Marigold.cz         Chronomag.cz         Kancelářská krysa běhá         FotonMag     

mimo

Co je to IEEE 802.11n, Pre-N a MIMO technologie

Při standardizaci nových rychlostí bezdrátových sítí WiFi se počítá se počítá se vznikem standardu 802.11n, jenž by měl nabídnout přenosové rychlosti 100 – 200 Mb/s.

Pracovní skupina N teprve na standardu “N” pracuje a v době psaní této knihy se teprve očekávalo přijetí zásad, na nichž bude tento standard fungovat. Přijetí standardu se neočekává před rokem 2007 – pracovně je schválení standardu plánováno na březen 2007. Z celkem 22 návrhů mají zřejmě na standardizaci (po řadě pozměňovacích návrhů největší šanci dva – a to TGn Synch skupiny okolo Agere Systems a WWiSE patronovaný Airgo Networks.

Agere Systems - TGn Synch

Tento návrh by měl zajistit přenosové rychlosti až 500 Mb/s díky využití antén MIMO (multiple-in multiple-out) a spojením kanálu do 40 MHz šířky, tedy na dvojnásobek dnešní šířky kanálu. Použitím dvou přijímacích a dvou vysílacích antén (tedy 2×2 MIMO) Agere zajistí rychlost až 250 Mb/s, při použití 4×4 MIMO pak až 500 Mb/s, vše samozřejmě na fyzické vrstvě, takže praktická propustnost pro data bude nižší o režii všech protokolů. I tak to ale bude znamenat, že svoji domácnost zasíťujete na prakticky použitelný ekvivalent fast ethernetu. Problém je právě v tom spojení kanálu do šířky 40 MHz. V Japonsku totiž je pro WiFi pouze celková šířka 20 MHz a zde by se nový standard tedy nemohl používat, což by šlo proti myšlence celosvětové dostupnosti standardu. Jenže po pravdě řečeno, to je spíš japonský problém a podobně se s tím vyrovnalo i Agere, když jeho šéfka strategického marketingu Mary Cramer prohlásila: “You can’t cripple the standard for one country.” Výhodou návrhu Agere je skutečnost, že jej podporuje řada dalších firem, jako je Cisco, Intel, Sony, Nokia, Panasonic, Philips i Atheros.

Airgo Networks - WWiSE

Další vlivný návrh pochází z dílny Airgo, významného propagátora a inovátora v oblasti MIMO antén, ostatně Airgo je považováno za jednoho z původců MIMO technologie. Technologie Airgo se jmenuje MIMO-OFDM, což naznačuje, jakou modulaci zde používají. Technologie pracuje se stávající šířkou kanálu 20 MHz a Airgo ji propaguje pod hlavičkou World Wide Spectrum Eficiency (WWiSE), kde se k ní přidaly ještě firmy jako Airgo Networks, Bermai, Broadcom, Conexant Systems, STMicroelectronics a Texas Instruments.

Mitsubishi a Motorola – MITMOT

Návrh těchto společností byl zamítnut už v lednu 2005, obě firmy se ale dále snaží jej prosadit a nyní chtějí, aby byl zapracován do přijatého standardu. Dnes to již vypadá velmi nerealisticky, ale pro úplnost aktivitu MITMOT uvádím.

Kdo s koho

Především za prvními dvěma nejvlivnějšími skupinami stojí řada významných výrobců. Agere upozorňuje na to, že s Airgo mohou být problémy v oblasti IPR (patenty), čili že nebude Airgo schopno zajistit nediskriminační přístup k patentům navrhnované technologie (takzvaný požadavek RAND-Z reasonable and non-discriminatory-zero licensing). Airgo odpovídá, že jde o čeření vody a že samozřejmě toto zajistí – má jít údajně spory s Bell Labs o původnost MIMO.

Společnost Airgo Network se rozhodla přitáhnout pozornost trochu více na svoji stranu a uvolnila do prodeje čipové sady, jež firma propaguje jako „Pre-N“, což je poněkud zavádějící označení, ale dostává se mu značné pozornosti i výrobců.

Nyní pracovní skupina standardizátora tlačí na to, aby se tyto návrhy sjednotily o vůli výrobců do jednoho, protože na květnovém setkání N skupiny ani jeden z návrhů neměl požadovanou většinu 75% hlasů. Jenže ani na posledním zářiovém setkání pracovní skupiny v kalifornském Garden Grove se nedošlo k potřebnému kompromisu, ačkoliv memorandum konstatuje, že došlo k žádoucím posunům a že kompletní návrh bude projednán na listopadovém setkání. Ani na něm se nic nerozhodlo a práce na schvalování pokračují, lze je sledovat na webu TGn.

 
mimo.txt · Poslední úprava: 20. 8. 2012 21:37 autor: tangero