Za prezidenta budu volit Táňu Fischerovou

Vysvětlit, proč někomu člověk chce dát hlas v nadcházejících prezidentských volbách, je úkol nevděčný. Na každý arugment se najde řada protiargumentů, tu špatných a smyšlených, tu jen nedomyšlených, někdy i pravdivých. 

Prezidentský post má v České republice tradičně spíše korekční nádech, tedy výsadu korigovat přehmaty, kterých se dopustila vláda či jiné státní orgány. Například amnestií. Není to moc výkonná, není to moc zákonodárná, ale spíše representativní a určitý morální opěrný bod. Zatímco representaci, věřím, zvládnou s pomocí vizážistů a detoxikačního pracoviště všichni uchazeči, o morální zodpovědnosti mám spíše pochybnosti a proto jsem škrtal u papírově nejsilnějších uchazečů, jako je Zeman (Opoziční smlouva), Fischer (Kriminální provedení podpory obnovitelných zdrojů a členství v KSČ) a Schwarzenberg (Kalousek). 

Nakonec mi zůstala dvě jména. Táňa Fischerová a  Vladimír Franz. A proč jsem se nakonec rozhodl pro Táňu Fischerovou? Znám ji osobně, z kdysi dávna, pamatovat se na mne nebude, proč taky. Ale zanechala ve mně (a pozdější prací prohlubovala) dojem spravedlivé a cílevědomé ženy, která se zasazuje o slabší a o to, aby morálka nezůstala jen prázdným slovem, neužitečným ekonomicky nepodloženým termínem, jaký z něj dělá Václav Klaus. 

A to je to, co chci po našem prezidentovi. Aby byl tím, kdo by byl ochoten nahlas říct, že tohle není politika, ale nemorální kšeft. Abychom měli někoho, kdo nám pomůže odlišit dobré od zlého, abychom neměli neustálý dojem, že žijeme v říši za zrcadlem. Abychom se nedozvídali, že špinavé peníze neexistují, že korupce neexistuje.

Může být, že s tím sama nic nenadělá a je to velmi pravděpodobné. Jednotlivec nemůže sám změnit směr dějin. Ale může ostatním pomoci probudit se ze sna. Už to by byl obrovský impuls. 

A to je ten důvod, proč Táňu Fischerovou volím. Pro naději, že i někdo nahoře a někdo slyšitelný uvidí zemi takovou, jakou ji vidíme my dole.

Uznávám, že se do druhého kola asi nedostane. Slýchám názory, že takto svůj hlas zahodím ve prospěch toho či onoho. Co naplat. Radši ho zahodím, než abych volil místo dobra jedno z menších zel.  Je tedy docela pravděpodobné, že pokud do druhého kola postoupí Fischer a Zeman, už volit nepůjdu. Neumím zvolit dobro ze dvou zel. 

A vám přeju, abyste při volbě našli svoje dobro.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

30 komentářů

 • Respekt. Já se nakonec rozhodl pro Franze. Z podobných důvodů a hlavně proto, že je potetovanej. Prostě bych strašně stál o to mít ho prezidentem, dívat se na všechny ty státní návštěvy jak se s ním fotí apod. Ale Táňa je taky dobrá volba. Třeba s v příštích volbách domluví. Teď se asi budeme dívat, jak se ve druhém kole rozhoduje mezi Losnou nebo Mažňákem.

 • Mluvíte mi z duše. Dospěl jsem podobnými úvahami ke stejnému rozhodnutí – pro první i druhé kolo.

 • Ze stejných důvodů jsem se rozhodl pro Zuzanu Roithovou (ale uznávám, že Táňa mi je též sympatická). Trošku mi v článku chybí, proč Zuzana neprošla Tvým sítem.

 • Opravdu je Kalousek dostatečným důvodem pro nevolení Schwarzenberga? Samozřejmě nemám v plánu nikomu podsouvat, koho má volit, to vůbec ne. Na to si ještě stále vážím toho, když má někdo svůj vlastní rozumný názor, pro koho bude hlasovat. Jde teď hlavně o zvědavost. Možná bych potřeboval argument „Kalousek“ více rozepsat. Chápal bych, proč z tohoto důvodu nevolit TOP09. Jde o to, že po zvolení Schwarzenberga prezidentem by se šéfem strany stal Kalousek, čímž by byla naprosto odepsaná i u těch, kteří by ji stále chtěli volit, což až příliš oslabuje pravici? Jinou spojitost Kalouska se Schwarzenbergem jako prezidentem nevidím.

 • Rozumim rozhodovani srdcem. Preji Vam, abyste si to pristich 5-10 let se Zemanem horce nevycital.

  Mimochodem Slavku, spise se obavam, ze nas pri teto fragmentaci mezi ruuznymi Losny ceka druhe kole se dvema Maznaky. Protoze Losna byl ten ‚lepsi‘ (http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_postav_z_Rychl%C3%BDch_%C5%A1%C3%ADp%C5%AF#Otakar_Losna). A mimochodem – svou kandidaturu vzdal ve prospech jineho vonta. Presne to by meli udelat beznadejne neuspesni vontove jako je Fischerova, Roithova, Sobotka a Franz ted. 🙂

 • A ke konci článku – ze stejného důvodu jsem vhodil neplatný hlas do urny při senátních volbách, kdy se u nás volilo mezi zástupcem ODS a ČSSD. Také jsem zjistil, že neumím volit ze dvou zel. Takže to máme naprosto stejné. 😉

 • Gobbet: vůbec ji neznám, její jméno jsem akorát někdy zaslechl, ale nic o ní nevím z informačního zdroje, jemuž bych přikládal váhu. Takže jsem ji ani nemohl uvažovat.

 • Patrick Zandl: aha, to dává smysl. Díky za odpověď.

 • Mám na to naprosto podobný názor – v prvním kole budu volit podle toho, koho chci, a Táňa Fischerová je horký favorit, a ve druhém kole z přesně stejných důvodů pravděpodobně volit nebudu vůbec.

 • Ano, Tangero, stejně tak o volbě přemýšlím i já. Paní Fischerové jsem sehnal 8 podpisů, doufám, že to budou i voliči. Na průzkumy nereflektuji a na plky typu „nevolitelní by měli ustoupit ve prospěch…“ jsem alergický. Protože ten volitelný je pro každého někdo jiný. Pro mě Táňa Fischerová kvůli své morální autoritě.

 • Zdravím, jsem překvapen (mezi internetovými „celebritami“ TF moc příznivců zatím nemá, většina tíhne k pravici). A jsem moc rád. Škoda, že víc lidí nezná TF osobně – protože snad každý, kdo ji pozná, by ji chtěl za prezidentku.

 • Táňa Fischerová je názorově blízká Karlu Schwarzenbergovi, který je názorově blízký mě. Bohužel Táňa není politik, za prezidenta by, podle mě, měl být zvolen někdo zkušenější v této oblasti. Karel Schwarzenberg je v zahraničí velmi uznávaný státník. A argument proč ne Schwarzenberga „Kalousek“, mi přijde trochu zcestný:
  1) Nemyslím si, že ten Kalousek je tak špatný, jak jej česká média popisují (ale to je teď prakticky jedno)
  2) Tady se nevolí TOP09 (kde by argument „Kalousek“ mohl mít smysl), ale osobnost

  Neměl bych problém volit někoho jiného v druhém kole, rozhodně jím ale není Fischer ani Zeman, které média cpou do hlav nerozhodnutým voličům.

  A proč mít na hradě zemana, když můžeme mít rovnou knížete, že 🙂

 • Jilm: Pokud to dopadne, jak tvrdí průzkumy, bude se rozhodovat někde v pomezí jmen Schwarzenberg, Fischer, Zeman a Dienstbier. Ti jsou pro mně kvalitativně rovnocenní, takže je mi jedno, kdo z nich by to byl. Fakt je mi jedno, jestli korupce zbrojařů, gamblerů nebo ruska, neumím v tom vyhodnotit rozdíly… atd atd…

 • ehm možná by si to chtělo o Schwarzenbergovi něco zjistit, protože pak jste ho těžko mohl řadit do kategorie k Fisherovi, Zemanovi a hlavně ho zmiňovat s korupcí. Jako prezidenta volíme osobnost a ne stranu a je bohužel smutné, že plno občanů Karla odsoudí jen kvůli Kalouskovi a přitom je karel jeden z nejlepších ministrů zahraničí, což už jenom to je perfektní kvalifikace pro prezidenta.
  Bohužel je kanditátů napravo tolik, že veškeré naděje na slušného kandidáta z pravého spektra se rozbijí v prvním kole a ti dva komunisti můžou pak být veselí, když slušný pravicový volič pak bude druhé kolo ukradené.

 • Nechápu, proč si nedáte tu práci najít informace, pokud možno to, co kandidáti vyslovili a ne se rozhodovat podle toho, kdo o kom co napíše v médiích.. pak už to přeci není vaše volba- paní Fischerová má zkušenosti s politikou a pan kníže.. miláček Bilderbergu.. pokud vyhraje Zeman, Fischer nebo kníže, vzdávám hold Sokratovi, protože měl pravdu.. demonkracie je iluze.. a volit někoho, protože je potetovaný.. spíš volíte jeho poradce..

 • PZ: Rozumim. Pro me je Zeman a do jiste miry i Fischer temer apokalyptickou vizi, kterou si uz myslim nezaslouzime. Pokud z nejakeho duvodu vnimate stejne i Schwarzenberga s Dienstbierem, tak tomu nerozumim, ale rozhodnuti volil Fischerovou je racionalni.

 • Argument Kalousek je dle mne následující:
  Schwarzenberg se u vidiny ministerského postu nechal najmout za maskota TOP09, jejímž faktickým předsedou je Kalousek. Ten a další členové této strany (najmě Drábek s náměstkem Šiškou) se dopouštěli zvěrstev, jimž Schwarzenberg jen přihlížel a nic nedělal. Nechal tak rozbujet mnoho nešvarů a realizovat mnoho věcí, ze kterých se budeme lízat ještě hodně dlouho, pokud se z nich vůbec někdy vylížeme. Obávám se, že s pokračujícím věkem se tento jeho postoj jen prohloubí. Takže o nějaké autoritě se, obávám se, nedá mluvit.
  Mám to úplně stejně jako autor článku. Volím TF. Taktika nikdy nebyla moje silná stránka :-).

 • Tak to Vam tleskam, vetsina lidi pri volbe nepremysli, je to pro ne vyjadreni spolecenskeho statutu bez ohledu co pro ne volba bude znamenat v horizontu jejich zivota. Nebyl jsem rozhodnuty, rozhodnul jsem se pro Okamuru v podstate v momente jeho vyrazeni. Uvazuju o Francovi ale nelibi se mi jeho absolutni neprakticnost ktera pro me tryska z kazdeho jeho rozhovoru. Jeste uvazuju o Táňe Fischerove a Zuzane Roithove.

 • Pane Zandle a komu tím pomůžete když nepůjdete v 2.kole volit?

 • Schválně jsem se díval na program T. Fischerové:
  Skutečně si myslíte, že to bude dobrý prezident?
  Kromě toho, že bude velmi levicová (zrušení stropu pojistek, progrese, …) nabízí několik bizarních návrhů (družstevnictví, lokální měny…),
  ještě větší integraci na EU,
  NATO jako důsledně obranné společenství (???)
  v podstatě nic s čím mohl souhlasit svobodomyslný člověk.

  A taky přemýšlím nad tím, co asi paní Fischerová udělá, až NATO bude chtít zaútočit na někoho jako byl Miloševič?

  U Schwarzenberga nebo Zemana nebo Sobotky bych věděl. U Fischera vím, že se podívá na průzkum veřejného mínění, ale u TF??

  Nebo co až po nás EU bude chtít zaplatit další mimořádnou solidární splátku EU?

  Co by asi TF udělala, když se dělilo Československo? Myslím, že by trvala na společném státu a možná způsobila velké komplikace.

  Fakt si myslíte, že je to dobrá volba?
  Jsem si jistý, že je slušná a že to myslí dobře. Ale jako pilota taky radši vyberete někoho se zkušenostmi a schopnostmi a nejen někoho slušného.

 • Máme hodně společného. Dnes ráno jsem totiž napsala na fejsbuk tohle:

  JAK BUDU JÁ VOLIT PREZIDENTA A PROČ.
  od uživatele Jana Provazníková dne 7. leden 2013 v 11:39 ·
  Ahojte moji milí,

  chci vám sdělit, na koho padla má prezidentská volba a proč. Zvolila jsem metodu vylučovací.
  V prvním kole nemíním spekulovat, chci volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. V žádném případě nechci ale agitovat – naopak, respektuji vaši volbu a ocením, když mi taky sdělíte svůj názor na jednotlivé kandidáty.

  V PRVNÍM KOLE VOLÍM TÁŇU FISCHEROVOU.
  A to proto, že bych chtěla vrátit na Hrad slušnost, morálku a noblesu. Ona totiž celým svým životem dokazuje, že jsou jí tyto ideje vlastní.
  Nemyslím si, že je slabá a že se na tuto funkci nehodí. Několikrát jsem ji slyšela diskutovat a promluvit k demonstrantům na Václaváku a přesvědčila jsem se, že má konzistentní názory a umí si za nimi stát. A co víc – navázala by na odkaz Václava Havla.

