ale portuje i na další routery podporující Linux:

 • Linksys WRT54G v1.0, v1.1, v2.0, v2.2, v3.0, v3.1, v4.0 (v 5.0 NE)
 • Linksys WRT54GL v1.0
 • Linksys WRT54GS v1.0, v1.1, v2.0, v2.1, v3.0, v4.0 (v 5.0 NE)
 • Asus WL-500G deluxe
 • Siemens SE505
 • Buffalo WHR-G54S, WZR-RS-G54, WBR-G54, WLA-G54

Teoreticky může tato distribuce fungovat i na jiných routerech, které mají alespoň 4 MB Flash paměti.

Seznam funkcí DD-WRT verze 23

 • Hotspot Portal (Chillispot)
 • PPTP VPN Server
 • OpenVPN Client, Server (pouze verze VPN)
 • Řízení šířky pásma v obou směrech včetně P2P, VoIP, IM
 • SSH klient a Server (dropbear)
 • Telnet
 • Startup, Firewall, and Shutdown skripty
 • WDS Repeater režim
 • Klientský režim - podpora více připojených klientů
 • Adhoc režim
 • OSPF routování
 • RIP2 routování
 • Zvýšený vysílací výkon až 251 mW (u nás nelegální)
 • Volba antény
 • Statické přiřazení DHCP
 • DDNS
 • Klonování bezdrátových adres MAC
 • VLAN
 • WPA pro WDS
 • WPA/TKIP s AES
 • WPA2
 • WPA v klientském režimu
 • Izolace klientů pro ochranu přenosové rychlosti na radiové části
 • QoS – řízení kvality služby založené na WonderShape
 • Port Triggering
 • Port Forwarding (max. 30 záznamů)
 • Wake-On-Lan
 • Vzdálený Syslog
 • Vzdálené statistiky Ntop
 • Xbox Kaid
 • SNMP
 • Podpora IPv6
 • Zobrazení stavu bezdrátových klientů a WDS spolu se systémovým uptime a

vytížením procesoru.

Dále je možné rozchodit sdílení disků skrze Sambu, Multi Router Traffic Grapher (MRTG), OpenVPN a další dodatečné balíky, které se snadno instalují, ale potřebujete si rozmyslet, kolik si jich do omezené paměti routeru nahrajete.

Varianty distribuce

 • mini - neobsahuje Chillispot, nocat, rflow, Kaid, Samba klienta, SNMP, IPv6, podporu MMC/SD karet.
 • standard - všechny funkce mimo VoIP a VPN
 • voip - všechny funkce + VoIP
 • vpnclient - všechny funkce (mimo Radvd, Samba klienta, Kaid) + OpenVPN client

Jak je ze seznamu funkcí patrné, tento firmware je velmi silný v bezpečnostních funkcích, takže jej lze doporučit jak správcům firemních sítí, kde potřebují trochu více kontroly a podstatně více bezpečí, než kolik by zvládla levná technika. A je jasné, že tento firmware lze použít také pro sdílení internetu s několika kamarády, případně pro výstavbu menší sítě, u níž nevadí, že modifikace nastavení nelze provádět centrálně, ale je nutné se připojovat ke každému zařízení zvláště. Tady je ale třeba, abyste si vyzkoušeli, nakolik vám řízení šířky pásma pomocí WonderShape vyhovuje.

eWRT

www.portless.net/menu/ewrt

Projekt eWRT znamená Enhanced WRT a je tedy opět určen pro routery Linksys. Je dílem tvůrců z Portless Network a jeho původním určením bylo doplnit sestavu funkcí routeru pro provoz této metropolitní komunitní bezdrátové sítě, takže hlavním rozšíření bylo zaměřeno na podporu provozu v hotspot režimu, tedy ověřování a autorizace uživatelů.

Firmware podporuje autorizaci k WiFi přes NoCat, QoS, SSH (DropBear), souborový systém jffs2 a je vhodný spíše pro zkušenější uživatele a linuxáře, hodí se pro výstavbu hotspotových řešení. Na obrázku je vidět jeden takový zkompletovaný hotspot s eWRT vestavěný do plastové krabice včetně antén pro venkovní použití.

:ewrt-hostpot.jpg

HyperWRT

www.hyperwrt.org

Další modifikací firmware je HyperWRT, opět zaměřená hlavně na zlepšení funkčnosti Linksys routerů ve venkovních sítích, ale díky zlepšení přesměrování portů přijde vhod i do domácností, ačkoliv zde je lepší hezčí a názornější firmware od Sveasoftu (viz dále). HyperWRT funguje na těchto verzích roterů:

 • Linksys WRT54G: V1, V1.1, V2, V2.2, V3
 • Linksys WRT54GS: V1, V1.1, V2

Funkce HyperWRT

 • nastavitelný vysílací výkon
 • volba antény
 • třináct kanálů
 • zlepšené přesměrování portů a triggering
 • zlepšená podpora QoS v zařízení i na jednotlivé typy aplikací
 • zlepšená podpora restrikčních pravidel a blokování služeb
 • command shell
 • telnet
 • skripty po nastartování a firewallu
 • zobrazení uptime
 • tlačítko pro reboot
 • skryté funkce Linksys firmware

HyperWRT je opět publikován zdarma pod GPL licencí.

TinyPEAP

www.tinypeap.com

Radius server je velmi zajímavou bezpečnostní alternativou pro firemní prostředí, jenže instalovat samostatný Radius server někdy není vhodné, ekonomické nebo prostě je to zbytečně složité, kvůli bezdrátové síti. Přitom je ale bezpečnost poskytovaná Radius autorizací naprosto skvělá.

Radius server je dostupný již v OpenWRT, ovšem bez webové administrace. DD-WRT přináší podporu konfigurace vestavěného Radiusu přes webové rozhraní, takže si můžete komfort vychutnávat bez nutnosti cokoliv dalšího kupovat a instalovat.

:tinypeap.png

Nezpracované

Sveasoft Satori/Alchemy/Talisman

WiFi-Box

 
modifikace_firmware_routeru.txt · Poslední úprava: 20. 8. 2012 21:28 autor: tangero