ZigBee: další technologie v pásmu 2,4 GHz

Patrick Zandl · 1. červen 2003

Ačkoliv technologie ZigBee nepatří mezi naprosté novinky, našel jsem o ní jen málo povídání v českých médiích a protože Motorola nedávno představila první ZigBee výrobek, rád bych něco k této technologii napsal.

ZigBee se často bere jako konkurent Bluetooth, ale je to nesmysl. ZigBee je nízkorychlostní radiová technologie určená pro dálkové ovládání spotřebičů v reálném čase, její hlavní výhodou je vysoká odolnost proti rušení a bezpečnost. Očekává se od ní totiž také propojení a signalizace mezi zabezpečovacími prvky v domě, například bezdrátová komunikace mezi senzorem požáru a domácí ústřednou vyhodnocující poplach. Další typické určení je v dálkových ovladačích k domácí elektronice. 

ZigBee také předpokládá velmi nízkou cenu za implementaci (první čipy by měly navíšit cenu výrobku o 150 Kč, později tak o 60 Kč a měla by kralovat i díky velmi nízkému odběru. Udává se, že dálkové ovládání se ZigBee vydrží šest měsíců až dva roky, zcela srovnatelně s infraovládačem. V principu je tedy zigbee náhradou/doplněním HomeRF nebo ještě spíše bezdrátové verze protokolu výrobků X-10. Ostatně kvůli X-10 také ZigBee vlastně vzniklo, firma X-10 začínala mít nebezpečný úspěch na trhu, aby ostatní velcí a dosud spící s tím museli něco dělat a vyvinuli bezdrátový protokol, který jim umožní držet krok a konkurovat bezpečnostní a řídící technologii X-10.

ZigBee je určena pro tři frekvenční pásma - 2,4 GHz (celosvětově) na rychlosti 250 Kbps a s deseti kanály, v USA pak ještě pro 915 MHz (40 Kbps a 6 kanálů) a v Evropě pro 868 MHz (20 Kbps, 1 kanál). Přenosová vzdálenost je 10-75 metrů dle výkonu zařízení.

Hlavní rozdíly mezi ZigBee a Bluetooth: zatímco zigbee nabízí podporu až 255 zařízení v jedné síti, bluetooth jen osm. Bluetooth je ale rychlejší, zigbee zase významně úspornější a pohotovější na přechod ze sleep módu do provozního režimu. Zatímco zigbee zařízení potřebuje jen cca 30 KB paměti, bluetooth raději 250 KB paměti...

Další podrobnosti o ZigBee najdete zde na FAQ části ZigBee.com.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook