Zprávy z tisku

Protože teď bude asi Patrick nějakou dobu mimo Internet a možnost
publikování (i když on vlastně může publikovat přes MMS), tak si zde
dovolím malou výplň s odkazy na zajímavosti, které se v posledních dvou
dnech objevily:

 • jak to včera vypadalo na Ruzyňském letišti si můžete prohlédnout třeba na blogu Iva Lukačoviče, snad to bude dnes lepší a Patrick se bude moci v pořádku vrátit.
 • Český Telecom vydal tiskovou zprávu o předběžných výsledcích za rok 2004.
  Samozřejmě se chlubí, že má rekordní zisky (poté, co loni 10 MLD
  odepsal se to dalo čekat), co ale nijak zvlášť neprezentuje, že cca.
  220 tisíc lidí (firem) se za uplynulý rok rozhodlo pevnou linku
  odhlásit. Kolik lidí by asi neodešlo, kdyby byl nejlevnější paušál za
  stovku a nebo dokonce zadarmo (a dražší poplatky z minut), kolik lidí
  by na to přešlo z vyšších tarifů a jak by to tedy vypadalo ve finálních
  číslech? A kolik lidí by asi zůstalo či dokonce přišlo, kdyby měli
  nějaký FRIACO paušál na dial-up
 • ČRa nabízí velkoobchodní DSL na bázi LLU propojení,
  neradujte se, na doma to není, ale jako náhrada pevné linky pro firmu
  to je OK. Telecom si účtuje za 2Mb/s klasickou pevnou linku uvnitř
  města 20 tisíc a to dokonce i když jede na DSL, ČRa jsou to samé schopni nabízet za necelých 7.
  Telenor to ale má afaik levnější, už to nabízí rok a hlavně – pro AO
  není Telenor konkurent, zatímco ČRa ano. Věřím, že může nastat masivní
  odliv všech firem z větších měst co využívají Internet přes pronajaté
  okruhy (pevné linky) a je jich stále mnoho tisíc za pár desítek milionů. Ovšem je zde jeden velký problém, který hraje do
  karet Telecomu a neřeší jej AFAIK ani Telenor, ani ČRa a tím je
  neochota AO nabídnout zákazníkovi lepší službu za méně peněz, protože
  tím sami přichází o peníze. Řešení jsou ale celkem snadná, když se mi
  někdo z Telenoru či ČRa ozve, rád jim poskytnu konzultaci (a nebo i nějaký AO, který chce začít vydělávat).
 • Telecom/Eurotel Wi-Fi nabízí nyní 10 hodin surfování za 1 Kč!
  Platí to ale jen do 30.6., pak to bude opět za dvě stovky. Je zajímavé,
  že stejný Telecom tvrdí, že velkoobchodně na rozhraní stojí přenos 1 GB
  dat 30 Kč a přitom to maloobchodně dává v jedné své službě za několik
  halířů. Také je zajímavé, kolik asi stojí účetní zprocesování 1 Kč,
  rozhodně to budou možná desetikoruny. Jestli by tedy nebylo levnější to
  nabídnout zcela zdarma. Nicméně každou slevu chválím.
 • Mimochodem když jsme u těch zpráv z tisku – protože mi chybí Patrickův Prehled.net, tak jsem si udělal vlastní přehled RSS – SuperBox (vás by asi spíš zaujala sekce technika).
  Nemá to žádnou „inteligenci“, ale zato to funguje a když jsem mimo
  vlastní počítač a chci rychle zjistit co je kde nového, tak je toto
  nejrychlejší řešení (neberte to prosím jako reklamu, není to nic
  komerčního).

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

27 komentářů

 • SuperBOX je pěkný (až an ten design). Ale už dlouhou dobu používám IMHO přehlednější a konfigurovatelný pravednes. Má navíc naprosto vynikající funkci – zasílání novinek s určitými klíčovými slovy na mail.

  Jinak jsem zvědev spíš na SuperDSL. 🙂

 • jojo, design je nic moc, stvořil jsem ho asi za půl hoďky, původně jsem to myslel jen pro sebe a mně to stačí, ve firefoxu a opeře to vypadá OK (IE neumí poloprůhledný png), chci mít v zimě na pozadí vločky, na jaře kytičky, v létě nevímco a na podzim lístečky. A hlavně jsem xhtml strict validní. Právě dnes mi připadal takový přeplácaný, malá písmenka, reklama atd.
  Když by někdo umožňoval výběr RSS podle klíčových slov, tak by to byla skvělá funkce, doufal jsem, že to udělá Patrick na přehledu (prostě to, že když budu chtít články o DSL, tak se projdou všechny nejlépe mnou vybrané RSS zdroje obsahující DSL a udělá mi to extra RSS, který si budu moci stahovat)
  Na SuperDSL se horečnatě pracuje, věřím že od 1.března to bude

 • FRIACO pausal na dialup bude uz brzy. Jsem o tom presvedcen, ze to uz nemuze mc dlouho trvat. 🙂
  Minimalne jeden AO to pripravuje intenzivne. Divil bych se, kdyby ostatni nejak vic zaspali.

  Jinak u financniho hodnoceni by mne docela zajimalo, jaka by byla cisla bez zapocteni vysledky Eurotelu.

 • ja pouzivam monitoring tisku na Patrii a naklikal jsem si hlavni headlines na centrum.cz – jasne, nema to RSS, zato mi to prijde do mailu, automaticky se to zreplikuje a ja se na to podivam vecer doma.

  A co me napadlo pri tom linku "at se mi ozve >zde<". Kdyby tam bylo PDF s analyzou toho, co analytici u AO nevidi, ac jsou za to placeni, mozna by to byla daleko ucinejsi reklama. 🙂

 • Ad CRa vs. Telenor: CRa jsou levnejsi – tolik komentar od jednoho z AO.

 • [3] se současným způsobem propojení (tj. placení za minutu) nelze paušál udělat, musel by do toho jít sám Telecom. Všechny pokusy jak navléct paušál na placené minuty ztroskotaly a když si je zkusíte spočítat tak vám vyjde, že nechápete jak do toho někdo vlastně mohl jít, protože na tom prostě musí prodělávat buď uživatel, nebo ISP a mezi tím je jen minimální prostor
  [4] já tu nechci dělat reklamu na sebe, furt jsem byl z toho obviňován. Navíc kdybych tu napsal co vím, tak by si to pak ode mě nikdo nekoupil. Nějakou dobu jsem ale dělal nákupčího u jednoho operátora, snížil jsem nákupní ceny u linek u všech operátorů se kterými jsem jednal o 30-70%, vytvořil jsem program na analýzu pevných linek atd., takže si myslím, že by se mé zkušenosti možná někomu hodily a jsem ochoten se o tom nezávazně pobavit.
  [5] já mám v tomto pár měsíců staré informace a vím jaké byly ceny před pár měsíci, a to měl Telenor obecně myslím nižší ceny (a něco vyšší, záleží co kdo potřebuje a znám velkoobchodní Telenoru a jen tyhle veřejené ČRa). O to ale ani tak nejde – když si AO bude moci vybrat, zda-li linku za 6 tisíc od konkurenta, nebo za 7 od firmy, která mu v ničem nekonkuruje, tak šáhne raději po tom druhém. V tom prvním případě on sám sice vydělá o tisícovku méně, ale jeho konkurent o 6. Navíc když není oddělené oddělení pro VO a MO, tak se může stát, že budete chtít po ČRa nabídku na DSL linku na čísle firmy X a za pět minut tam bude volat někdo z MO oddělení ČRa (tím je nechci obviňovat u ČRa, ale tohle je obvyklá praxe u ČTc, a když to nebude schopno ČRa zaručit, tak se budou operátoři bát).

 • taky pouzivam pravednes.cz a spokojenost
  mne se tam libi, ze si muzu naklikat vlastni vyber zdroju – Muj. Sice to chces registraci,ale ta je jednoducha.

 • [7] co mě nejvíc vadilo na právě dnes a proč jsem se rozhodl udělat Superbox bylo to, že jsou RSS zdroje u nich aktualizovány jednou za hodinu nebo dvě a já potřebuji vědět ne co se stalo "právě dnes" ale to co se stalo "právě teď". Potom také kolik spotřebovávají místa reklamami a vším tím balastem, takže ačkoliv mám dvakrát větší písmenka než oni, tak se mi na stránku vejde více zdrojů i článků (nejtěžší bylo, jakou udělat šířku, aby se vešlo co nejvíce sloupců na všechna běžná rozšíření, dalo se na to koukat a nemuset používat blbé skripty a tabulky), a jestli jste viděli jejich kód, tak to je dobrá hrůza. Jsem často tam kde mají malá rozlišení obrazovek a prostě se tam na to nedalo koukat, zato SuperBox je nejhezčí bez stylů 😉
  Ale jak jsem psal, je to jen moje hračka, nikde moc ji nepropaguji (jen když si někdo instaluje Supermodem, tak se mu to nastaví) a až bude fungovat Přehled, tak chci možná požádat Patricka, zda-li by mi to nelicencoval.

 • [8] Co mi na SuperBoxu vadí: Obrovské písmo, které se nedá zmenšit (respektive zmenšit se dá, ale nezmenší se ty boxy). Jako pěst na oko působí vodorovné posuvníky (nezávisle na šířce textu) a případně i svislé posuvníky na boxech se zprávami. Nové zprávy nejsou nijak odlišeny od starších.

 • [9] promiň, ale já ti vůbec nerozmím
  Obrovské písmo, které se nedá zmenšit: písmo je přesně 1em, tj. to co máš nastavené na svém browseru to máš. Je vždy procentuelně, může si jej tedy každý zmenšovat a zvětšovat dle libosti v libovolném prohlížeči
  boxy se nezmenší zcela schválně, ty jsou naopak v px a je to vyladěné tak, že na PDA se vejde právě jeden, do 640×480 se vejdou přesně dva, do 800×600 přesně 3, do 1280 přesně 5 atd. Je to čisté CSS, žádné tabulky.
  Vodorovný posuvník jsem tam na žádném prohlížeči na žádném počítači nikdy neviděl (ani by tam neměly být, jsou zakázané), to mi pošli kdyžtak screenshot.
  Svislé posuvníky tam jsou, když jsou příspěvky příliš dlouhé a je to vyladěné per server (každý má průměrně jinak dlouhé) a stává se to velmi výjimečně, ještě jsem snad nezažil, že by tam byly tři, právě teď tam není ani jeden.
  Zprávy které jsi přes superbox přečetl jsou šedé (a:visited).
  Vítám jakékoliv připomínky, ale ty tvoje mi připadají, jako bys snad koukal na něco jiného 😉 Přesto ale díky

 • [6] No ale o tom to je. 🙂
  FRIACO (Flat-Rate Internet Access Call Origination) propojeni neni na principu, ze by AO platil CTc za provolane minuty.
  Viz treba zde: http://www.tiscali.cz/tisk/tisk_center_04_FRI.807275.html

  A ja si myslim, ze by to mohlo byt dostupne uz brzy. Pricemz to bude samozrejme zachovano paralelne vedle klasickeho dial-upu, placeneho podle doby pripojeni.

  Ten pokus prvni, ktery zkouseli asi dva AO selhal prave proto, ze AO uctovali zakaznikum pausal, zatimco CTc platili za propojeni podle minut. A zakazniky tak dotovali. V tom mas pravdu.

 • [11] mně to nemusíš vysvětlovat, chodil jsem za IPV a později za poskytovatele na fórum pro vytáčený přístup k internetu.
  Ty tvrdíš, že "Minimalne jeden AO to pripravuje intenzivne. Divil bych se, kdyby ostatni nejak vic zaspali." A to je právě nesmysl, protože jediný kdo může udělat jiné účtování než po minutách je Telecom, 99% uživatelů je na síti ČTc a tudíž on musí dohodnout s AO možnost platit paušální částkou. A pochybuji, že by to nabídnul AO a nedělal to sám a už vůbec je nemožné, aby to nabídl jen jednomu AO.
  Ano, dostupné "by to mohlo" být už brzy, ale musel by někdo u ČTc chtít. A protože jsem s jednámím s nima strávil mnoho desítek hodin, tak mi věř, že nechtějí (ale já věřím, že se to časem změní a s IPV na to chcem znovu zamakat)

 • [12] no, asi vim vic optimistictejsich informaci. Ja proste tvrdim, ze to tak je. 🙂
  Jestli u CTc chteji, to asi ani ne. Ale pak zrejme musi, kdyz cini.

 • [10] Já tam vodorovné posuvníky mám, kdyžtak prosím o zaslání e-mailu a obratem zašlu screenshot. Prohlížeč: Firefox 1.0 – Windows XP. Obarvování navštívených odkazů je dobré (nesnáším stránky které mají stejnou barvu navštívených a nenavštívených odkazů), ale líbilo by se mi, kdyby se nějak označily třeba nové odkazy od poslední návštěvy, nebo alespoň podle jejich stáří (jak to mají na pravednes).

 • [13] tady nejde o znalost či neznalost optimističtějších informací. Doposavaď prostě jediná možnost jak lze účtovat mezi operátory je per minuta a to je prostě fakt ať si tvrdíš co chceš.
  Nevylučuji, že Telecom zavede FRIACO, ale prostě to zatím není a prostě ten podstatný krok musí vyjít ze strany ČTc a to tím že FIRACO umožní. Žádný AO Friaco sám od sebe nemůže prostě zavést (respektive může, ale bylo by mu to k ničemu, protože nemá žádné uživatele), když bys věděl něco o účtování mezi operátory, tak bys nic takového nemohl tvrdit.
  Telecom k tomu IMHO velmi brzo dožene situace na trhu – ztratil dalších 250 tisíc linek, ztratil další desítky procent vytížení, a FRIACO mu může umožnit zaplnit síť (a trochu i pokladnu). Ale opakuji – musí to být Telecom a nikdo jiný, nikdo zvenční jej k tomu nemůže donutit (myslím tím AO, ČTÚ, MI atd., na to sem tam seděl dost dlouho abych tuto iluzi ztratil). Nepochybuji o tom, že to v Telecomu kalkulují a až dospějí k řešení, které jim umožní maximalizovat vlastní zisky a minimalizovat zisky partnerů-konkurence, tak to zavedou. Možná se s tím čeká na nového vlastníka, aby mohl po koupi začít budovat pozitivní image nové značky (což půjde velmi snadno, moc horší to být nemůže).

 • [15] ok, nechci se s tebou prit. Do uctovani vidim jen teoreticky. Ja jen vim, jake technicke ukony byly provedeny.

  Vychazim jen z vaktu, ze CTU vydal nejake rozhodnuti. Cosi tim CTc ve vztahu k jednoumu AO naridil.
  Tento AO provedl ve spolupraci s CTc urcite technicke upravy na propojeni.

  Ja z toho vyvozuju sve. Uvidime jak blizka ci daleka budoucnost je od testovani ke komercnimu spusteni.

 • [16] Neni FRIACO nahodou jenom ucetni model? Kdyz uz pises o technickych opatrenich …

 • [17] samozrejme ze je. To neznamena, ze operator oba dva typy pripojeni od sebe fyzicky neoddeli. Jak se to navzajem vylucuje? 🙂

 • [16] jestli ČTÚ rozhodl ve věci nějaké stížnosti a vydal nějaké rozhodnutí o paušálním propojení na dial-upu, tak by to samozřejmě možné bylo, ovšem dovoluji si pochybovat o tom, že by ČTÚ něco tak zásadního, co by popíralo všechna jeho předchozí rozhodnutí vydalo, notabene kdyby to vydalo jen jako řešení dvoustranného sporu a ne jako obecnou vyhlášku (zkusím zjistit). Je možné, že došlo k jinému technickému propojení, je možné že díky tomu bude mít nějaký operátor nižší ceny za minutu (to se dá už nyní částečně řešit – podle počtu propojovacích bodů atd.), a pak by mohl udělat o něco výhodnější kvazi paušál. Ale ČTÚ nemůže nakázat Telecomu poskytovat službu, která neexistuje, nemůže ani nějak zvýhodnit jednoho poskytovatele, a nemůže ani udělat cenové rozhodnutí, které by nerespektovalo náklady (a ČTc může vždy předložit nějakou nákladovou cenu na minutu).
  Já bych ale nevylučoval, že by to plánoval sám ČTc a protože potřebuje alibi a náskok před ostatními operátory, tak to nabídne přednostně jednomu, aby tak nebyl jediný, kdo s tím přijde na trh a nebyl žalovatelný – tuhle taktiku použil už u paušálu s GTS, u DSL se SkyNetem u nějakých těch později zakázaných dial-upových tarifů atd., v podstatě tedy u všeho co dělal.

 • [17] ne nutně, velmi pravděpodobně bude pro Friaco nutné provést i nějaké technické "úpravy", např. propojení na více ústřednách (třeba na všech 141 hostech namísto současných 7 Major), navýšit kapacitu (počet) PRI, zavést SS7 namísto DSS1 a podobně.

 • [18] A operator bude svym klientum uctovat dva ruzne tarify? 🙂 Uz dnes neodpovida hlasove propojeni urovni doby (strasne se plytva rozhranimi a kapacitou). A ted se bude jejich pocet jeste navysovat?

  [20] Tomu rozumim. Jenze tam si muze operator udelat kolik uprav chce, protoze se bude pekne cekat na dominatora.

 • [21] A operator bude svym klientum uctovat dva ruzne tarify? Tomu jsem priznam se neporozumnel. Ja to chapu tak, ze bude uctovat pausal za dialup. To ale preci neznamena, ze zrusi klasicky dialuůp uctovany po minutach. Proc take. Nevic kazdemu muze vyhovovat neco jineho.

  [19] OK, dohodneme se, ze se nechame prekvapit, ano? 🙂 Budoucnost ukaze.

 • [22] Hm … Z my strany to byl pouze povzdech. Slo o to, ze asi neni uplne optimalni mit pro kazdou sluzbu mit extra propojeni. To je stejny, jako by ISPcka v NIXu mely extra propoje pro web, postu, proudovani, newsy, irc … Teda, nemely by to pres NIX, kazdy ISPcko by si postavilo mraky spoju k dalsim ISPckum.

  A predpokladam, ze smerovani takovych veci bude delany podle prefixu. Takze zase dalsi mina v cislovacim planu.

  Aby to nakonec nedopadlo tak, ze vsichni zakaznici taky budou chtit naky drobny z kazdy minuty, po kterou jim nekdo volal.

 • [23] Ale ne, tak to jsme se nepochopili. 🙂

  Nicmene AO ma privedeny od CTc jednotlivy PRI linky a privedene do sveho ASka. A tech propojeni je tak sposta. Neda se to srovnavat primo s NIXem. Propojeni na dialupy je ve vsech regionech a tolika dvoumegabity, aby to kapacitne na danou oblast stacilo. Propojeni neni jako celkovy datovy tok. Ale jako jednotlive volani.

  Takze to co jsem mluvil o zmenach v propojeni, ze nektere dane toky se prekonfiguruji a budou vyhrazene jen pro volani uctovane podle FRIACO.

 • [24] tak už vím o čem mluvíš, vím i co na to ČTc a vím i zhruba jak je to s cenama na propojení. Takže se omlouvám, z technického hlediska jsi měl pravdu, že se na tom pracuje, z obchodního hlediska jsem měla ale pravdu já.

 • [25] tak to jsem rad, ze uz se navzajem chapeme 🙂

  Je fakt, ze vidim opravdu jen do tech technickych zalezitosti. Ne prilis do obchodnich.

 • ] Když by někdo umožňoval výběr RSS podle klíčových slov…

  Kratce.cz to umožňuje
  http://www.kratce.cz/search.rss?q=SLOVO