Zpráva o příznacích z nepoužívání mobilního internetu

Jste asi napnuti, jak se odvíjí můj pokus nepoužívat chytrofouny ani mobilní internet. Co si budeme namlouvat, abstinenční příznaky jsou tady. Tak především, nově nejsem kdekoliv online. Několik lidí z toho usoudilo, že email přestal fungovat, protože jsem jim neodpověděl během tří minut od jeho odeslání. Marty se přiznal, že kdyby nečetl předchozí blogpost, šel by rozmontovat router a pak seřvat svého ISP. To jsou ty jednodušší okamžiky nepoužívání mobilního internetu.

Měl jsem fest rozlítaný týden. Jedu si tak na schůzku s právníkem, po ní se přesouvám na jednání se zákazníkem, když jsem si vzpomněl, že jsem si v práci nechal nevytisknuté podklady. Copak o to, všechno mám v hlavě. Jen dvě čísla… nemůžu si vzpomenout. Vytahuju mobil, abych si to přečetl na Google Docs, kde všechny podklady mám. Hm… mám vymazané nastavení internetu. Zápasím s tím dvacet minut jízdy tramvají, jediným úspěchem je došlá SMS od Vodafone, že mi účtují 17 Káčé za připojení k internetu. Propadám panice, bootuju v Pasáži Myslbek notebook a hackuju cizí WiFi síť. Do schůzky zbývá pět minut, probojoval jsem se k datům z pokladny, ale internet tam nejede. Pln paniky dorážím na schůzku. To bude pohřeb!

A víte co? Samozřejmě na ta dvě čísla řeč nepřišla a i kdyby přišla, bylo by jedno, jaká plácnu. Všechno se projednalo, všechno bylo v pořádku, všechno jsem si zapsal. Do notýsku. Parkerem.

Uháním tramvají domů. Najednou není v tramvaji co dělat. Nemůžu si číst Reader ani Scribd. Dívám se kolem a nejdnou zjišťuju, že místo fragmentovaných zlomků se zase objevují celé myšlenky. Neokousané. Ne takové ty připravené pro Twitter, ale takové ty, co je má opravdu skoro smysl sdělit, protože nejsou výkřikem, ale obsahem. No co, nechám si je stejně pro sebe a poznamenávám si je do notýsku.

Za čtyři dny jsem mobil prakticky nepoužíval. Provolal jsem stěží dvě hodiny čistého času, poslal necelou osmdesátku SMS zpráv.

Podíval jsem se na svůj první účet u Paegasu. S tímhle přídělem jsem v roce 1996 vydržel tři měsíce.

Ale mobilního internetu jsem se ani nedotkl. Taky, co bych tam našel!

A co je nevětší problém? Právě to, že nemůžu vytáhnout z kapsy mobil vždycky, když je chvíle… Na jednu stranu to chybí jako jednoduchá možnost, jak zaplácnout čas. Na stranu druhou, když odplyne pocit první minuty, že nemůžu čas strávit účelněji, než pročítáním prdkuliček na internetu, zjistím, že jo. Že můžu promyslet něco, co jsem stejně promyslet potřeboval. Zase na to mám čas.

PS: Když jsem jel ve středu pro cestovní pas někam na Prahu 4, musel jsem si zapsat přesnou trasu. A stejně jsem se musel zeptat, protože úřad zapadal sněhem a nebylo ho vidět. Nic se nestalo, pán mi poradil a ještě popřál hezký den. Jediný zádrhel byl, že mi chybělo šestikilo na zaplacení poplatku. A víte co? Ani ten iPhone neměl tiskárnu bankovek. Kdyby měl, asi bych se ho taky nezbavoval…

PPS: Kolega nahlédl do mého notýsku a zeptal se, co je to za děsivě popsanou stránku. Objasnil jsem mu, že seznam mých úkolů, schůzek, jednání a činností. Otřepal se. Fakt, na papíře to vypadá hůř, než v mobilu…

PPPS: Nepodařilo se mi synchronizovat většinu kontaktů mezi Mackem a RAZRem. Elaboroval jsem se SyncML, až jsem to vzdal. Důležité kontakty tam jsou, nyní doplňuju čísla lidí, kteří se mi ozývají. Na cestách potřebuju volat jen těm pár důležitým, ostatním volám, když jsem v práci… Jo, i tak se to dalo vyřešit. Pryč se synchronizací 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • To je jako dobrovolně se vzdát teplé vody… však kdysi lidem taky stačila ta studená… ale vážně, díky mobilu po ruce si můžu číst knihy, kdykoliv mám tu pověstnou chvilku. Internet mě tak nebere, protože by mi stejně na nějaké větší čtení nevydržela baterka. (Zvláštní – u mně není limitem použití mobilního internetu množství přenesených dat nebo 2G/2.5G/3G trilema, ale naprosto banální baterka!) Takže já jsem rád, že chytrofon mám, a tak to už nejspíš zůstane. A i když fandím pokusům se závislosti na technice zbavit, beru je spíš jako takový okrajový kult.

 • Zajímavé. Jednou jsem to taky zkusil, první pocit byl úleva, po cca měsíci jsem zjistil, že to je nepraktické a vrátil se k synchronizaci a smartphone. Taková dovolená je to…

 • MoB: několikrát jsem se pokoušel číst v mobilu nějakou knihu a vždycky mě to nebavilo, není to ono. Knihu, kterou právě čtu si sebou stejně pořád nosím.

  U minulého příspěvku jsem psal, že jsem taky přešel zpět k hloupému telefonu a mám v podstatě stejný výsledek jako Patrik – mám čas na myšlení. Dřív jsem hodně psal texty k písním, nebo krátké povídky. Vždycky byly chvíle, ať už delší nebo kratší na nějaké to zamyšlení.

 • Tomu říkám ovládání techniky. Neboť občas mám pocit, že nás ovládá technika a ne my ji.
  Před hodně dlouhou dobou jsme se bavili vtipem, že počítače nám ušetří spoustu práce, která by bez nich neexistovala. Stále to platí.

 • Comment by MoB: To je jako dobrovolně se vzdát teplé vody…
  Pocasie ako dnes … Cikanka kupe decko v potoku … decko strasne reve … Cikanka: „Co hucis, vsak nie je horuca“

 • Déjà vu? Into the Wild.

 • S „chytrym“ telefonom (v mojom pripade iPhone) urobi tento telefon vela veci za mna, preto mam viac casu na sledovanie a interaktivitu s okolim, cize s uplne cudzimi ludmi. Vela podnetov ziskam z netu, o to viac mam „municie“ na nadviazanie neformalnej komunikacie.

 • Podle mně je to o nalezení rovnováhy, kdy technika ještě slouží a ne naopak. Já se tedy iPhone nevzdám, ale zrušil jsem odběry na youtube, které mne už míjejí tematicky, taktéž z RSS čtečky nadbytečné položky. E-mail mám (i na počítačích) stahovaný jen ručně a pouštím ho jen několikrát denně. Jakož i twitter klient. Takže stále mám pocit, že techniku ovládám a ne ona mně.

 • Grauluji 😉 Něco podobného jsem zažil od října do prosince 2k9. Jeden můj známý mne nařknul ze závislosti na internetu. Výsledkem byla sázka že vydržím do Silvestra bez sítě. Prvních 14 dní to bylo peklo ale pak se zničehonic vynořily dávno zapomenuté aktivity na které nezbýval čas. A za tu dobu jsem dokončil několik projektů ležících u ledu předem odsouzených k zapomnění. Naprosto souhlasim a Eidžem. Je to dobrý sluha ale špatný pán. Epilog: Opět jsem na 100M síti ale dnes tvoří 99% provozu server a zbylé procento já když potřebuji do banky nebo k mailu.

 • Jen počkej, až se za pár týdnů v noci přistihneš, jak ve spížce, když všichni spí a nikdo se nedívá, plnými doušky hltáš mobilní data srze telefon, který jsi před chílí ukradl spící ratolesti, máš přitom šílený výraz v očích a nekontrolovaně se směješ!

 • ze je patrik vizionar bylo videt vzdycky a i ted udava smer.

  Chytry telefon sice jeste mam, ale vypnul jsem si mobilni data a synchronizaci neprovadim. Pouzivam jen telefon, SMS a fotak. Protoze hodne jezdim MHD nepotrebuji navigaci.
  zvolnil jsem zivot a divam se jak lide atomizuji svuj zivot na sebe a mobil, v tramvaji je kazdy zahledeny do sveho mobilniho milacka a mrtvola o dva metry vedle jen znamena dalsi SMS a kontrolu zda o tom pise nejaky web server

  pri papiru je treba si to do diare pripravit a rict si co budu delat, o cem se budeme bavit, ne jen napiseme si email

 • Zdravím vespolek!

  Mně se to velice líbí a uvažuji stejným směrem. K hlavnímu „matlavému“ mobilu, ve kterém mám „všechno“ (organizuji různé srazy a setkání, proto oceňuji dokonalou synchronizaci mezi počítačem, notebookem, mobilem, Facebookem a Googlem a jsem na tom zatím i trochu závislý), jsem si pořídil klasický mobil (vyrobený navíc ekologicky, s dobrou výdrží a připravený i na lehké pokropení vodou) a pomalu mezi nimi vyrovnávám informace. Až to bude hotové, otočím to a jako hlavní mobil začnu používat ten klasický, tlačítkový a bez otevřeného systému nebo potřeby stále sosat data. No, a matlák“ pak buď odložím docela, nebo si ho nechám jako kapesní počítač pro případ nouze.

  Chystám se ale na to, že na dovolenou pojedu jen s „hloupým“ mobilem, který budu navíc na noc vypínat a používat ho jen tu a tam a jako budík. První krátkodobý pokus mám za sebou: zjistil jsem, že se vlastně nic nestane, jen budu mít trochu víc času a mnohem víc klidu. :o)

  Mnoho zdaru všem podobným podnikům!
  Conc.