Zloděj ukradl na CeBITu u Siemensu mobil. Bohužel pro něj byl vybavený GPS…


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Tohje je opravdu pikantní historka z CeBITu. Na stánku Siemensu někdo ukradl mobil, konkrétně prototyp Siemens SX1. Až do tohoto okamžiku běžná scéna. Jenže ten Siemens SX1 byl prototyp proto, že byl vybaven A-GPS, tedy takzvaným asistovaným GPS, polohovacím systémem, kde mobilní síť předá přibližnou polohu GPS modulu a ten ji zpřesní. Výhodou oproti normálnímu postupu je, že je to citelně rychlejší i šetrnější na baterie.


A tak zatímco milý zloděj šupajdil s ukradeným telefonem, technici Siemensu poslali na mobil skryté SMS zprávy a požádali jimi o polohu mobilu. Poté, co ji zjistili s přesností na 40 metrů, předali ji hannoverské policii a ta už jen zloděje na udané poloze vyzdvihla. Tomu říkám reklama na novou technologii – však se touto historkou chlubí Siemens i na svých stránkách a přiznává, že to vypadá jako dobře uděláne PR, ale že vážně není.


Vzpomínám na podobnou historku, která se odehrála před lety u nás, takže začátek byl podobný. Někdo mému kamarádovi ukradl mobil i s kufříkem, notebookem atd – prostě dost peněz. Přes známé jsme zjistili přibližnou polohu mobilu a s pomocí trochy štěstí a náhody jsme identifikovali zloděje. Nahlásili jsme to policii, ta nás poslala k šípku, že i když víme, kdo to je, že nějakého blbého zloděje mobilů chytat nepůjde. Nakonec jsme si pro něj došli sami, měl kratší soud, nemusel dlouho sedět (spíš nemohl) a bylo vyřešeno.


Hm, jak tak o tom přemýšlím, podstatný rozdíl nebyl ani tak v tom A-GPS, ale v rozdílu Polizei versus Policie…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.