Zázračná technologie WiFi od 5G Wireles Communcations?


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Na Živě jsem si přečetl článek o inovaci firmy 5G Wireles Communcations v oboru WiFi. Firma údajně umí posílat WiFi signál na vzdálenosti dvanácti kilometrů, signál prochází budovami atd (zdroj: Živě). Tento článek jsem četl od Adama Stona na 802.11Planet někdy v dubnu (zdroj: 802.11Planet) a sám jsem o tom nepsal z několika důvodů. Především ani Stone mi nepřišel přesvědčen, sám to neviděl na vlastní oči a psal z tiskových materiálů firmy.


Další výhradou je fakt, že v USA jsou pro směrové spoje přípustné výrazně vyšší vysílací výkony a pokud je tato technologie založena na tomto faktu, v EU nebude možno to používat.


Do třetice jsem nepochopil, jak se „to dělá“ – nenašel jsem nikde ani čárku k technologii. Na samotných stránkách firmy k tomu nic není, jen několik obecných informací o WiFi. A zrovna radiový signál funguje velmi předvídatelně – nemůžete jej nabarvit namodro a on najednou začne procházet zdí, nepomůže jiná modulace. Fakt je ten, že zvýšit průchodnost signálu v pásmu 2,4 GHz na velké vzdálenosti či budovami dosáhnete jen zvýšení vyzářeného výkonu v patřičném směru. Vivato na to jde fázovými anténami, kdy pro každou jednotlivou anténku vyzářený výkon dodrží, ale výkon pošle úzkým paprskem. Jak na to jde firma 5G? To nevím. A nejsem sám.


Souhlasím s autorem článku na Živě, že překonávat bez problému díky WiFi vzdálenosti šesti kilometrů v zástavbě, by bylo lákavé a pomohlo by to natrhnout zadek přemrštěným nabídkám ADSL. Ale pokud bych se měl vsadit, považuji tuto technologii za nějaký chyták, pro který minimálně v Evropě nebude použitelná. A jen tak na okraj, když se podíváte na některé spoje u nás, zjistíte, že i tady najdete spoje přes šest kilometrů – a za splnění regulačních podmínek. Jenže to jsou směrovky na obou stranách a dobře vyladěná technika. Není to právě ten chyták?


Jediná technologie na znatelné zrychlení WiFi ověřená praxí a matematikou je podle mne pouze WiFi SpeedSpray. Jenže ji k nám nikdo nedováží. Asi budu muset sám si udělat u Marigolda shop…:)

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.