Marigold.cz         Chronomag.cz         Kancelářská krysa běhá         FotonMag     

jakou_znacku_wifi_techniky_si_zvolit

Jakou značku WiFi techniky si zvolit

Koncem roku 2005 se na český trh 8-) dováželo více jak pět desítek značek techniky aktivních síťových prvků určených pro WiFi sítě. Je zřejmé, že vybrat si správně vyžaduje trochu pátrání a snahy a to třeba i proto, že některé značky jsou vyráběny stejnou firmou a pouze z obchodních či strategických důvodů jsou prodávány pod dvěma různými názvy – to je třeba příklad Zcom a Zcomax. Pro řadu značkových výrobců navíc mnoho výrobků dodávají asijští velkovýrobci, kteří prakticky tutéž techniku dodávají také ve vlastním designu, pod vlastní značkou a s vlastním ovládacím rozhraním.

Pro běžného uživatele je nejviditelnějším rozdílem cena. Na velkých trzích platí, že cena u značkového zboží je vyšší, než cena u „noname“ výrobků – jenže český trh je malý a tak rozhodují objemy. Často se stává, že značková WiFi technika se prodává za ceny jen málo rozdílné od neznačkových výrobků. Navíc ceny poklesly na takovou úroveň, že deseti – dvaceti procentní rozdíl v ceně neznamená v celkové částce zásadní cenový skok.

Je tedy třeba se poohlédnout po značce, která nemá jen příznivou cenu, ale s níž je také ve vašem okolí dostatek zkušeností. Když určitému produktu rozumí do všech podrobností váš soused, je to rozhodně veliká výhoda.

Pokud ve svém okolí nemáte ani obeznámeného a ochotného prodejce nebo kamaráda, či pokud se na ně nechcete spoléhat, je vhodné sáhnout po produktech v ČR dostatečně rozšířených, ke kterým existuje řada diskusních fór a tedy i lidí, kteří jsou ochotni se podělit o své zkušenosti alespoň takto po internetu. Jelikož jde o zajímavé produkty, není to ani na škodu.

V ČR patří k nejrozšířenějším následující značky (bez pořadí):

  • Asus
  • Compex
  • D-Link
  • Z-com/Zcomax
  • Linksys
  • Edimax
  • Ovislink
  • TP-Link.

Na ně bych se také doporučil soustředit.

Velmi často k vidění i další značky jako Belkin, SMC, Netgear, ZyXEL a další, jenže nejsou už zdaleka tak prodávané a jsou zajímavé spíše pro stavbu domácí nebo kancelářské sítě, pro výstavbu venkovní sítě již méně.

Zcela stranou záměrně nechávám profesionální výrobky jako Proxim, Edge-corE které jsou cenově v naprosto jiné kategorii.

 
jakou_znacku_wifi_techniky_si_zvolit.txt · Poslední úprava: 20. 8. 2012 21:39 autor: tangero