Zvědavcova etymologie kuličky z prdu na Křišťálové Lupě

Patrick Zandl · 14. prosinec 2006

Chtěl jsem něco málo kdysivá napsat ke Křišťálové Lupě, ocenění internetovým projektům. Jsa v komisi, chtěl jsem říci, komu a jak jsem hlasoval. Přepracování způsobilo, že příležitost vyšla jiná, než jsem snad původně čekal. Začal bych tím, že mám rád konspirační teorie a občas si rád pročítám servery jim věnované. Vždycky dumám tím, nakolik je svět Matrixem a já jeho obětí a nakolik je autor takového článku zralý na psychiatrickou léčbu. Většinou usoudím, že pravda bude tradičně někde mezi - ale ne vždy mám čas na nějaký korektiv toho, co je mezi. A takový korektiv se zpravidla dostavuje v momentě, kdy narazím na článek na téma, do kterého vidím. Vladimír Stwora se na svém Zvědavci pustil mimo oblíbené izraelsko-americké intrikační témata a vydal článek věnovaný ocenění Křišťálová Lupa. Název Ruka ruku...aneb Jak se hodní hoši, co si spolu hrají, navzájem poplácali po zádech už napověděl. Vyznění článku lze shrnout, přes jeho obsáhlost, že uznandy si rozdali kotrčníci českého internetu. Kdo odbornou porotu sestavoval a jaká kritéria musel každý člen splňovat (kolik nul na svém bankovním kontě musel mít), aby se tam dostal, o tom pravidla cudně mlčí, říká článek. Tady mohu posloužit informací. Odbornou porotu sestavovali lidé ze společnosti Internet Info. Oslovili lidi, o kterých si z nějakého subjektivního důvodu mysleli, že se na internetu trochu vyznají. Mimo jiné oslovili i mně a já souhlasil. V podobné odborné porotě jsem už párkrát byl u Českého Zavináče například. Výpis z účtu jsem nikam posílat nemusel. Zajímavé bylo zhodnocení výsledků v mém případě. A pátý nejlepší blog je prý Marigold.cz, který (jistěže také náhodou) píše Patrick Zandl. Další pan velkokapitalista na zasmrádlém domácím internetovém dvorečku. A také (zase náhoda!) člen poroty. Oba výše jmenováni pánové se (také náhodou, jak jinak) umístili mezi pěti internetovými osobnostmi roku. Tolik náhod, jen považte. Velkokapitalista? Zajímavá myšlenka. Ano, považuji se za velmi bohatého člověka. Z čeho tak usuzuju je založené na tom, že mám všechno, co chci a co lze koupit za peníze. Tady je třeba říci, že hlasování o weblog i o osobnost bylo v rukou hlasujících čtenářů Lupy, samozřejmě, když se opustí myšlenka, že výsledky zfalšovala redakce Lupy jen proto, aby Zandl měl radost. Tož tak - panu Stworovi se nelíbí výsledky a ihned to považuje za rozdávání uznand mezi porotci. Abychom si to ujasnili. Porotci hlasovali o pořadí ve dvou kategoriích a to v Projektu roku a v Anticeně, přičemž nominace vzešla z hlasování čtenářů. A protože už dávno jsem chtěl opublikovat (až po vyhlášení výsledků!) své hlasování, tak je asi dobrá chvíle říci, co jsem vybral z těch cca dvaceti projektů nominovaných na Projekt roku a dalších dvaceti na Anticenu:

Projekty roku 2006 podle Patricka Zandla ze čtenářských nominací

1. místo Linkuj.cz - Projekt umožňující propagování zajímavých článků a stránek podle toho, jak skutečně návštěvníky zajímají. Nutná součást toho, aby I méně propagované servery mohly jít nahoru s návštěvností. 2. místo Aktuálně.cz - Konečně trochu změna ve zpravodajství na internetu., kde se cení razantní nástup před idnes, co do kvality. 3. místo Internet pro všechny - Sice to není projekt letos vzniklý, ale cenu ještě asi nedostal a zapomenout by se na něj rozhodně nemělo.

Anticeny roku 2006 podle Patricka Zandla ze čtenářských nominací

1. místo O2 - Jak jinak začít, než tradiční žábou na prameni českého internetu. Její „přínos“ českému internetu by neměl být zapomenut, už proto, že změna k lepšímu se nechystá. 2.místo Rejstrikfirem.cz - Poněkud pofidérní způsob podnikání s placenými odkazy, které nelze jen tak vypovědět. 3. místo Paroubek.cz - Z nominovaných anticen je to jediná samostatná osobnost, ale cenu bych rozšířil na celou ČSSD za antipodnikatelské a prokorupční prostředí, které vytvořila. Bohužel nejenom na internetu. Můžete samozřejmě namítnout, že všechny oceněné, kterým jsem dal hlas, znám. To je pravda. Z té dvacítky nominací si nejsem vědom toho, že bych se znal se zhruba třemi projekty, takže se mi bude obtížně řešit výběr podle toho, koho neznám. Neocenil jsem projekty i svých velmi dobrých přátel a to prostě proto, že jejich projekty, byť dobré, jsem nepovažoval za "celospolečensky" tak přínosné jako ty, které jsem navrhl. Tož toliko k nominacím. K Marigoldímu umístění a účasti v anketě, ve které porotcuji: Skončil jsem na čtvrtém místě jako Osobnost a Marigold na pátém místě jako weblog. Když se podívám na jména přede mnou i za mnou, nemám k tomu co dodat, než že děkuji těm, co si na mne vzpomněli. Pořadí jsem jako porotce neměl jak ovlivnit, v této kategorii porota nehlasovala. A navíc si myslím, že já už bych opravdu měl ceny tak maximálně rozdávat, ne přijímat, ať už mi to je jakkoliv líto :) Je poněkud obtížné vyloučit z poroty lidi, kteří mají nějaké projekty nominované. Když se na internetu vyznáte a pracujete s ním, máte na něm nějaký projekt. Takže buďto bude porota ekvivalentem parlamentní sněmovny, nebo v ní budou lidé, kteří internetu alespoň trochu rozumějí. Křišťálová Lupa vsadila na druhou možnost a patrně s nadějí, že vybrala porotce, kteří jsou soudní. V naději, že porotci udrží svůj narcismus na uzdě. Škoda, že totéž se nepodařilo některým kritikům ankety. Tož tolik ke konspiračním teoriím a důvěryhodnosti některých zdrojů. Čímž samozřejmě nelze vyloučit, že anketa dopadla, jak dopadla jen proto, že zrovna bagr překopl přímou linku mezi redakcí Lupy a židozednářskou klikou. PS: Je třeba říci, že moje rozhodování by vypadalo jinak, kdybych nevybíral jen z nominací a jen ve dvou kategoriích. Jenže na to si můžu založit tak vlastní cenu, v tomto případě jsem se přizpůsobil podmínkám ankety a nemyslím, že by to bylo na škodu věci.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook