Zrušit mobil: není to nereálné

Někdy se zasním nad tou dobou, kdy jsem neměl mobilní telefon, nebo alespoň kdy ho neměl každý kolem mne. Pamatujete si to? Když jste si dali schůzku „u koně“ nebo „na pólu“, tak byla akademická čtvrthodinka a kdo ji prošvihl, měl pech. Zavolat, že „je dopravní zácpa“ nebylo možné. A tak se musel každý nějak vypořádat s tím, že v Praze je dopravní zácpa pořád a není to důvod výmluvy.

Čím dál více přemýšlím o tom, že se chci dopracovat do stádia, kdy mobilní telefon mít nebudu. Co mi to přinese, vím: méně stresu, méně utracených peněz, více času. Jak to?

Inu, když máte mobil, každý si na vás „houkne“. Nejde někomu něco v práci nebo zákazník neví odpověď, kterou by musel tři minuty hledat v dokumentaci? Vytočí váš mobil, přeruší vaši práci a dvě minuty se vybavujete. Jenže zkuste si psát článek, když vám co půl hodinu někdo volá. Zkuste si to. Dvě minuty se vybavujete, dalších pět minut se snažíte znovu se vměstnat do určitého naladění na to, že máte psát článek. Sedm minut v trapu. Za chvíli zase někdo volá. Včera jsem si pokusně do mobilu nainstaloval SMS Asistenta, který na příchozí hovory odpovídá SMS zprávou s textem něco jako „pošlete sms, co potřebujete a já časem odpovím“. Mělo to překvapivě pronikavý úspěch, akorát K. už má plnou paměť těchto sms zpráv a stojí to nějaké peníze navíc.

Mobilní telefon má neuvěřitelnou tendenci celý den fragmentovat. Rozsekat ho do kousků, které už nespojíte na větší, rozsáhlejší celistvou práci. Většina hovorů je přitom zbytečných. Bylo možné mi poslat SMS či email, který bych vyřídil ve volné chvíli jednou za tři hodiny. Stejně, když nesedím u počítače, nevyřídím nic, protože nemám ani kalendář, ani kontakty, ani dokumenty.

Význam hlasového hovoru u mne klesá zároveň s tím, jak roste jejich množství, přičemž z profesionálního pohledu pro mne hlasový hovor má řadu nevýhod, jako například že není dokladovatelný zpětně (email najdu mezi odeslanými) a také volanou stranu vyrušuje. Většinu firemních věcí se snažím řešit emailem, ve sféře soukromé je to samozřejmě něco jiného. Jenže i tam je lepší si domluvit v průběhu hektického dne klidnou schůzku, kávičku, oběd – než se vybavovat na telefonu. Pokud to jde.

V poslední době si říkám, že zrušit mobilní telefon není tak nereálné. Jen jsme na něj příliš zvyklí. Klasický telefon mám všude – v práci, doma (všude VoIP), u rodičů. Nepotřebuji, aby mi lidi volali, když jsem na nákupu a na nejrůznějších mezizastávkách či mezicestách. Když lidé vědí, že jsem k zastižení kdekoliv, využívají toho. Kdyby věděli, že je třeba mi volat na pevnou linku, kde k zastižení být nemusím, nevolali by s každou ptákovinou a rozmysleli by si, jestli je kvůli tomu třeba mne nahánět. Zavolali by s pěti věcmi najednou. Fragmentace by se zmenšila.

Namítnete, že mám vypínat vyzvánění. Dělám to. Lidi si na mne stěžují, že neberu mobil. Zejména ti lidé, kteří mají nové číslo, mně ho nedali a diví se, že se mi nemohou pár týdnů dovolat, protože neznámá čísla neberu už vůbec a zpět jim neposílám ani SMS. Jenže to není ono. Stejně se stresujete tím, kdo vám to volal. Podezřelé pražské číslo mi v dubnu vtíravě říká, že to volají z finančáku a chtějí vědět, kdy nastoupím do vazby, bo jsem pokrátil daň o třináctkáčešedesát. Chcete to řešit. A stejně si s tím zaděláte den.

To, že mobil mám posledního půl roku, způsobují výhradně SMS zprávy a jeho použití pro data. SMS zprávy a email vyřizuji, když mám chvíli. Když jdu po ulici, čekám na semaforech, jsem sám někde na jídle, kdekoliv. Většinou věc vyřídím bez zprodlení a bez toho, abych si fragmentoval den. Však taky můj účet za SMS zprávy převyšuje účet za hovory desetinásobně a data mám pro každý případ unlimited.

Ale jednou to praskne. Budu postupovat podobně, jako jeden kamarád, zaměstnaný to člověk v telekomunikacích. Jemu sekretářka ráno projde emaily, většinu z nich vyřídí. Rozešle osobní gratulace k výročím spolupracovníkům a známým. Vytiskne mu denní přehled a emaily, které nebyla schopna vyřídit (bo šlo o smlouvy, návrhy atd). Následně všechno zaveze na letiště, protože kamarád právě odlétá do Londýna – složku mu předá. On v letadle napíše na emaily odpovědi typu „Bereme, domluvit schůzku“ a štos papírů nafaxuje z business salonku na londýnském letišti nebo ze svého londýnského ofysu. Sekretářka jednovětnou poznámku rozvede do komplexního emailu. Stejně to funguje s jeho mobilním telefonem. Má ho. Nikomu ho nedává, zná ho žena, děti, sekretářka, pár přátel – a ti vědí, že to není byznys linka.

Mýty o tom, kolik času mobil ušetří, si nechte pro důvěřivější. V určitých výjimečných situacích ano. Ale v úhrnu nikoliv.

Jiný svět a velká změna? Možná. Spíš to, že si člověk váží více času svého a nakonec i druhých. Jednou v sobě tu odvahu také dost možná najdu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

34 komentářů

 • Jo, naprosty souhlas. Co se ja dockam "nadavek", ze nezvedam telefony:(

 • Patricku, je to snadnejsi, nez si myslis.
  Ja jsem uz pres tyden ve statech, na obou telefonech jsem nechal zaznamnik a mam celou dobu svaty klid. Kdo co potrebuje hodi do mailu a ja mam diky casovemu posunu jeste vic klidu na vyrizeni 🙂

  Doporucuji !

 • Já s mobilem zase takové potíže nemám. Vyzvánění mám potichu, že ho často ani neslyším. A zvedám jen hovory, které zvednout chci. Jinak všichni už vědí, že je lepší poslat mail. Vyřizování přes SSM nemám moc rád – jednak je stejně píšu u počítače (na klávesnici mobilu mě to nebaví, a když už jsem u počítače, tak raději pošlu mail, který zůstane v odeslané poště) a jednak se SSM nearchivují (ano, telefon má relativně velkou paměť, ale já zásadně vše mažu co nejdřív).
  Každopádně to naprosto chápu. Bohužel i já znám lidi, co mobil nevypnou, co odpovídají na každý hovor a co jsou schopní kontroloévat displej i během oběda.

 • ja u pracovnich hovoru pozaduji vzdy potvrzeni do mailu, sam delam totez, casem kazdy pochopi, ze maily se daji prohledavat, lze z nich tvorit mema, atd… Kdyz po pul roce oteviram jednani s dodavatelem, jsem schopen zacit tam, kde jsme posledne skoncili…

  v konecnem dusledku pouzivam firemni telefon hlavne k vyrizovani osobnich veci a kdyz uz mi nekdo vola, jde vetsinou o nejaky prusvih, ktery vyzaduje promptniho zasahu

 • Kazdy mobil ma vypinac. Je-li vyplej, negriluje Te. Ani si nemuze nikdo stezovat, ze prave jemu nezvedas. Proste mas neco, co Te nuti vypnout mobil…

 • Včera jsem byl na Otázkách Václava Moravce a Česká televize chtěla, aby měli diváci v sále vypnuté mobilní telefony. Vypnuté! Ne ztišené. A já poprvé po několika týdnech zažil tři hodiny v kuse aniž bych slyšel zvonění nebo nějakou idiotskou melodii z filmu, zahranou 32 tóny nějakého úchylného manažerského telefonu.

  Jako v minulém století.

  Jako v oáze klidu.

 • Tak tyto problémy nemám, se mnou se nikdo bavit nechce. V 99% času. Naštěstí. Zas to má jiné nevýhody.
  Ale to by mě zajímalo, kde jste chytil "bo"?

 • Kde se říkává (říkávalo) "na pólu"?

 • "BO" je perfektní, používej častěji, velice oživuje čtený text.

 • Moc pekne napsany clanek. Neplati ale obecne pro vsechny "profese".

  Je spousta profesi, kde je mobil spasou a pracovni nutnosti, ktery dokaze praci zefektivnit a hlavne prinaset dalsi penize.

  Priklad?
  Mala firmicka dvou chlapiku, kteri treba tahaji kabelaze po kancelarich nebo datovych centrech, instalace rozvadecu, uzemnovaci prace, …
  V zadne kancelari nesedi. Pokud by nemeli mobil, aby je mohli zakaznici kontaktovat a domlouvat aktualni veci, byli by odkazani budto na sekretarku. Takto si ji platit nemusi. A dost usetri. A nebo by vse museli resit "offline". Objednavku emailem ci faxem a vecer uradovat a vse potvrdit, nebo dohodnout.
  Jenze spoustu veci je dobre predjednat ustne a teprve finalni objednavku ci vysledek telefonni domluvy poslat emailem. A plati to casto na i v tomto pripade. Kdyz takovou firmu objednavam, potrebuju v prvni rade dohodnotu termin a sjednotit se na technickem reseni. Vysledek hovoru teprve zaslu emailem. Jenze na pevne lince takoveho pracovnika nezastihnete.

  Nemluve o aktualni komunikaci, kdy jeden je v sachte stoupacek, druhy ze strechy spousti kabel. A trti clovek je potrebuje po budove dohnat a nevi kde presne jsou.

  A dalsi priklad z praxe? Asistencni technici. Je potreba se jim dovolat kdykoli, kdy maji asistenci. Nebo s nimi mobilem komunikovat, kdyz jsou kdekoli na zasahu.

  A podobnych profesi je spousta. To co Patrick popisuje je typicke pro napriklad "dusevni" tvurci profese, nebo vrchovy management ve firmach. Tam to co Patrick napsal muze platit do puntiku. Neni to ale obecny problem.

  Co ale podle mne plati obecne je to, jakym zpusobem clovek s mobilem pracuje, jak moc si dovoli, aby ho mobil ovladal.
  Tj. naucit se rikat slusne ne a na tom trvat. To pokud jde o ruzne kamaradske rady, kdy druha strana nechce hledat v dokumentaci ci v google a radeji zavola tomu "chytrejsimu".
  Pripadne si opravdu spravovat seznam lidi, kterym sve soukrome cislo sdelim. A vyrizovat treba jen opravdu pracovni veci. Ktere souvisi s vykonem prace. Pak jen ciste soukrome veci.
  A to ostatni? Jen podle vlastni ochoty, co pracovni ci jine vytizeni umoznuje a je pripustne. A pokud clovek nechce, tak se na to proste vybodnout. Je to jeho svate pravo. Rikat ne. Pokud to druha strana neni ochotna akceptovat a pochopit, nezaslouzi si ani aby ji nekdo vychazel vstric.

  A nektere metody, jak to udelat, to tu vlastne Patrick popisuje.

 • Tohle je přesně ten důvod proč hrozně nerad někomu dávám telefon. To je také důvod proč mám vše duplikovaně. Jednu verzi pracovní (mimo mobilu) kterou v 98% případů nezapínám pokud nejsem v práci a osobní.

 • Nesouhlasim, ale to je na dlouho. Zalezi za jakym ucelem si mobilni telefon porizujete.

  Pokud vam pracovne volaji i po pracovni dobe – nekde se stala chyba.

  Pokud vam pracovne volaji na soukrome cislo – nekde se stala chyba.

  Pokud jste se stal otrokem sms – nekde se stala chyba.

  Pokud ma vase cislo kdejaky jouda – nekde se stala chyba.

  Pokud vas mobil stoji vice penez a casu nez vam usetri/vydela – nekde se stala chyba.

  Chyba ovsem neni v mobilu ale v lidech. Mohou snad pocitace za to, ze jsou lide prilis lini a hloupi na to, aby sportovali, chodili za kulturou ci se schazeli v hospudce u sklenicky neceho dobreho?

 • Problem je tehdy, kdyz neni mozne mobil vypinat. Trebas pokud je v rodine zavazna nemoc. Pak by melo prijit nejake vhodne reseni v podobe chytreho agenta, ktery prefiltruje hovory a na odmitnute odpovi SMS. Pokud by nekdo znal neco takoveho pro Windows Mobile 2003 (Motorola MPx 200), byl bych rad…

 • [3] Jo SSM bylo super akorát jsem ho nestih zrušili mi ho někdy v pionýru. Pěkné svátky 🙂

 • A tenhle clanek napsal clovek, ktery se zasadnim zpusobem zasadil, ze penetrace mobilnich telefonu je v CR nejvetsi na svete?

 • [15] Kazdy nekdy dostane rozum 😉

 • Nemám takový objem hovorů, abych z toho byl fragmentovaný :-), ale používám profily (jak pro zvonění, tak hlavně pro dovolání). Takže kdo není v mém seznamu, může se dovolat v době, kdy přijímám hovory. Jinak mám smůlu a jsem ochuzen a jeho potřebu mi něco urgentního sdělit.
  Bohužel maily mě fragmentují až moc, neboť jich chodí víc a víc a spíš než omezit phone bych potřeboval automat-profil na email :-)))
  A nejlepší je si dát poradu na místě bez signálu. Jenže návrat zpět je menší katastrofou 🙂
  Takže naučme se všichni používat techniku tak, aby sloužila ona nám a ne my jí. A jak říká kolega: "když nejde o život, tak jde o ho*no."

 • To všechno je jenom evoluce. Když jste dost vysoko, můžete si dovolit nemít mobil. Před lety jste museli být dost vysoko, abyste mohli mít mobil. Plynulý posun ve vývoji, nic jiného.

 • nj ses moc znamej. Jinak toto problem jen manzeru a znamych lidi, vetsina prumernych lopat takoveto problemy nema. Chtel bys opravdu menit?

 • uzasne. Z podobnych duvodu jsem mobil po cca roce zrusil. Jen to nedokazu tak hezky napsat…

 • [8] Na pólu je na Václaváku dole (tedy už spíš na můstku) takové to prostranství, kde už nejezdí auta. A na polu se říká proto, že jsou tam opravdu z kostek vyskládaný něco jako póly 🙂

 • Nejraději bych se obešel 1. bez mobilu, 2. bez TV 3. bez počítače a internetu. Jsou to žrouti času a ničitelé mých nervů.

 • Jasně, zrušíme i televizi a komunisty a počítače a volební právo žen a všechno (i lásku, máslo a rána)… Nebo vymyslíme stroj času, abychom mohli odjet na výlet do 19. století 🙂 Někdy nad lidskou blbostí opravdu žasnu…

 • Cele je to o tom, ze na mobilech neni nejaky ignorelist nebo propracovanejsi firewall prichozich hovoru. Povoleni jedne skupiny volajicich je hodne slaba berlicka.
  No, je mozne, ze uz neco takoveho existuje, treba na "chytrych" telefonech, jen o tom nevim.
  Nemam rad, kdyz mi nekdo vola a sam nikomu nevolam z duvodu "ze uz jsem ho/ji dlouho neslysel". Jde to pomalu, ale je treba si vychovat sve okoli k pouzivani mailu a jinych mene agresivnich protokolu

 • "Vyřizování přes SSM nemám moc rád…" – to jako přes Socialistický svaz mládeže? To ještě existuje? 😉

 • [24] Rekl bych, ze chytre telefony, jakkoliv je nemam rad a odmitam pouzivat, neco takoveho, at uz samy o sobe nebo diky software tretich stran, umi.

  Pro telefonisty, kteří potřebují příchozí hovory filtrovat, je to nejspíš dobrá volba.

 • [7] Nevim, jestli to tu uz nekdo nenapsal, ale "bo" zaslechnete na severni morave nebo se doctete v knizkach od Bezruce 😉

 • Jsem také v podobném stádiu uvažování. Mobily používám už 12 let, protelefonoval jsem mnoho set tisíc Kč (a to mám více příchozích než odchozích hovorů). Abych se z toho nezbláznil, zavedl jsem tvrdé filtrování hovorů (v tel. seznamu mám přes 700 čísel), neznámá a skrytá čísla beru jen když mám hodně času a náladu. Klasické vyzvánění jsem zrušil a nastavil jen jedno pípnutí. Dost lidí mi vyčítá, že jim okamžitě neberu hovory, ale mám nervy a zdraví jen jedno. Bohužel je příliš mnoho hovorů, které jsou naprosto nedůležité a počkaly by (volající nemají soudnost). Někteří lidé neumějí vést stručný hovor a ukončit je lze snad jen zavěšením natvrdo. U nově dávaných kontaktů všechny upozorňuji, že se nemusejí hned dovolat a že to není myšleno nijak zle.

 • [27] V hovorové řeči lze zaslechnout i "bře". Jde o spojeninu "bo"+"protože"="bže"="bře".

 • [27] Ale já vím, co to znamená, pocházím z toho dálného východu. Kdysi dávno na VŠ (ještě v minulém tisíciletí) jsme se (my, tamější) taky bavili, jak to od nás chytají naši spolužáci, tehdy ovšem pouze při osobním styku. Tak se teď bavím, jak se to šíří po síti.
  A taky se tam, daleko od hlavního města, používala taková češtinářská mnemotechnická pomůcka: "Neříkejte bysme, bo to není česky."
  A k tématu, myslím, že výstižné je to otřepané: "Mobil je dobrý sluha, ale zlý pán."

 • [25] Však to Patrick psal. Pěkná svazčka roztřídí maily, rozešle osobní gratulace, zaveze na letiště… 🙂

 • Jaký že to máš program na odmítání hovorů a odeslání SMS? Já používám Call Assistent a tam jde nastavit "jedna SMS na každé číslo". Pak to neleze tolik do peněz. A lidi se diví, jak to, že nemůžu vzít hovor, protože právě řídím, a přitom jim přijde dlouhá SMS 🙂

 • [13] Call Asistent. Nastavíš si prefixy, které má sledovat, např. denied: +4207, +4206, 6, 7 (pokud projde volání bez předčíslí, Motorola to někdy dělá a nevím proč) a těmto lidem se hovor odmítne a odešle se jim SMS s přednastaveným textem.
  Další soft, co používám, je SmartFilter, ten umí jen odmítat hovory, ale zase umí jednotlivé osoby a nastavuje režimy podle času nebo podle záznamu v kalendáři (a taky ručně, samozřejmě). Ale ten je placený (asi 500 Kč). Oba můžu doporučit, hlavně ten SmartFilter se mně osvědčil, v noci se mně dovolá jen blízká rodina.

 • od jisté doby, co mě mobil neživí mu virtuálně nastavuju nižší a nižší prioritu. V praxi to vypadá asi tak, že mu dojde baterka a já potom několik dnů mám od mobilu svátek až do té doby, než si ho zase nabiju. dřív jsem hodně telefonoval (desítky hodin měsíčně) a teď moje odchozí volání za měsíc dělá cca 30 minut a to jsou jenom takové ty nutné případy.

  Jiná situace by ale byla kdyby mě mobil živil. Pak bych řešil asi podobné dilema jako Patrick.

  Držím palce