Zamysleme se nad investicemi do UMTS u nás…

Patrick Zandl · 30. červenec 2003

Marigoldí kamarád píše:

V souvislosti s čerstvými prohlášeními ministra Mlynáře (viz. níže) by bylo možná dobré se zamyslet nad tím, kdo z klíčových hráčů vlastně o investice do UMTS stojí.

a) Stát

Vzhledem k tomu, že stát v prvé řadě potřebuje peníze (čím více a čím rychleji tím lépe), nebude UMTS zcela jistě jeho prioritou. Prvním benefitem je ta skutečnost, že kšeftováním s operátory může dosáhnout, že peníze za UMTS obdrží dříve výměnou za odložení jeho komerčního startu. Stát asi také nebude mít vzhledem k očekávané relativně brzké privatizaci Českého Telecomu (už společně se 100% dcerou Eurotelem) zájem na masivních investicích Eurotelu do UMTS. Pokud by se totiž Eurotel rozhodl vzít UMTS vážně a nabídnout službu s dostatečným pokrytím, může velmi lehce a rychle utratit klidně deset miliard korun, což v žádném případě čísla (výslednou cenu) Českého Telecomu před privatizací nevylepší.

Suma sumárum – není důvod proč by stát chtěl podporovat rozumě rychlé spuštění UMTS (pokud pochopitelně neuvažuji UMTS jako novou službu občany, ale o ty jak známo stát příliš velký zájem nemá).

b) Operátoři

Oskar pochopil a do UMTS se nehrne. Je to dáno jednak jeho finanční slabostí, jednak tím, že zatím nevidí v UMTS výnosný byznys. Eurotel se kromě výše zmíněného též jistě zmítá v diskusích, jak se na UMTS vlastně dá vydělat. Navíc se mu nabízejí jiné možné technologie typu EDGE, díky kterým by si určitě za nesrovnatelně menší peníze sáhnul na služby téměř srovnatelné s UMTS (A terminály navíc už jsou na trhu ;). Také si už i vrabci na střeše cvrdlikají, že Eurotel vážně uvažuje o výměně stávající NMT technologie za CDMA kvůli datům… zajímavé.
Radiomobil má svých starostí dost, o potenciální investici do UMTS zcela jistě nerozhodne český management a vzhledem k tristnímu finančnímu stavu jeho mateřské organizace T-Mobile také určitě nebude hrát roli „prvního za každou cenu“ = bude zejména šetřit a sledovat kroky své konkurence.

Takže - zbývá zásah regulátora. Jeho možnosti jsou ovšem omezené, neboť pokud je mi známo, tak obchod s UMTS licencemi je v rukou vlády (usuzuji alespoň z toho, jak snadno se k takovým potenciálním změnám podmínek ministr Mlynář vyjadřuje na BBC….) No, uvidíme.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook