Marigold.cz         Chronomag.cz         Kancelářská krysa běhá         FotonMag     

jaky_wifi_produkt_si_vybrat_pro_domacnost_ci_malou_kancelar

Jaký WiFi produkt si vybrat pro domácnost či malou kancelář

Pro domácí použití nebo pro nasazení v menší kanceláři se WiFi routery používají zejména kvůli své schopnosti nasdílet jedno internetové připojení mezi více počítačů. To také předurčuje jejich výběr, protože pokud se hodláte připojovat přes ADSL, je vhodné podívat se na nabídku routerů vybavených jak WiFi rozhraním, tak vestavěným ADSL modemem. Jejich nabídka je na českém trhu zatím docela omezená a protože nemám žádnou (dobrou) osobní zkušenost s ADSL jakožto datovým produktem Českého Telecomu, nemohu vám ani nic doporučit. Samozřejmě, pokud si koupíte klasický ADSL modem, můžete si za něj připojit WiFi router.

Tento postup ostatně zbývá na uživatele kabelového připojení, protože ani UPC ani Karneval nemají ve svojí nabídce žádný router s integrovaným kabelovým modemem a WiFi rozhraním a i na trhu v USA jich je málo. Pojmem WiFi router tedy budeme obecně označovat zařízení, které na svém jednom konci očekává standardní ethernetové rozhraní (tedy konektor RJ-45) pro přístup do internetu (obecněji do WAN sítě), zatímco na druhém konci nabízí připojení vnitřní sítě skrze další ethernetové porty nebo rádiem skrze WiFi. Tady je dobré říci, že existují také routery, které nabízejí rozhraní bluetooth, jsou tedy vhodné pro připojování nejrůznějších počítačů do dlaně, které nemívají WiFi ale pouze bluetooth, u nás se ale velmi špatně shánějí, většinou je v nich také bluetooth namísto WiFi a jejich přínos pro běžného uživatele je malý.

U domácnosti nebo malé firmy se předpokládá, že počet zde připojovaných počítačů bude velmi malý, proto se routery vybavují čtveřici či pěticí ethernetových portů. Samozřejmě, pokud byste potřebovali více takových portů, je možné dokoupit hub a jím počet portů rozšířit, většině uživatelů to ale bude dostačovat.

Z mých zkušeností stojí za to pro domácí uživatele orientovat se na tyto modely:

ASUS WL-500G Deluxe

(cena Květen 2007 cca 2 557 Kč s DPH)

Jde o velmi dobrý produkt vybavený podporou 802.11g a především dvojicí USB 2.0 portů, na které můžete připojit tiskárny, USB produkty s podporou Mass storage (například USB disky nebo USB klíčenky) nebo některé webové kamery. Je to velmi zajímavá a silná funkce, protože tak můžete pohodlně tiskárnu nebo disk zpřístupnit ostatním bez nutnosti mít zapnutý počítač, na kterém tiskárna nebo onen sdílený disk běží. Připojenou webkameru můžete nakonfigurovat tak, že s ní můžete z internetu sledovat, co se děje v jí monitorovaném prostoru a USB kamery jsou mnohonásobně levnější, než kamery s rozhraním ethernet nebo WiFi. Zejména sdílení tiskárny nebo disku je opravdu užitečná vlastnost.

Přes USB rozhraní lze také připojit modem Gtran služby Eurotel Data Express, takže můžete sdílet připojení skrze tuto datovou síť, čemuž je ale věnována zvláštní kapitola, protože jde o modifikaci firmware.

Asus WL-500G Deluxe má široké možnosti nastavení, lze jím i řídit objemy dat stahovaných jednotlivými klienty a můžete zabránit jednotlivým bezdrátovým klientům přímé propojení. Přímé propojení je malá, ale docela rozšířená nepříjemnost, kdy dva bezdrátoví klienti mohou mezi sebou přenášet data a vytížit tím kompletní sdílenou přenosovou rychlost, takže ostatní klienti data prakticky nemohou přenášet, dokud se tento přenos neukončí. Asus toto umí omezit.

Tento modem má všechny pokročilé funkce včetně propojování jednotlivých WiFi routerů skrze WDS, silné zabezpečení WPA a také funkci rychlejšího přenosu dat Afterburner, jenže pro rychlejší přenos dat touto technologií by jí musela být vybavena i klientská strana.

Na trhu je také předchozí model Asus WL-500G, který je tomuto zařízení velmi podobný, ale má pouze pomalejší USB rozhraní (+LPT port) a řada prodejců již nabízí jeho novějšího sourozence za výhodnější cenu, takže nemá cenu model 500G upřednostňovat, pokud nepotřebujete připojit starší tískárnu.

Velmi příjemné jsou bohaté možnosti modifikace, protože Asus se svým poměrem cena/výkon rozšířil zejména mezi komunitou geeků, takže k jeho firmware vzniká celá řada modifikací a úprav, tomu je ale věnována samostatná kapitola. Důležitá je také regulace výstupního výkonu a standardní RSMA konektor pro připojení externí antény.

Na českém trhu nebyl na podzim roku 2005 lépe vybavený WiFi router, než ASUS WL-500G Deluxe a je jen příjemné, že jeho cena se od nejlevnějších routerů s WiFi 802.11G nelišila více jak o pětistovku. Jediným záporem je méně hezké a zdařilé administrační rozhraní, na druhou stranu poskytuje více možností nastavení, než konkurenční produkty a je zde přítomen i průvodce rychlým nastavením pro začínající uživatele. a

CC&C WA-2204A

(cena červenec 2006 cca 1200 Kč s DPH)

Druhým velmi populárním modelem je CC&C WA-2204A. Nabízí sice méně funkcí, než výše zmíněný Asus, je ale také o polovinu levnější.

Jeho nejsilnější stránkou je široká dostupnost nejrůznějších modifikovaných firmware, které jsou popsané v samostatné kapitole. Díky nim je toto zařízení také s oblibou používán jako koncové zařízení k připojení do venkovní WiFi sítě nebo pro stavbu menších autonomních WiFi sítí. Kromě toho se hlavně v zahraničí těší široké oblibě, takže najdete dostatek konferencí a lidí schopných poradit s problémem, u nás je ale oblíbenější Asus kvůli možnosti použití linuxu v tomto zařízení.

Za závažnou považuji absenci USB portů a nativní podporu WDS, na druhou stranu toto zařízení disponuje velmi dobře, hezky a intuitivně zpracovanou webovou konfigurací.

 
jaky_wifi_produkt_si_vybrat_pro_domacnost_ci_malou_kancelar.txt · Poslední úprava: 20. 8. 2012 21:39 autor: tangero