Marigold.cz         Chronomag.cz         Kancelářská krysa běhá         FotonMag     

doporuci_vam_prodejce_sunt_jehoz_se_nemuze_zbavit

Doporučí vám prodejce šunt, jehož se nemůže zbavit?

Toho se zákazníci v počítačové branži bojí evidentně docela často a jelikož si počítače zpravidla kupuji smontované dle mého požadavku, nejsem schopen říci, zda oprávněně. U specializovaných prodejců s WiFi technikou takové riziko není příliš velké. Takové firmy prodávají zpravidla techniku, která jde dobře na odbyt, díky čemuž jí odebírají větší množství a jsou na ni schopny tedy i vytvořit zajímavou cenu. Jenže na odbyt taková technika nejde díky začátečníkům, kteří si ji nechali protlačit, ale díky tomu, že si ji kupují lidé stavící bezdrátové sítě pro malé lokální poskytovatele internetu nebo i velké firmy. A tihle lidé většinou velmi dobře vědí, co a proč si kupují.

Navíc ani takový specialista si nemůže dovolit riskovat, že jeho neseriosnost či ojedinělý poklesek roztroubíte ve specializovaných konferencích, jichž je celá řada. Tyto konference většinou specialisté sledují a pokud by se stížností na některého prodejce sešlo více, vzhledem k velmi konkurenčnímu prostředí mezi specializovanými WiFi prodejci by nebyl pro ně problém přejít k jinému.

A ještě jeden argument – specialisté drží skladové zásoby, ale málokdy jdou do rizika toho, že by je nevyprodali. Mají skladové zásoby u náročnější techniky pro běžný prodej na pár dní či týdnů a doplňují je pravidelně u dodavatele, takže se jim málokdy může stát, že by vyloženě nutně potřebovali něco vyprodávat. Skladové zásoby navíc se tvoří spíše z důvodů změny kurzu nebo očekávané nedostupnosti některých produktů.

Posledním agumentem, který vytáhnu, je značná konzervativnost stavitelů WiFi sítí. Produkty, které mají ozkoušené a jsou s nimi spokojeni, rádi používají stále dokola. Vývoj WiFi technologií není tak překotný a zejména venkovní sítě jsou spíše postavené na aplikační logice za sítí, než přímo v síti, tedy integrované do jednotlivých WiFi prvků. Typickým příkladem může být Ovislink WL-1120AP. Ten se již před nějakou dobou přestal vyrábět, ale řada obchodníků se jím zazásobila na několik měsíců dopředu prostě proto, že jde o tak oblíbený produkt, že jej zákazníci stále vyžadují. Jak by také ne, pro venkovní sítě budete obtížně hledat podobně konfigurovatelný a upravitelný produkt a fakt, že nepodporuje IEEE802.11G v případě venkovních sítí nevadí.

 
doporuci_vam_prodejce_sunt_jehoz_se_nemuze_zbavit.txt · Poslední úprava: 23. 1. 2007 10:34