Zpět z Číny

Tak jsme včera dorazili z cest, dneska se pokusím odjetlagovat, případně dorazit do Streamu vyřídit pár věcí, které ku vyřízení jsou.

Z celé cesty (hm, 22 hodin cestování) stojí za zmínku především to, že jediné zpoždění letadla ze všech cca šesti letů se podařilo ČSA mezi Paříží a Prahou. Tamtéž se podařilo potratit nám zavazadla, takže kufr s dárky dorazí snad dnes, prý ještě dopoledne. Tož uvidíme.

Když jsem nastupoval do letadla a bral si místo China Daily / Financial Times český Volksbeobachter a Junge Stau Heute, padla na mne tíseň. Místo finanční krize se na titulních stránkách řešilo, že nějaký hoteliér se omlouvá za zastřelení syna kolotočáře, což je smutný ne jen kvůli mrtvému, ale taky kvůli tomu, že tahle elita národa jsou ti, kdo se kamarádí s předsedou ČSSD a tak se ještě píše o tom, kdo komu kam poslal jakou malou domů.

Vzpomněl jsem si na podobnou zprávu na čtvrté straně China Daily z minulého týdne. Místostarosta Pekingu inkasoval úplatek asi 1 milion dolarů. Za co, to nepsali. Dostal dva roky vězení a po nich bude popraven. Zajímavá a inspirativní kombinace, ovšem kvůli záporné demografickému přírůstku (tak se dneska říká poklesu) si nemůžeme nic takového dovolit.

Pak jsme vylezli v deštivé Praze, zjistili jsme ty potracená zavazadla a šli na autobus. Dvěma zmateným turistům jsme vysvětlili, jak se dostanou, kam potřebují, protože Terminál 2 v Praze nesluje zrovna informativní přehledností, mapičku Prahy s trasami MHD si tam vzít nikde nemůžete a pochopit, co kam jede, není zrovna easy. To jsme osvědčili tím, že nám dvakrát ujela 119, která prostě přijela k jinému nástupišti a rychle ujela bez lidí, i když na takovém tom krásném panelu svítila, že má jet na MHD. Díky tomu byl autobus narvaný ještě více, než v Pekingu ve špičce, akorát v něm neměli LCD s reklamama.

Jestli nám něco pražské letiště připomínalo, pak nějakou čínskou provinční díru. I takový Xi-an, město v Evropě neznalcům Číny asi prakticky neznámé, měl letiště pro turisty líp organizované a vybavené. A stejně, jako v Praze, i tam chcípl pes: restaurace na letišti prázdné, lidí pomálu.

Čína byla pro nás s Petrem myslím dobrá lekce. V tom, že až si zase budeme myslet, jaký jsme pupek světa a divit se, proč názory české politické prominence nikoho nezajímají, bude dobré si vzpomenout na ta měřítka. Na to, že Česko má tolik obyvatel, jako Shenzhen nebo Xi-an s přilehlými vesničkami. Na to, že v Xi-anu je trojnásobek značkových prodejen Luise Vuittona (a že padělky už se tam také vysloveně nepovalují na každé tržnici), jak v Praze. Na to, že tak, jako číňan neví, kdo je Klaus, je ekvivalentní k tomu, že já nevím, kdo je starosta Guangzhou. Na to, že čínská debata o novelizaci zákoníku práce je pro cenu výrobků na pultech českých obchodů důležitější, než to, co schválí jakákoliv místní vláda. Na to, že pekingské metro je čistší, než to přažské a nikoliv nutně vždy narvanější. A také na to, že v desetimilionovém Česku se prodá stejné množství řady dražších výrobků, jako v miliardové Číně.

Budu pamatovat na to, co máme společné: například na podobný přístup k výkladu zákonů, které sice platí, ale fakticky se neuplatňují. Na to, co nás rozděluje: rozhodnutí postavit ke zdi všechny, kdo jsou proti zavedenému řádu.

Na to, jak jsme si v něčem tak podobní a v něčem tak naprosto rozdílní, že to nejlépe vystihuje to nejvíce viditelné. Jídlo. My si krájíme z velkého kusu nožem a vidličkou, číňani jedí přednakrájená sousta hůlkami. Nelze najít odlišnější způsob, jak se najíst, ale výsledek zůstává stejný.

Jestli budete mít příležitost, udělejte si do Číny cestu. Opravdu to stojí za to. A jestli mně zbude chvíle času, ještě se k dojmům vrátím ve fotografiích.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • Uplatkare staveji ke zdi a stejne berou…

 • taky jsme měli kdysi zpoždění na cestě z číny z paříže do prahy. museli jsme nocovat v paříži a přes noc mi vykradli kufr na letišti. třeba budete mít víc štěstí a dárečky dorazí.

 • My letěli s KLM – a bez problémů. Jen jsem se pak na zpáteční cestě AMS-PRG trochu styděl za skupinku „velkých managerů“, co byli kdesi v Rumunsku „dělat byznys“ a starali se hlavně o to, aby celý gate slyšel, jak jsou nepostradatelní…

  Právě v kontrastu s čínskými rozměry a poměry ta jejich ubohost vynikla o to víc.

  Já si říkal v Číně to samé: Proboha, na co si to v ČR hrajeme?

  Ale k těm rozdílům: Byli jsme v Číně před olympiádou, když měli bourat pekingské hutongy. Ptali jsme se, jestli jim to nevadí a odpověď byla zajímavá: „Když staré neodejde, tak nové nemůže přijít!“ To byl pro mne málo viditelný, ale docela zásadní rozdíl mezi Čínou a námi.

  BTW, já jsem tuhle zaslechl svou ženu: „Jela bych tam ještě jednou…“ a přistihl jsem se, že bych jel taky… 🙂

 • Je zajímavé, že v prvních článcích z Číny poukazujete na to, co je v Číně horší (např. neustále přítomný smog) a po příjezdu domů, opět na to, co je horší, tentokrát u nás.
  Inu, už začínám chápat, že našemu národu je vlastní negativní myšlení….

  Kontrasty při cestování jsou patrné, ale při druhé až n-té cestě do toho samého místa už tak moc ne, naopak si všimnete, že tahle díra v chodníku od posledně furt není opravená… .-)

 • ….Místostarosta Pekingu inkasoval úplatek asi 1 milion dolarů. Za co, to nepsali. Dostal dva roky vězení a po nich bude popraven. Zajímavá a inspirativní kombinace,….

  Tak toto je drsné 🙂

 • Martin Malý: podle průvodce jsem už žádné hutongy nečekal, ale zbylo jich jim ještě dost. Navíc ono tam žít asi není nic extra, co jsem tak koukal. My jsme v jednom bydeleli, tedy hotel tam byl… Jinak dole pod Tianmen postavili repliku koloniálních uliček a to je teda síla 🙂 Takže turisti si užijou… 🙂

 • co se týče architektury, byl bych pro nějaký kompromis. Nesnáším to pražské (nikoliv celočeské) ochranářství každé barabizny starší sto let, když budov ze stejného období a i od stejných autorů je mraky, a naprosto se mi hnusí ty potěmkinovy domy, kde nechají jen přední zeď a vevnitř postaví něco jiného. Jako by nemohla vzniknout moderní architektura s citlivým zasazením do okolní architektury jiné doby. A jako by se z Prahy měl stát skanzen. Jsem zvědav co se bude za 100 let říkat o architektuře prahy přelomu tisíciletí, protože za posledních 20 let, a vlastně bych mohl počítat i prakticky celé komunistické období (i když tehdy z jiného důvodu) se v Praze snad kromě tančícího domu nepostavilo prakticky nic, co by mělo nějakou architektonickou myšlenku a punc zajímavosti či originality. Výjimka typu tančící dům se zmiňuje až to není zdrávo (plus pár speciálních staveb ala žižkovská věž, chodovský archiv atp., za komančů pak Máj). Kdyby takhle přistupovali k architektuře na přelomu 19. a 20. století, tak se tu snad ještě jezdí koňkou.

  Jinak k tématu – Čina je imho velmi zajímavá, ale prostě osobně tak nesouhlasím s jejím režimem a tak se bojím důsledků jejich rozpínavosti a vzrůstající obchodní, politické, technické i vojenské moci, že je nehodlám podporovat žádným způsobem, u výrobků dávám přednost vždy značkám bez made in china součástek (či jen s minimem) a to i když musím zaplatit více či koupit jinde. A ze stejného důvodu tam ani nechci jet, jakkoliv by mě Čína zajímala z historického, ale i obchodního hlediska. Ale chápu, že někdo takové zábrany nemá, takže to neberte jako útok, jde o můj vnitřní pocit, který nikomu nevnucuji.

 • No rikat o prazskem letisti, ze je to zapadakov…

  Hlavni vliv na poloprazdnem letisti ma zminena krize. A prazske letiste neni jedine, ktere posledni dobou vypada ponekud… prazdne.

 • noname2: No vidíš to… já zase nesnáším, když někdo do krásného historického centra prskne supermoderní budovu. Chodí se snad někdo dívat na nové stavby? (vynechme čtvrť La De Fence v Paříži – teď nevím, jak se to píše, ale to je jedno…).

 • Rekl bych, ze klicove na tom letu Pariz Praha neni CSA, ale ta Pariz.

 • Kdyz se vam v te cine tak libi, ze ji vychvalujete pred rodnym ceskem, tak si tam klidne zustante. Co jste na vasem vyletu videl, je jen pozlatko pro turisty, skutecny zivot v cine je uplne jiny. Pripadate mi jako dite, co bylo na prvni dovolene, a vsem se musi pochlubit. Kdybyste zil v cine, musel byste v prvni rade zhubnout tak 50 kilo…

 • Cenda: a vy mi zase připadáte, jako namyšlený čech, který je nervozní, když se někomu líbí i něco jiného, než jemu. To se stává. Že to má i rub, vím i bez vás, proto se také do Číny nestěhuju. Jen na okraj: Česko mi není rodné, jsem rakušan, navíc narozený v Německu. Navíc netuším, proč by někdo kvůli životu v číně musel hubnout, žádný zákon na to nemají.

 • Noname2: i já mám strach ze sílícího čínského vlivu a potenciálně z jeho režimu, ale nemyslím si, že nějaký isolacionismus to vyřeší, nevyřešil to ani v Čině. Naopak myslím, že je třeba záležitost, situaci, zemi poznat, možno-li pochopit a využít sobě ku prospěchu. To, že tam nepojedu nebo si nekoupím jejich zboží, uškodí jen mě, ne jim. Není to absence zábran, prostě je to jiný přístup. Nebát se, poznat nepřítele a utkat se s ním, bude-li třeba.

 • Noname2: doporučuju vygooglovat a přečíst všechno co o číně píše James Fallows. Začít se dá třeba na http://jamesfallows.theatlantic.com/ Jeho články jsou pro mě něčím podobným jako kdysi Scobleho psaní o Microsoftu.

 • Čína je veľmi inšpiratívna krajina. Veľmi dobre píše o číne Havlik http://havlik.blog.idnes.cz/. Vždy sa poteším keď sa dočítam o ďalšom človeku čo bol v číne. Svet je veľký, väčší než dokážeš prejsť peši za víkend.

 • re patrick’s „To, že tam nepojedu nebo si nekoupím jejich zboží, uškodí jen mě, ne jim.“
  To je právě o úhlu pohledu a množství. Kdyby tam nikdo nejezdil a nekupoval si jejich zboží, tak jim to rozhodně ublíží a naopak všem ostatním pomůže (myšleno např. českým sklářům, textilkám …). Jasně, já sám svým postojem nic nezměním, ale to je jak těch 2 MIO komunistů, co si jen platili dvacetikačku za členství, protože by svým protipostojem také nic nezměnili. Nevidím v tom prostě nějaké „nebátí se nepřítele ale utkání se s ním“, ale naopak podporu nepřítele (byť drobnou pár fufni), notabene žádné utkávání se s nepřítelem jsem u tebe neviděl 😉

 • ztráta zavazadel je snad součástí ceny, ještě jsem neslyšel, že by se někomu zavazadlo neztratilo 🙂

 • ta elita se sice kamaradí s předsedou ČSSD, ale málo se píše, že stejně tak se kamaradí i s čelními představiteli ODS a vrah dokonce je dlouholetým sponzorem ODS..