Zvědavcova etymologie kuličky z prdu na Křišťálové Lupě

Chtěl jsem něco málo kdysivá napsat ke Křišťálové Lupě, ocenění internetovým projektům. Jsa v komisi, chtěl jsem říci, komu a jak jsem hlasoval. Přepracování způsobilo, že příležitost vyšla jiná, než jsem snad původně čekal.

Začal bych tím, že mám rád konspirační teorie a občas si rád pročítám servery jim věnované. Vždycky dumám tím, nakolik je svět Matrixem a já jeho obětí a nakolik je autor takového článku zralý na psychiatrickou léčbu. Většinou usoudím, že pravda bude tradičně někde mezi – ale ne vždy mám čas na nějaký korektiv toho, co je mezi.

A takový korektiv se zpravidla dostavuje v momentě, kdy narazím na článek na téma, do kterého vidím. Vladimír Stwora se na svém Zvědavci pustil mimo oblíbené izraelsko-americké intrikační témata a vydal článek věnovaný ocenění Křišťálová Lupa. Název Ruka ruku…aneb Jak se hodní hoši, co si spolu hrají, navzájem poplácali po zádech už napověděl.

Vyznění článku lze shrnout, přes jeho obsáhlost, že uznandy si rozdali kotrčníci českého internetu. Kdo odbornou porotu sestavoval a jaká kritéria musel každý člen splňovat (kolik nul na svém bankovním kontě musel mít), aby se tam dostal, o tom pravidla cudně mlčí, říká článek.

Tady mohu posloužit informací.

Odbornou porotu sestavovali lidé ze společnosti Internet Info. Oslovili lidi, o kterých si z nějakého subjektivního důvodu mysleli, že se na internetu trochu vyznají. Mimo jiné oslovili i mně a já souhlasil. V podobné odborné porotě jsem už párkrát byl u Českého Zavináče například. Výpis z účtu jsem nikam posílat nemusel.

Zajímavé bylo zhodnocení výsledků v mém případě.

A pátý nejlepší blog je prý Marigold.cz, který (jistěže také náhodou) píše Patrick Zandl. Další pan velkokapitalista na zasmrádlém domácím internetovém dvorečku. A také (zase náhoda!) člen poroty. Oba výše jmenováni pánové se (také náhodou, jak jinak) umístili mezi pěti internetovými osobnostmi roku. Tolik náhod, jen považte.

Velkokapitalista? Zajímavá myšlenka. Ano, považuji se za velmi bohatého člověka. Z čeho tak usuzuju je založené na tom, že mám všechno, co chci a co lze koupit za peníze. Tady je třeba říci, že hlasování o weblog i o osobnost bylo v rukou hlasujících čtenářů Lupy, samozřejmě, když se opustí myšlenka, že výsledky zfalšovala redakce Lupy jen proto, aby Zandl měl radost.

Tož tak – panu Stworovi se nelíbí výsledky a ihned to považuje za rozdávání uznand mezi porotci. Abychom si to ujasnili. Porotci hlasovali o pořadí ve dvou kategoriích a to v Projektu roku a v Anticeně, přičemž nominace vzešla z hlasování čtenářů. A protože už dávno jsem chtěl opublikovat (až po vyhlášení výsledků!) své hlasování, tak je asi dobrá chvíle říci, co jsem vybral z těch cca dvaceti projektů nominovaných na Projekt roku a dalších dvaceti na Anticenu:

Projekty roku 2006 podle Patricka Zandla ze čtenářských nominací

1. místo Linkuj.cz – Projekt umožňující propagování zajímavých článků a stránek podle toho, jak skutečně návštěvníky zajímají. Nutná součást toho, aby I méně propagované servery mohly jít nahoru s návštěvností.

2. místo Aktuálně.cz – Konečně trochu změna ve zpravodajství na internetu., kde se cení razantní nástup před idnes, co do kvality.

3. místo Internet pro všechny – Sice to není projekt letos vzniklý, ale cenu ještě asi nedostal a zapomenout by se na něj rozhodně nemělo.

Anticeny roku 2006 podle Patricka Zandla ze čtenářských nominací

1. místo O2 – Jak jinak začít, než tradiční žábou na prameni českého internetu. Její „přínos“ českému internetu by neměl být zapomenut, už proto, že změna k lepšímu se nechystá.

2.místo Rejstrikfirem.cz – Poněkud pofidérní způsob podnikání s placenými odkazy, které nelze jen tak vypovědět.

3. místo Paroubek.cz – Z nominovaných anticen je to jediná samostatná osobnost, ale cenu bych rozšířil na celou ČSSD za antipodnikatelské a prokorupční prostředí, které vytvořila. Bohužel nejenom na internetu.

Můžete samozřejmě namítnout, že všechny oceněné, kterým jsem dal hlas, znám. To je pravda. Z té dvacítky nominací si nejsem vědom toho, že bych se znal se zhruba třemi projekty, takže se mi bude obtížně řešit výběr podle toho, koho neznám. Neocenil jsem projekty i svých velmi dobrých přátel a to prostě proto, že jejich projekty, byť dobré, jsem nepovažoval za „celospolečensky“ tak přínosné jako ty, které jsem navrhl.

Tož toliko k nominacím.

K Marigoldímu umístění a účasti v anketě, ve které porotcuji:

Skončil jsem na čtvrtém místě jako Osobnost a Marigold na pátém místě jako weblog. Když se podívám na jména přede mnou i za mnou, nemám k tomu co dodat, než že děkuji těm, co si na mne vzpomněli. Pořadí jsem jako porotce neměl jak ovlivnit, v této kategorii porota nehlasovala. A navíc si myslím, že já už bych opravdu měl ceny tak maximálně rozdávat, ne přijímat, ať už mi to je jakkoliv líto 🙂

Je poněkud obtížné vyloučit z poroty lidi, kteří mají nějaké projekty nominované. Když se na internetu vyznáte a pracujete s ním, máte na něm nějaký projekt. Takže buďto bude porota ekvivalentem parlamentní sněmovny, nebo v ní budou lidé, kteří internetu alespoň trochu rozumějí. Křišťálová Lupa vsadila na druhou možnost a patrně s nadějí, že vybrala porotce, kteří jsou soudní. V naději, že porotci udrží svůj narcismus na uzdě.

Škoda, že totéž se nepodařilo některým kritikům ankety.

Tož tolik ke konspiračním teoriím a důvěryhodnosti některých zdrojů.

Čímž samozřejmě nelze vyloučit, že anketa dopadla, jak dopadla jen proto, že zrovna bagr překopl přímou linku mezi redakcí Lupy a židozednářskou klikou.

PS: Je třeba říci, že moje rozhodování by vypadalo jinak, kdybych nevybíral jen z nominací a jen ve dvou kategoriích. Jenže na to si můžu založit tak vlastní cenu, v tomto případě jsem se přizpůsobil podmínkám ankety a nemyslím, že by to bylo na škodu věci.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • … oslovil i mně … chybička se vloudí 🙂

 • Take bych chtel byt velkokapitalistou. Je mozne me vzit do klubu? Premyslel jsem o tom byt uhlobaronem, ale asi by me to nebavilo. Roli velkokapitalisty bych si asi uzil.

  Existuje nekde obchod s potrebami pro velkokapitalisty? Napriklad velkokapitalista bez spravneho velkokapitalistickeho cylindru velkokapitalistou neni 🙂

 • samozrejme ze existuji.. jako existuji ty „spravne“ obchody a ty spravne prirucky jake musite mit auto, doutniky, zenu…. aby to vse bylo dost „reprezentativni“

  (neplette s kumulama a coolgay-klukama typu Paris Hilton a metrosexualni „trendy“ hvezdy..)

 • Pardon toto je OT: není tu nikde kontakt, potřeboval bych se na něco zeptat soukromě, pokud by to nevadilo. Díky předem Mirek Komárek aka Fred

 • Bud spatne koukam, nebo tu nikde neni link k zobrazeni clanku pro tisk. Vetsinou si teda blog posty netisknu, ale jsou mista, kam si pocitac nenosim, kdesto cteni ano… 😉
  Tak to je drobny namet na vylepseni.

 • U Internetu pro všechny je špatný link – správný je „tenhle“:http://www.internetprovsechny.cz/ 🙂

 • jinak těch hlasujících odborníků do těch dvou kategorií bylo asi 80, což je dost silná sestava, aby jeden, dva či třeba 5 lidí s nějakým kamarádšoftem dokázali přehlasovat ty zbylé.
  Mě osobně na tom vadila trochu jiná věc – projekty pro které se hlasovalo byly často nesmysly a bylo těžké vybírat. Pro příští ročník by to chtělo, aby mohli i odborníci přispět v prvním kole svými nominacemi.
  Jinak musím říct, že jsem byl velmi překvapen výsledky – v podstatě to dopadlo přesně tak jak jsem hlasoval, nebo jak bych hlasoval (v kategoriích, kde odborná porota nehlasovala).

 • Ne fakt, to že je Patrick kapitalista se normálně ví.

 • Paris Hilton je ženská. Nebo to byl fór a já to nepochopil? …. už zase?

 • Zdravím, taky se všeobecně ví, že Stwůra je .

 • Patricku, diky za prispevek, sam jsem zmineny Stworuv clanek dosud necetl a i pote bych na nej zrejme neodpovedel lip. Jinak i pro Noname: v pristim rocniku uz s moznosti nominace pro cleny odborne poroty pocitame.

  Jeste pro uplnost, i hodnoceni vsech ostatnich porotcu je verejne, najdete je na http://kristalova.lupa.cz/odborna-porota/.

 • kazdy spravny zidozednar bude tvrdit, ze jim neni… takze dekuji

 • pan Zandl ma skutecne patent na rozum

 • Mám? Tak jo, díky 🙂

 • No vidíte a já jsem myslel, že jste jako antiosobnost nominoval Radka Hulána. Však byl taky nominovaný, ne? 🙂 Co že jste ho vynechal?

 • 🙂 Hulán není žádná osobnost ani antiosobnost. Je to prudič a ulhán, jakých na netu pár je. Stojí tak akorát za povzdech, ale ne za nějakou cenu či anticenu. Ta je jen pro ty, co opravdu něco udělali nebo podělali a pruzení na to je málo. I mazání licencí a další hříšky. Tak proto.