Zákys v harmonizaci 5GHz pásma mezi Evropou a USA

Patrick Zandl · 20. červen 2003

Tento týden probíhá v Ženevě World Radiocommunications Conference (WRC03), jednání zabývající se perspektivami dalších radiových standardů a jejich rozvoje. Jedním z velkých témat jsou boje o harmonizaci kmitočtového spektra mezi USA a Evropou. Jeden z těchto bojů se rozhořel i o pásmo 5GHz používané 802.11a - delegáti zastupující Evropu žádají omezení pásma 5,25-5,35 GHz pouze pro použití indoor, tedy uvnitř budov. Obávají se, že by vysílání v tomto pásmu rušilo některé frekvence vyhrazené dosud satelitním přenosům.

USA ovšem již dříve použití této části 5 GHz spektra povolili i pro venkovní použití. Jak to tak vypadá, zase budou rozdílné povolené frekvence mezi Evropou a USA.

Původně se prosazovalo uvolnění celého pásma 5150-5725 MHz pro WLAN služby - část tohoto pásma ale dnes používají vojenské radary, letecké navigační systémy a družice s nízkou dráhou. EU v současné době povoluje provoz WLAN v pásmu 5470-5725 MHz, zatímco USA 5150-5350 a 5725-5825 MHz. Navíc EU rozlišuje povolení pro vnitřní a venkovní použití, což americké FCC nečiní.

Další zajímavé jednání se týkalo pásma pro satelitní širokopásmové služby používané zejména pro připojení letadel do internetu (Boing Connexion) - jak to tak vypadá, pásmo 14-14,5 GHz pro ně bude finálně vyhrazeno, zatím Boing svůj systém provozoval na základě experimetnální licence.

Dalším bodem jednání, tentokráte bezproblémovým, je přidělení frekvencí pro navigační systém EU Galileo a zvýšení výkonu pro novou generaci systému GPS.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook