Zloděj ukradl na CeBITu u Siemensu mobil. Bohužel pro něj byl vybavený GPS…

Patrick Zandl · 25. březen 2004

Tohje je opravdu pikantní historka z CeBITu. Na stánku Siemensu někdo ukradl mobil, konkrétně prototyp Siemens SX1. Až do tohoto okamžiku běžná scéna. Jenže ten Siemens SX1 byl prototyp proto, že byl vybaven A-GPS, tedy takzvaným asistovaným GPS, polohovacím systémem, kde mobilní síť předá přibližnou polohu GPS modulu a ten ji zpřesní. Výhodou oproti normálnímu postupu je, že je to citelně rychlejší i šetrnější na baterie.

A tak zatímco milý zloděj šupajdil s ukradeným telefonem, technici Siemensu poslali na mobil skryté SMS zprávy a požádali jimi o polohu mobilu. Poté, co ji zjistili s přesností na 40 metrů, předali ji hannoverské policii a ta už jen zloděje na udané poloze vyzdvihla. Tomu říkám reklama na novou technologii - však se touto historkou chlubí Siemens i na svých stránkách a přiznává, že to vypadá jako dobře uděláne PR, ale že vážně není.

Vzpomínám na podobnou historku, která se odehrála před lety u nás, takže začátek byl podobný. Někdo mému kamarádovi ukradl mobil i s kufříkem, notebookem atd - prostě dost peněz. Přes známé jsme zjistili přibližnou polohu mobilu a s pomocí trochy štěstí a náhody jsme identifikovali zloděje. Nahlásili jsme to policii, ta nás poslala k šípku, že i když víme, kdo to je, že nějakého blbého zloděje mobilů chytat nepůjde. Nakonec jsme si pro něj došli sami, měl kratší soud, nemusel dlouho sedět (spíš nemohl) a bylo vyřešeno.

Hm, jak tak o tom přemýšlím, podstatný rozdíl nebyl ani tak v tom A-GPS, ale v rozdílu Polizei versus Policie...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook