Zeď a kráva

Tento na první pohled zmatený nadpis symbolizuje dění, které se právě v tuto chvíli odehrává před budovou Českého Telecomu v Praze. Společnost Tele2 zde protestuje proti postupu ČTc, který zdržuje volbu operátora a přes 50 tisíc jeho zákazníků teď čeká aby mohli přejít do sítě Tele2. Společnost Tele2 tedy postavila symbolickou zeď, která má těchto 50 tisíc „zazděných uživatelů“ symbolizovat. Hostesky přitom na ulici rozdávají vysvětlující letáky a srovnání cen Tele2 vůči Českému Telecomu (14-166% rozdílu u volání, 8-23% u internetu).

Na celou akci ale úžasně rychle dokázal zareagovat Český Telecom. Z okna budovy vyvěsili ručně psaný transparent s textem „3,5 milionu zákazníků vzkazuje: nestavte zdi, nebuďte tele, volejte do aleluja, aleluja“ a dokonce někde sehnali dvě živá telata, pověsili jim na krk číslici 2. Další informace jsou k přečtení na Digiwebu, uvnitř článku najdete ale ještě exkluzivní fotografie (omlouvám se za jejich kvalitu, bylo to narychlo s příručním 1 Mpix foťákem bez zoomu. Krávy už jsem nestihl).

Update: na Živě jsou k vidění další fotky a informace. Celá akce začala po desáté hodině a po jejím zahájení vyšli z budovy Telecomu jeho zaměstnanci oblečeni v “gospellových” hábitech a přesvědčovali lidi aby volali “aleluja”. Zajímalo by mě, jak dokázal Telecom tak rychle reagovat – tipnul bych si, že má v Tele2 nějakého “špeha”. Ať je to jak chce, IMHO vyhrál toto klání Telecom svým velmi vtipným a netradičním “řešením problému”. Jinak ale držím palce Tele2.

Zeď Tele2 – tato zeď symbolizuje 50068 nespokojených zákazníků zazděných Telecomem!

Hostesky Tele 2 sbírají podpisy pro petici, v pozadí občerstvení, kde se můžete posilnit pro boj proti Telecomu.

Telecom kontruje transparentem “3,5 milionu zákazníků vzkazuje: nestavte zdi, nebuďte tele, volejte do aleluja, aleluja

Zátiší – zeď nářků Tele2 a Telecom. Kdo s koho?!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • Martin Kopta na Lupě píše

  O zídce proti Telecomu, kterou postavilo Tele2 na Olšanech, se dočtete na DigiWebu, Živě nebo u Marigolda. Tu zeď staví do cesty Telecom padesáti tisícům klientů, kteří už nechtějí využívat jeho služeb. Docela mě překvapuje, že Telecom má nějakou kvótu pro počet klientů, kterým denně dovolí odejít. Vůbec tomu nerozumím. Je to, jako by vás majitel nákupního centra pouštěl do obchodů svých nájemců jen po dvou za minutu. Bohužel, tady máme jen jedno nákupní centrum.

  obávám se, že je to ještě horší. Je to jako by vás majitel jediného velkoobchodu v ČR nutil nakupovat u jediného jím vlastněného maloobchodu o sto procent předraženého a případné zájemce o koupi jeho zboží v jiných maloobchodech by pouštěl ze svých spár jen po dvou. A co na to regulační orgány? Mlčí.
  A co je na tom nejhorší! Je úplně jedno jestli mlčí, protože i kdyby nemlčeli tak pouze udělí pokutu a protože majitel velkoobchodu je zároveň majitelem regulačního orgánu, tak se jen překlopí peníze z jedné kapsy do druhé. A i kdyby chtěly úřady zasáhnout razantněji, tak jejich majitel odvolá šéfa jestli rozhodnutí nezmění (viz situace okolo uhlí a nafty).
  A také regulační úřady rozhodují tak dlouho, že v době kdy rozhodnou už jejich rozhodnutí postrádá smysl a postižená firma krachuje (třeba Dattel). A když nekrachuje a když by náhodou rozhodnutí mělo smysl, tak stejně postižená firma nedostane ani korunu a její ušlé zisky a právní náklady za rok či dva řešení jí nikdo nedá, přitom pokuta viníkovi je nižší než zisk, který z nezákonné činosti získal.

 • Telecom nemá "kvótu počtu klientů, kterým denně dovolí odejít." Realita je, jak už to bývá, prozaičtější. Když se připravovaly podmínky pro zavedení služeb volba operátora (CS) a přednastavená volba operátora (CPS – o tu se v tomto případě jedná), byly mezi operátory v Asociaci provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí dohodnuty počty zákazníků, kterým má ČTc zřídit danou službu během určitého období (např. x za 1 den, pro každou firmu zvlášť). Že se hledalo splečné řešení, je podle mého názoru logické – zájmy i představy jednotlivých operátorů se liší, vyší počty znamenají vyšší nároky na kapacitu daných systémů a vyšší náklady (pro ČTc).

  Český Telecom dohodnutá čísla plní. Pokud Tele2 současná kvóta nevyhovuje, může samozřejmě inicovat jednání v rámci Asociace, protože případná změna má vliv i na ostatní operátory. Tvrdit, že Telecom "brání zákazníkům přejít ke konkurenci" je samozřejmě jednodušší a mediálně vděčnější.

 • [2] v každém případě ta akce na Olšanské byla z obou stran moc hezká (pro novináře), snad jen škoda, že tiskové oddělení Telecomu nerozesílalo novinářům fotky 😉

 • [3] Az na to ze pro vnejsiho pozorovatele myslim srozumitelna neni. Ani z jedne strany. Takze stejne zvitezi osobni sympatie. Kazdopadne si myslim, ze se SPT povedlo protiakci alespon zachranit co se dalo na druhou stranu tim ke vsemu pritahl pozornost.

 • [4] Přesně tak. Protiakce je sice hezká, ale já bych to nedělal, protože tím jen zvýšili účinnost celé akce. Skoro bych řekl, že si Tele 2 někoho zaplatilo v ČTc, aby reagoval. Samotný náklaďák s letáčky na Olšanské, kde lidé tak nanejvýš projedou (vozem či tramvají) není v podstatě nic. Podle mého názoru tedy ten, kdo v ČTc reakci vymyslel, jen pomohl Tele 2. Pane Crho – kdo s tím přišel? Schválně. 😉

 • [4]Že by Berdár upustil něco z desítek miliónů, které dostane jako odměnu za totálníolabs firmy? Nebo to vymyslel marketingový guru Duroň? Nedivil bych se ani jednomu. Chlapci – ty miliony vám nezávidím – jsou to těžce vydělané peníze… Jen doufám, že kromě šaškáren konečně začnete dělat něco pro klienty, kteří vašich služeb stále ještě využívají. Protože jinak si budete vymýšlet hovadiny sami pro sebe.

 • Pane crha co takhle zverejnit kolik zakazniku si uz zrusilo ADSL linku ? Pro tisk jiste bude zajimat az 10000 tisici zakaznik zrusi ADSL linku. Pokud se jiz tak nestalo 🙂

 • 2 tangero
  posílali jsme je na nas standardní mailing list (visi jich spousta od odpoledne na nasem webu), poslu link i Vam.

  2 adamkopp & trAble
  Myslim, ze je lepsi udelat vlastni saskarnu, nez vypadat, jako suchar, pomaly prekvapeny nouma a "zazdeny monopol". Kdyz Vas pritom nejvic stoji pujceni dvou telat, hlasi se Vam spousta hezkych dobrovolnic a zamestnanci jsou nadseni, neni vubec co resit.

  2 ARCHI
  co se tyce ADSL, tak bezne zverejnujeme "cista" cisla, tedy aktivni pripojky (instalovane minus zrusene). V tuhle chvili je tydne ruseno zhruba 150 pripojek oproti cca 2500 zrizovanym. Proste "Nuda nuda, sed sed…"

 • [5] Copak o to, to je urcite zajimava otazka, zda reagovat na takovou akci ci ne. Mnohem vice mne vsak zaujalo, jak o akci referovala media. Dnes jsem to videl jen v MFD, TV to dle vseho ignorovali, stejne jako ostatni deniky. Coz je o tom, zda takova akce dnes nekoho zajima, ci zda byla dobre nacasovana. Kdyz se podivate na web Tele2 – tiskove zpravy, je evidentni, ze to je jejich PR strategie, bojovat proti Telecomu, coz je taky zajimava otázka, nakolik muze byt takova strategie uspesna.

 • Špeha v Tele2? Novináři jsou kurvy, vykecaly to. 🙂

 • Vladan Crha:Můžete prosím zveřejnit bližší informace o techto dvou cislech. tj. za jake období jsou tyto dvě čísla a zda se jedna pouze o Koncové zákazníky českého telecomu nebo i o ADSL přípojky prodané prostřednictvím velkoobchodní nabídky. V současné době se Telecom dostal do tak velkého srabu že začal konečně nabízet zákazníkům produkty které požadují, ale než jste nahradily slovo ADSL výrazem Internet Express tak podle počtu svejch známejch kteří s ADSL zrušily toto číslo bylo podstatně větší.

  A zveřejnit údaje o počtu zrušenejch ADSL přípojek za rok 2003 a 2004 tj. i těch velkoobchodních. Nebo snad tyto čísla jsou tak velká že je nemůžete publikovat?

 • [8] Škoda, že znám dva případy, které mají zájem o ADSL, jsou v lokalitě, kde lze, jejich telefonní čísla jsou podle stránek ČTc realizovatelná, ale dva měsíce uběhly a ADSL nikde… Ten jeden to vzdal, druhý vytrval a volal na infolinku: A tam mu řekli, že si musí odkoupit nějaké zařízení ISDN (asi za 600 Kč), co má doma (ISDN mu instalovali asi 3 měsíce předtím, ale nedali mu ani návod a nic mu nevysvětlili) a teprve pak mu nainstalují. Divil se, ale řekl, že ano. A asi týden na to dostal obálku s dotazníkem, který jsem ani já nedokázal rozluštit – ČTc potřebuje vědět, jakou linku jeho zákazník má, ale jsou tam termíny, které jsem nikde neslyšel. I volal známý na infolinku a tam mu řekli, že to vyplňovat ani nemusí, ať to jen podepíše a pošle a že to doplní sami. Blíže k zákazníkům!

  Tele 2 dealery jsem taky vykopnul a není mi ta firma dvakrát sympatická, ale jsou celkem srozumitelní. Na orzdíl od ČTc, který si koupí telata, má z toho děsnou švandu a že zákazníky buzeruje s kravinama, to je mu jedno.