Způsob používání počítačů ohrožuje koncepty jako je desktop nebo PDA

Je zajímavé sledovat, jak se v průběhu generací mění způsob, jakým používáme počítače a v jaké formě počítače vyžadujeme. Prakticky od pradávna vládla terminálová forma, klávesnice spojená s monitorem (terminály u sálových počítačů), pak desktopové provedení, tedy monitor oddělený od desktopu a klávesnice.

Dneska se k terminálové formě vracíme. Notebooky jsou z hlediska ergonomie totéž, co terminály. Monitor je pevně spojený s klávesnicí. Přítel lékař, který vývoj počítačů nesleduje, dokáže přesně určit rok, kdy se tahle koncepce začala rozmáhat i u nás, protože mu stoupl počet pacientů stěžujících si na bolesti zad, které nepříliš ergonomické provedení notebooku při časté práci způsobuje. Zatímco fixní umístění displeje velmi nízko nad plochou stolu způsobuje hrbení a bolesti zad, nevhodný sklon a rozměr klávesnice u většiny notebooků zase bolesti rukou. Ne každý zajde tak daleko, aby to řešil vhodnou dock-in station.

Notebook není optimální na běžné používání

Je zajímavé, jak snadno jsme začali desktopové koncepce opouštět a nahrazovat je notebooky. Obecně zřejmě převládá trend, že notebooky jsou vhodnější, protože jsou mobilní a často i levnější. Většina běžných uživatelů má tendenci koupit notebook v momentě, kdy by podobně vybavený desktop počítač stál podobné peníze. Desktopy jsou doménou hlavně hráčů. I stále více firem přechází na notebooky a pouze tam, kde se zohlední bezpečnostní hledisko nepřenositelnosti desktopu (spolu s daty), vedou nepřenosné počítače.

Možnost notebooky přenášet je největší pro i proti. Mobilita s sebou nese větší rizika odcizení i poškození. Zatímco průměrná technická životnost desktopu je osm let, notebooky mají životnost poloviční. Fakt, že je nelze upgradovat, jim přitom ještě zkracuje životnost morální, i když řadu rozšíření lze provést přes USB porty. Vývoj v software vyjma her neklade tak radikální nároky na upgrade hardware a ani Vista se zatím nerozšířila tolik, aby přechod na nový hardware vynutila. Zároveň je představa mobility notebooku spojena s přenositelností práce: zaměstnanci často dostávají notebook s dovětkem, že mohou konečně pracovat, kdy jim to bude vyhovovat, rozuměj, doma. I to je další důvod, proč zkušenější zaměstnanci notebooky odmítají (s výhradou obavy o odcizení). A také, proč administrátoři sítí mají z notebooků hrůzu, je třeba je zajistit před instalací všeho možného.

Sám podobný problém řeším opakovaně. Prošel jsem si dlouhou desktopovou éru, pak jsem se vrhnul na nastupující notebooky, to v momentě, kdy jsem je opravdu efektivně v terénu potřeboval. Používal jsem maličké notebooky, normální i ty veliké, podle toho, co jsem si zrovna říkal, že je potřeba upřednostnit, zda mobilitu nebo výkon. Protože udržet tohle u notebooků v rovnováze nebylo právě snadné. Dnešní notebooky s Core Duo můžete bez uzardění používat ke střihu videa a tyhle notebooky jsou dostupné v široké škále variant.

Přechod zpět na desktop dává smysl

Pak jsem po letech používání notebooku udělal návrat k desktopům a to v provedení Mac Mini. Hlavním důvodem bylo miniaturní kompaktní řešení, které prakticky nevydávalo hluk. To u PC té doby nebylo obvyklé, měl jsem před tím tiché PC od Mironetu a s Mac Mini se to srovnávat nedalo. Spíš jsem do té doby pracoval na notebooku, protože ticho a klid při psaní je něco, co vyžaduju bezpodmínečně.

Mac Mini se osvědčil, notebook jsem prodal a další si nekoupil. V práci jsem pořídil pracovního iMaca a práci mezi nimi si synchronizuji automaticky přes službu .Mac. Nemusím s sebou tahat notebook a také nemusím přiznávat, že práci mohu udělat doma, když nechci – a zároveň mohu, když chci. Synchronizace samozřejmě nefunguje na rozstříhaný FinalCut projekt, který má řádově gigabity dat, to bych se načekal. Dá se to omezit tím, že nestříháte materiál v DV, ale MPEG-4 – a kromě toho vstát od rozstříhaného projektu a přesunout se s tím domů, není moc rozumné. A navíc prakticky nic nestříhám …

Poslední problém, který mi zbývá soukromě vyřešit, je: jak psát v terénu. Občas se to hodí, občas nejde psát ani doma, ani v práci. Je dobré mít při sobě něco, kde můžete zeditovat základní text ve Wordu nebo pár tabulek Excelu. Dříve na to byl potřeba silný notebook, dneska zvládají editaci těchto formátů i chytré telefony. S Nokia N95 není problém vyřídit veškerou korespondenci, projít excelovou tabulku nebo PDF a opravit či zpřipomínkovat, co je třeba. Nemusíte na to tahat notebook, ve spolupráci s Gmailem a jeho Java klientem jste v pohodě.

Nevýhoda přichází v okamžiku, kdy chcete zvládnout větší text s patřiným komfortem. Může být, že je to můj osobní problém – když něco většího píšu, jsem hodně vybíravý na prostředí, v němž píšu i na techniku, na níž píšu. Už jen vybrat si klávesnici, na které jsem ochotný psát, není snadné.

K Nokia N95 můžete připojit bezdrátovou klávesnici a shodou okolností Apple klávesnice s bluetooth bez problémů funguje. Závada je podstatná: nefunguje čeština. Klávesnice se namapuje do amerického rozložení a v telefonu s tím nejde nic dělat. Žádný program, který by rozložení umožnil změnit, jsem nenašel – jestli o něčem víte, dejte vědět, budu rád.

Pokusil jsem se situaci provizorně řešit nákupem UMPC, který k tomuto má být výslovně vhodný. Je to plnohodnotné PC s Windows XP, koupil jsem ASUS R2H. Důvodem byla mimo jiné cenová limita, kterou jsem si stanovil. Abych se o zařízení nebál a tahal ho všude s sebou (i třeba v báglu na vodu), nemělo by bez DPH jít moc přes 20 000 Kč. Takovéhle zařízení se nebojím odepsat, vyškrtnout z účetnictví subtablet za 80K se mi neřeší už tak snadno. Ani duševně, ani účetně.

UMPC je zatím stále nezralý koncept, proč, to jsem rozebíral jinde.

Sub zařízení bez Windows

Další zajímavou novinkou je OLPC, tedy projekt One Laptop Per Child, také takzvaný stodolarový notebook. Za těch 200-400 USD (které stodolarový notebook asi bude stát) si člověk koupí notes s velkou klávesnicí. Her na tom zatím moc nepohraje, ale text zedituje a když mu takovou věc někdo šlohne, nebude to tak mrzuté. Jenže na OLPC se čeká dlouho a kdo ví, jak dlouho bude – termín listopad 2007 mi přijde po mnoha odkladech jako krajně nedůvěryhodný. Asus a Intel přišli s vlastní iniciativou Asus EEE. Ta je mi sympatická: sedmipalcový notebook se vší možnou výbavou a 4-16 GB SSD diskem vybavená kamerkou a Xandros Linuxem s interface, co vypadá jako Windows XP. Váha 0,9 Kg. Cena údajně od 200 USD, ačkoliv to považuju spíš za FUD strategii, podle mne za tu cenu nebude k mání nic postačujícího.

Do třetice nadějným produktem je Palm Foleo, což je takový větší Psion Revo. Cena 500 USD, start na trh snad do konce srpna. Foleo je opět slabý hardware v pozadí s Linuxem, Doc to Go software pro editaci Office dokumentů, browserem od Opery, email klientem a pár dalším software pro běžnou práci. Obrazovka má deset palců. Připojení přes bluetooth nebo WiFi, přehrávač MP3, váha 1,1 kg.

Tahle koncepce subnotebooků vybavených alternativním operačním systémem ještě ani nemá svoje jméno a už se diskutuje nad tím, jestli je pro ně na trhu místo. Šéf Gartneru si na Palm Foleo přisadil, že jde o velké zařízení, které neposkytuje velkou sadu funkcí. To má jistě pravdu, do náprsní kapsičky ho nestrčíte, stejně jako Asus EEE. Windows XP na tom neběží.

Jenže tahle kategorie je atraktivní právě pro lidi, kteří si váží své nezávislosti, ale zároveň občas a někde potřebují zpracovat pár dokumentů. K tomu je lehké zařízení menší velikosti, ale s plnou klávesnicí vhodnější. Kromě toho vydrží déle na baterky, přes bluetooth nebo WiFi se napojí do internetu. Kilové zařízení se v kufříku přehlédne snáze, než tříkilové a i výdrž na baterky je signifikantně dělší. Navíc tato zařízení se nemusí vypínat, při zavření se suspendnou tak snadno a pružně, jak to ani nová Vista zařízení neumí. Na práci doma nebo ve firmě tito lidé použijí svůj desktop a cena 200-500 dolarů, na tu nejsou tak senzitivní. Podobný notebook s plnohodnotnými Windows by neprokázal tutéž službu a navíc by stál minimálně pětinásobek. Až v momentu, kdy začnete mít nedostatek času si začnete totiž všímat takových maličkostí, jako kolik času vás stojí vypnutí a zapnutí notebooku a otevření rozpracované práce. Pro využití fragmentovaně volného času je důležité, aby to fungovalo jako s Mac OS X – otevřete notebook a IHNED jste tam, kde jste přestali pracovat, když jste ho zavřeli.

Můj osobní problém? Jak tahle Linux zařízení donutím, aby na nich fungovala čeština v případě, že je výrobce udělá striktně amerikanoidní a vykašle se na podporu jiných regionů? Nebo tím, že je v tom Linux, je také danné, že v tom budou Unicode fonty s češtinou a snadná možnost rozchodit české rozložení klávesnice?

Jak to dopadne? Uvidíme. V porovnání s Asus EEE je Palm Foleo poněkud drahé, ozývají se hlasy, že i hardware bude slabý. To je ale zatím porcování medvěda, který běhá v lese, Foleo známe jen z videa, kde vypadá svižně, otázkou je, zda té svižnosti nepomohl dobrý střih. Stejně tak není zřejmé, JAK velký trh podobných lidí, jako jsem já, je. Podle mne jeho velikost závisí na tom, jak hromadně začnou lidé upouštět od notebooků. Úspěch Nokia tabletků N770 a N800 v USA ale napovídá, že pro tahle zařízení trh je. I o těchto zařízeních se říkalo, že nemají místo na trhu. Ukázalo se, že mají, že hodně lidí si pořídí zařízení na surfování po netu, které jim může ležet v pokoji a nemusí kvůli návštěvě kuchařky nebo přečtení pošty spouštět velký počítač. Budou i tato sub-zařízení podobný případ? Pro sebe doufám, že ano …

V koncepci používání počítačů a PDA nás čekají výrazné změny. Jeden počítač v domácnosti s více účty pro každého rodinného příslušníka? Spíše jeden až dva počítače pro každého rodinného příslušníka – jen ty kočičí počítače budou oškubané o klávesnici a naopak vybavené GPS. Ostatně, postupně zanikající trh klasických PDA (tedy krabiček bez mobilu) je jen prvním příznakem těchto změn.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

30 komentářů

 • Zalezi fakt, na co kdo pocitac pouziva. Ja jsem presedlal z desktopu na 17″ MacBook Pro, pouzivam ho na vyvoj SW pod MacOS/Linuxem (C++, PHP apod.), koukam obcas na filmy a obcas neco lehce zaparim. Na tyhle ucely mne ten notebook naprosto vyhovuje – mobilita ani vydrz na baterky pro mne neni primarni. Pravda – opatril jsem si do prace i domu USB klavesnici a mys – psat >12 hodin na klavesnici noutasu bych fakt nemohl. A pochopitelne podstavec (aneb nekolik knizek ;-)), jinak by mne bolelo za chvili za krkem.

 • Tak bohuzel ani ten stolni iMac neni z hlediska ergonomie to prave orechove, potreboval bych aby ta 24″ byla jesteo nejakych 15 cisel vejs. Zvazoval jsem VESA arm, ale tam jsem se u tech bezne dostupnych pohyboval priliz blizko bezneho asi 11 kiloveho limitu.

 • Moje zkušenost s (u nás) nepodporovanou linuxovou nokií N770 je ten, že čeština na čtení žádný problém. Zadávat jde sice trochu nepohodlně, ale taky. Pro N800 už dokonce někdo udělal českou mapu. Stejná situace je u Zaurusu, takže u Linuxu bych se češtiny nebál.

 • MaLer: zcela souhlasim. Poridil jsem si pod iMaca tohle: http://www.macessity.com/index.php?target=products&product_id=29785 Sice je to primarne urceny pro miniho, ale ja tam strcil externi disk (miniStack) a navic jsou tam vyborny ty USB porty vpredu.

 • já se moc teším na ten ASUS. Jenže už bylo oznámeno, že to nebude 200$ za 4 GB verzi, ale 267$ za 2 GB verzi, že to nebude v srpnu ale v říjnu, takže bůhví jak to bude. Ale každopádně je to zatím můj favorit – já používám počítač asi jako 95 % lidí, tj. word, excel, občas nějaký ten obrázek, plus hlavně prohlížeč (a pak ještě PSPAD). Takže výkon je mi ukradený, sám jedu na 3 roky starém notebooku. Ergonomii řeším externí klávesnicí a myší, takže je to absolutní pohoda. K tomu ASUSu bych používal i externí LCD – za to, že uspořím kilo a půl váhy nosené obden domů a do práce se to vyplatí (doma si vystačím s tou sedmičkou). Mají dělat ještě verzi s 10“ displejem (asi místo těch repráků) a to by bylo úplně dokonalé.

 • Model mnoha počítačů (pda, telefon, notebook, subnotebook, desktop) mi vůbec nevyhovuje. Pro mě je ideální jeden notebook se slušným 15″ displejem. Při relaxaci doma mi nedělá problém mít ho na kolenou a při práci v kanceláři ho parkuju do stojánku vlastní výroby 🙂 s externí myší a klávesnicí. Když jsem viděl ceny některých stojanů pro notebooky, raději jsem si ho jako správný kutil vyrobil a ještě tak získal obdiv kolegů přicházejících do mé kanceláře 🙂

 • „já používám počítač asi jako 95 % lidí, tj. word, excel, občas nějaký ten obrázek, plus hlavně prohlížeč“

  95% lidi urcite nepotrebuje word, excel to je jen pro lidi co makaj doma. Na tu jednu tabulku rocne staci GoogleDoc a jinak wordview a excelview. Dokud je office zdarma, tak ho lidi na PC maji, ale jak MS pritlaci na kontrolu tak rychle zmizi.

 • re xdrm: ale no tak, mohl jsem samozřejmě napsat „tabulkový procesor“ a „textový editor“ ale je to asi 4× delší a každý mi rozumí.
  tomáš krause: přesně, můj stojánek byl ale jednoduchý – do roviny otevřený notebook opřený o zeď, zajištěný sichrhazjkou, takže měl displej ve správné výšce 😉 Ale teď jestli si budu kupovat třeba toho ASUSe, tak bych také vyrobil nějakou docking station – záleží se bude umět spustit i zavřený. Chtěl jsem si takhle pořídit malý apple notebook, jenže oni je teď zvětšili, takže už váží přes 2 kila a s tím mohou jít k šípku

 • Mam notebook IBM T41 a rozhodne by me male prenosne zarizeni nestacilo. Potrebuju pro programovani plnohodnotny nastroj, takze doma docking plus druhy monitor. Ale klavesnici i doma vyuzivam notebookovou. Neznam lepsi klavesnice nez dela IBM a ta na notebooku je taky tak skvela, ze nepotrebuju dalsi externi. Vaha 2.5 kila a kdybych preci jen potreboval neco lehciho bylo by to IBM Xkove rady. Myslim ze hodne zalezi na tom co pri sve mobilite potrebujete delat. Jinak uspani a nastartovani ze spanku se da pocitat na vteriny.

 • A není nejlepší notebook + dock + plné periferní vybavení jako u desktopu (tzn. plná klávesnice, myš, monitor atd.)? Mám to tak už plné čtyři roky a je to super. Komfort práce u stolu jako s desktopem, ale potřebuju, notebook během okamžiku lupnu ven z dokiny a beru s sebou.
  Já zapomněl, k notebookům od Apple žádné rozumné docky nejsou (protože Apple notebook ani nemá rozumný sdružený konektor pro propojení s dockem)…

 • re Honza: Existují řešení třetích stran (http://www.bookendzdocks.com/)
  Při existentci BT & USB už ale docking station nejsou tak vyloženě nutné – vpodstatě stačí jen položit na stůl, maximálně připojit externí displej je-li potřeba a napájení. Uznávám, že s docking station je provedení jednodušší, plus jsou zde další výhody, ale abych kvůli tomu utratil 5 tisíc za dock a druhý napaječ. Když už, tak bych si koupil ten ultratenký a lehký zdroj od kensingtonu (jestli už jej tedy nebalí standardně).

 • tak k tématu docking station – právě se objevilo myslím zajímavé řešení – http://www.zive.cz/default.aspx?server=1&article=137731

 • Pokud by se Palm Foleo na trhu prosadilo a zacala pro nej vznikat spousta softwaru tak, jak se to pred 10 lety podarilo prvnim Palmum, bylo by to skvele. Pak si dovedu velmi dobre predstavit, ze takove zarizeni nahradi nemastne neslane notebooky, ktere ani nevedi cim vlastne jsou. Hraji si na nahradu desktopu, ale nemaji na to ani zdaleka, hraji si na mobilni zarizeni, ale jejich mobilni vlastnosti jsou vetsinou smesne – clovek sebou taha zpravidla tezkou, krehkou obludu se znacnou spotrebou energie a tedy mizernou vydrzi na baterie, dlouho to bootuje a ani uspani na disk neni zpravidla zadny zazrak.
  Linux uvnitr dava Foleu znacny potencial. Ted jen aby to zacali vyuzivat vyrobci softwaru a aby Palm zase nenadelal dalsi chyby.
  Jako mobilni doplnek k desktopu by mohlo byt Foleo skvele, ba temer dokonale…Da se urcite cekat, ze v pripade uspechu by prisly i novejsi modely s rychlejsim procesorem.

 • Pekny clanek, zrovna uvazuji o koupi neceho podobneho.

  p.s. link na Asus EEE je nejaky nemocny..

 • Já měla postupně 3 notebooky, vždy silnější, a postupně mi nestačily, jak jsem k psaní přidávala grafiku ve Photoshopu, poslech hudby, editaci hudby… až mi při žádosti o upgrade technik od Assusu řekl nechápavě: „Nikdo nedělá Photoshop na notebooku, proč si nepořídíte stolní?“ a mně se konečně rozbřesklo. Teď mám stolní mašinu s 24″ monitorem, zvládá všechno co potřebuji včetně filmů a kdykoliv si můžu přidávat paměť či disky beze strachu, že nebudou kompatibilní. A za poloviční cenu!

 • Take cekam na Asus jak na smilovani

 • notebook mi vyhovuje, až na tu životnost… pořád to někde tahám, na něco drahýho nemám takže si asi budu muset zvyknout na tu zelenou svislou jednobodovou čárku v pravý části monitoru. chjo 🙁

 • Zajimave – nemohu si ale odpustit: jednim z kriterii u vas je, jak velka ztrata to bude, kdyz vam to nekdo ukradne. Tak to je mi vas v Cesku uprimne lito, ze kradez se pro vas stava jednim z dulezitych kriterii. Meli by jste se z teto balkanske zeme odstehovat nekam do civilizace…

 • Zatim to mam vymysleno takhle: Doma Home server – delany jako HTPC pripojeny na velke LCD. Dalsi pocitac doma notebook s 17´LCD a ext. klavesnici (to bude pouzivat manzelka), ja notas porad sebou co nejmensi (neco pod 12´ mam rad Fujitsu-Siemens) a zaroven HTC Artemis s GPS a Wifi.

 • re george: on není problém v samotné krádeži, myslím, že se v Praze krade jako v každém jiném velkoměstě, problém je ochraně dat před krádeží. Třeba účetní bych nikdy notebook nedal, protože když by si vzala notebook s sebou a někdo jí ho nedejbože ukradl, někdo by mohl získat citlivá data (pakliže budu mít ne-serverové řešení účetního softu). To samé třeba u lidí těsně po nástupu a u jiných lidí, kterým nedůvěřuji, že mi neodnesou citlivá data (spolu s dalším zabezpečením a kontrolou)

 • re Noname: tak já myslel, že snad citlivá data v notebooku jsou povinně kryptovaná?? Máte někdo nějaké špatné zkušenosti třeba s TrueCryptem? A dobré zkušenosti s něčím jiným. Nosíte ještě v kapse nekryptovanou flešku? Jen se ptám…

 • Ja tem argumentum moc nerozumim. Chapu to se stolnim iMacem, ale jestli mam potrebu psat nejake texty v terenu – neprovizorne, jednou za uherak – tak si poridim jeste MacBook. Stejne prostredi je vyhoda, cena zase o tolik vetsi neni a tahat sebou 2 kg Macbooka nebo 1 kg nejaky Foleo, ktery nema vykon ale zato prapodivne aplikace.. no nevim. Zarizeni je bud kapesni, jako treba ta N95 a pak se na tom bude delat blbe, nebo je to notebook. Jedinym rozumnym kompromisem byl sveho casu Psion 5, ten byl jeste vicemene kapesni, ale psat se na nem dalo docela dobre, takze se to dalo oznacit mozna i jako neprovizorni reseni, ale buhviproc diru na trhu po nem nikdo nezaplnil… to mi prijde jako zahada. Kdyby to Foleo dokazal Palm nacpat do puvodni krabice od Psionu 5, tak mozna, ale jinak radeji ten MacBook.

 • Vážený autore, nerozumím spojení „cenová limita“. Máte snad na mysli spojení “ cenový limit“, neboť limita je matematický nástroj k vyšetřování funkcí. Ve spojení, které jste použil by se tedy slušelo uvést, zda-li to byla vlastní či nevlastní limita ve vlastním či nevlastním bodě a ještě aby toho nebylo dost, tak jestli to byla limita oboustranná či jednostranná zleva nebo zprava.

 • Většina nových NB má jednu vadu HW podporuje jen 2G RAM , a je možné do nich vložit jen jeden HD.
  PS druhý HD v NB mám vyhrazený pro VM Ware, používal jsem externí disky ale bylo to o data.

 • Bohužel, právě jsem obdržel zprávu, že Palm Foleo nebude. Zde je plné znění:

  As many of you are aware, we are in the process of building our next generation software platform. We are very excited about how this is coming together. It has a modern, flexible UI, instant performance, and an incredibly simple and elegant development environment. We are working hard on this platform and on the first smartphones that will take advantage of it.

  In the course of the past several months, it has become clear that the right path for Palm is to offer a single, consistent user experience around this new platform design and a single focus for our platform development efforts. To that end, and after careful deliberation, I have decided to cancel the Foleo mobile companion product in its current configuration and focus all our energies on delivering our next generation platform and the first smartphones that will bring this platform to market. We will, of course, continue to deliver products in partnership with Microsoft on the Windows Mobile platform, but from our internal platform development perspective, we will focus on only one.

  Because we were nearly at the point of shipping Foleo, this was a very tough decision. Yet I am convinced this is the right thing to do. Foleo is based on a second platform and a separate development environment, and we need to focus our efforts on one platform. Our own evaluation and early market feedback were telling us that we still have a number of improvements to make Foleo a world-class product, and we can not afford to make those improvements on a platform that is not central to our core focus. That would not be right for our customers or for our developer community.

  Jeff Hawkins and I still believe that the market category defined by Foleo has enormous potential. When we do Foleo II it will be based on our new platform, and we think it will deliver on the promise of this new category. We’re not going to speculate now on timing for a next Foleo, we just know we need to get our core platform and smartphones done first.

  I would like to thank our customers for their interest in Foleo. I know there will be disappointed folks who were looking forward to carrying a Foleo for all their mobile computing needs. I am certainly one of them. I would also like to thank the developers who have supported our Foleo efforts. They have been loyal to Palm and have worked hard to deliver some compelling solutions on the Foleo platform. I know that they will understand that the right thing to do for the long run is to focus on one platform that will live for years, rather than invest energy in a one-off solution. We will make every effort to make sure we bring our developers forward to our next generation platform.

  This decision will require us to take a limited charge of less than $10 million dollars to our earnings. This is a lot of money, but it is a small price relative to the costs that would be required to support two platforms going forward. This decision is in the best interest of our customers, our team, our products and our shareholders. I hope this renewed focus at Palm will allow us to deliver more compelling solutions to our core smartphone market, and it will allow us to position ourselves for the long run around one Palm experience.

  Ed Colligan

  President & CEO
  Palm, Inc.

 • Je pozoruhodné, jak mnoho komentátorů je zcela mimo Patrickovy preference. Kilový subnotes od Lenova (IBM) je položka, na kterou se musí dávat obvykle pozor (měsíční čisté příjmy nad jeho cenu + cenu příslušenství nejsou obvyklé), proto nevyhovuje. Pokud je „na pozadí“ Linux s běžnou dispribuční výbavou softu, není problém ani čeština ani komunikace, to spíš bych se bál čehokoli od Billa na exotičtějším železe. Palm vypadá zajímavě, je ale třeba čekat. Problém oddělené klávesnice je jen v její ergonomii a kvalitě, ne v hmotnosti či mobilitě – dá se v klidu přibalit do báglíku či širšího kufříku. Takže doma rozhodně desktop (třeba iMac, je-li ticho a nehmotno vysokou preferencí) a na cesty? Rozhodně ne tříkilové notebooky (překáží to na rameni i v báglu) a rozhodně ne nic nad 15000 Kč (poutá to zbytečně mnoho pozornosti majitele i mlsných kolem se potulujících). Takže nějaké nanejvýše kilo HW se slušným zobrazením, kvalitní klávesnící a přiměřeným výkonem a aplikační SW výbavou (o komunikaci bych nepochyboval, tak už je vyřešena).

 • Ješte k té reinkarnaci Psionu 5: I ten měl „prapodivné aplikace“, dokonce mnohem prapodivnější než cokoli co běží nad Linuxovým jádrem, o omezení daném rozměry displeje a klávesnice ani nemluvě. Jednokilová podmínka je racionální – víc hmotnosti znamená kompromis na cestě k tříkilovým běžným notebookům (když nevadí dvě kila, nebudou vadit ani tři). Problém je v tom, že pro splnění fyzikálních a funkčních podmínek nelze vše narvat do jedné krabice ala Psiony, ale je nezbytné mít k dispozici nenákladné rozšíření nebo dock. Osobně bych viděl uvnitř WiFi a po jednom z nezbytných portů (dráty mi po usazení se na sesli nevadí) a ostatní v podobě rozšíření/docku.

 • Petr Jezek :

  – ja jsem si ty preference precetl, jen jim moc nerozumim, resp. nerozumim tomu, proc sebou clovek chce tahat takove velike zarizeni, ktere je pomerne nestandardni. MacBook je sice tezsi nez to Foleo (budiz mu zeme lehka), ale pokud ho chci sebou mit, tak musim tahat batoh tak jako tak, pravda dve kila jsou vic nez 800g, to beru, ale zase mi to dava mnohem vic komfortu. Argument s cenou neberu, protoze jestli na tom Foleu bude mit nejaka data, tak je jejich strata tak jako tak velky problem, ze si proste na takove zarizeni je nutne treba davat pozor, a fakt jestli stoji 15 litru, nebo 30 je uz myslim docela nepodstatny.

  Pro me je dulezitym parametrem ta velikost. Psion 5 mel mozna nestandardni aplikace, ale byl jeste rozumne veliky, Foleo nebo vsechny ty UMPC hruzy jsou proste velke moc, to radeji ten notebook.

  Opravdu nerozumim tomu, ze se nenasel zadny vyrobce, ktery by pouzil form faktor Psionu a jeho genialni klavesnici, a nacpal do toho HW aspon na urovni Nokie 95, aby to zvladalo komunikaci (Psion nemel a nemel na to ani vykon). Verim ze by si to naslo pocetne zastupy priznivcu, kteri jsou nyni nuceni pouzivat klavesnice vsech tech Blackberryu a TyTN a podobnych hruz…

 • Neni podobny Foleu byvalu Psion Netbook?
  http://www.geekzone.co.nz/content.asp?contentid=1561
  http://www.psionteklogix.com/public.aspx?s=com&p=EOLProducts
  na tu dobu to melo pekne veci – klavesnice + pero + touch screen
  CF + PCMICIA kartu, ktera snad podporovala wifi.
  na dnesni dobu tomu chybi „SSD“ disk a lepsi vybaveni procesorem a operacni pameti.
  Ma, nebo spise mel nekdo s timto strojem zkusenosti?