Marigold.cz         Chronomag.cz         Kancelářská krysa běhá         FotonMag     

doporucena_zarizeni_pro_pripojeni_do_venkovni_wifi_site

Doporučená zařízení pro připojení do venkovní WiFi sítě

S rozvojem použití WiFi technologie jako “poslední míle” je řada lidí postavena před otázku, jakou WiFi techniku použít pro připojení k přístupovému bodu poskytovatele.

Pokud připojujete jeden počítač, může se zdát nejvýhodnější cestou koupit přímo PCI kartu s WiFi, kterou dáte do počítače. Výhodou řešení je o několik stokorun nižší cena, ale nemusí to být pravidlem. Je totiž potřeba přivést anténní kabel až k počítači a kvalitní anténní kabel je dražší a hůře ohebný a přizpůsobitelný, než ethernetový kabel. Hůře se s ním bude manipulovat a bude stát více, než klasický ethernetový kabel.

Z několika důvodů je výhodnější pořídit externí klientský adaptér s výstupem pro ethernet:

  1. lze jej umístit co nejblíže anténě (například na půdě), tedy s co nejmenšími ztrátami signálu. Na ethernetu se už tolik ztrát bát nemusíte.
  2. Lze takto jednoduše připojit více počítačů
  3. Klientský adaptér může obsahovat firewall a chránit vaši síť
  4. Pohodlnější manipulace s kabeláží a jednodušší údržba.

OvisLink WL-5460AP

Pro připojení do venkovní sítě se teoreticky hodí každý přístupový bod, protože dnes již všechny jsou schopny přepnout se do klientského režimu a tedy fungovat jako ethernet adaptéry, ale obecně lze doporučit OvisLink WL-5460AP s cenou kolem 1500 Kč s DPH. Jde o spolehlivý přístupový bod podporující standard 802.11b a 802.11g, regulaci výkonu a s dostupností upraveného firmware Appro, díky němuž lze doplnit řadu funkcí vhodných pro provoz, řízení a správu sítě.

Wline

Na bázi tohoto OvisLinku existuje upravené řešení se speciálním firmware, které dodává slovenská firma Wline. Jde o Wline W 4000 - wireless Access Point Router (3000 Kč) a Wline W 4500 - wireless client router (2500 Kč - orientační ceny říjen 2005). Zařízení jsou uzpůsobená pro nasazení v sítích poskytovatelů bezdrátového internetu a obsahují jak funkce regulace šířky pásma, tak statistické funkce, jimiž lze řídit a vyhodnocovat kvalitu zákazníkovi prodávané služby.

AWAP-608

Další zajímavou variantou je maličkatý AWAP-608 nástupce oblíbeného AWAP-603, který zaujme jak miniaturními rozměry, možností přichycení pomocí magnetů tak funkcí připojení k ISP pomocí jednoho stisku tlačítka. Tato funkce se již kdysi dávno objevila u zařízení ASUS WL-330b, ale bohužel Asus ji nedotáhnul úplně dokonce.

RouterBoard RB112

Specialitkou pro zájemce o konstrukci vlastní sítě poskytující internetové připojení jsou platformy litevské firmy MikroTik nazvané RouterBoard. Tyto platformy ovšem ke svému provozu potřebují ještě miniPCI kartu, která se do nich vkládá, což při jejich samotné ceně cca 2700 Kč s DPH z nich dělá nejdražší řešení. Na druhou stranu tyto platformy s OS Mikrotik umožní velmi široce konfigurovat parametry zákaznické přípojky a to centrálně, takže jsou vhodné pro poskytovatele bezdrátového internetu jako výkonná a kvalitní řešení.

RouterBoard RB411

V roce 2008 byla ukončena výroba výše zmíněného motelu RB112 a celá výrobní řada byla nahrazena řadou novou RB4xx. Model RB411 se stal mnohem cenově dostupnějším a tak ve spojení s OS MikroTik a miniPCI kartou stejného výrobce RB52 se stal ideálním řešením WiFi klienta nejen v poměru cena - výkon - služby. (WiFi 802,11a,b,g; QoS; Firewall).

Připojení přes WiFi rozhraní routeru (příklad: DrayTek Vigor2200We)

Posledním případem a volbou při připojování do venkovní WiFi sítě je okamžik, kdy chcete použít bezdrátový router tak, aby se přes WiFi připojil do venkovní sítě a na svých ethernetových portech toto připojení nabízel. Takovéto řešení je vhodné pro připojení několika počítačů skrze poskytovatele WiFi služby. Samozřejmě můžete koupit výše zmíněné ethernet adaptéry a za ně připojit síťový hub, jenž připojení rozdělí. Efektivnějším řešením ale je nákup takového bezdrátového routeru, jenž umí pracovat také v klientském režimu na svém WiFi rozhraní.

Z osvědčených řešení lze doporučit DrayTek Vigor2200We s cenou kolem 3300 Kč s DPH. Výhodou tohoto řešení také je skutečnost, že router obsahuje firewall, takže umí vaši síť efektivně ochránit před útočníky z venku.

 
doporucena_zarizeni_pro_pripojeni_do_venkovni_wifi_site.txt · Poslední úprava: 20. 8. 2012 21:40 autor: tangero