  NEVOLÍM:
  1/ FISCHERA, nervózního kariéristu (v KSČ v době nejtvrdší normalizace) a loutku imagemakerů, který každým „svým – obamovským“ gestem demonstruje, jak se už vidí na Hradě. Nehledě k tomu, že je nemalými částkami podporován nečitelnými miliardáři.
  2/ ZEMANA, protože na mě působí jako hulvát. Je sice nejlepší řečník ze všech kandidátů, ale tím pádem i manipulátor. Svou účastí na opoziční smlouvě s Klausem se stal zodpovědným za krytí největších přehmatů vlády.
  3/ BOBOŠÍKOVOU, protože se u mně zdiskreditovala snahou politicky ovládnout Českou televizi na přelomu let 2000-2001 a protože vystupuje proti EU.
  Je nebezpečná svým populizmem, který hrozí vyústit v autokracii.
  4/ SCHWARZENBERGA, protože pro jeho vadu řeči mu nerozumím a protože podporuje pro mě nepřijatelného Kalouska, čímž zastřešuje všechny levárny vlády. A taky pro prosazení církevních restitucí. Jinak – na Hradě by se vyjímal skvěle a proti Zemanovi, Bobošíkové nebo Fischerovi ho ve druhém kole podpořím.
  5/ SOBOTKU, ale ve druhém kole ho jsem ochotná podpořit proti třem výše uvedeným. Nic negativního o něm nevím, je nevýrazný, jen to, že se podílí na této zdiskreditované vládě svým členstvím v ODS.
  6/ FRANZE – ne pro jeho tetování, ale pro to, že se mi nelíbí jeho projev. Jeho názory sdílím, takže ho ve druhém kole podpořím.
  7/ ROITHOVOU, protože mi vadí její protipotratová politika a církevní restituce. Jinak si jí vážím, je noblesní a na Hradě by se dobře vyjímala. Podpořím ji ve druhém kole.
  8/ DIENSTBIERA, proti kterému nemám vůbec nic, ale který požádal komunisty o podporu. Ve druhém kole má můj hlas.

  V PŘÍPADĚ, ŽE SE VE DRUHÉM KOLE OCITNOU ZEMAN, FISCHER ev. BOBOŠÍKOVÁ, VOLIT NEPŮJDU.
  Nikdo z těchto pro mě nepřijatelných lidí se nesmí na Hradě ohánět tím, že ke svému jednání má můj mandát.

 • Dobrý den,

  paní Fischerová sice možná má některé atraktivní rádoby „morální“ postoje, pro mě se však zcela zdiskreditovala svým bojem proti deregulaci nájemného v Praze, když sama coby zákonodárce bydlela v dotovaném městském nájemním bytě v centru Prahy.
  Myslím si, že její praktická schopnost cokoli prosadit v reálné politice by byla mizivá – souhlasím s názory výše.

  Přeji každému úspěšnou volbu, vítězem však bude pouze jeden.

  Petr

 • Prakticky u každých voleb se straší, že hlasy propadnou. A co se stalo pak? Takže ať ten můj klidně propadne, ale vydírat se nedám. Takže jsou zhruba čtyři kandidáti, kde mi nevadí, že je někdo volí a sám volím ze dvou. U zbytku si ale klepu na čelo.

 • Zdravím, Táňa Fišerová jako vtip dobrý – mj. v dnešní TV debatě je většina jejích názorů pro mě zcela mimo mísu. Pravda a láska nás bohužel neuživí a multikulti se rovněž poněkud přežilo. Franz je zajímavej především vzhledem, vzdělanej bude asi taky, ale to je tak všechno. Takže to bude asi o starých pardálech …

 • Po obhajobě komunismu a komunisty na idnesu, jen další důkaz toho, že Vám asi už trvale hráblo.
  Paní TF není vzor morálky, ale maximálního bezpráví, kde chce v rámci jejího přesvědčení o dobru ostatním bránit dělat to co chtějí. Páchat „dobré“ skutky za cizí peníze, na tom opravdu nevidím nic morálního a ten bonus v podobě využívání nemorálního jednání ve svůj prospěch při bydlení s regulovaným nájemným, kdy vlastně okrádala majitele, také o její morálce dost vypovídá.

 • Dobrý den,
  volím Táňu Fisherovou, myslím, že hrad potřebuje razantní změnu, kterou nezajistí žádný z kandidátů. Táňa Fisherová se od navržených kandidátů liší svým přístupem, chováním a vzhledem. Zkušenosti, o kterých zde v diskuzi hovoříte nejsou vždy předností, budoucí prezident by je mohl využít také k manipulaci.
  Chtěla bych, aby se napravilo mnoho. Vím, že to bude trvat dlouho a věřím, že se to nakonec povede.
  Byla bych ráda, kdyby navržený kandidát uměl s lidmi hovořit a také jim naslouchat. Věřím, že se Táňa Fisherová probojuje do druhého kola, neboť je mezi námi hodně obyčejných a slušných lidí, kteří už mají dost našich současných politiků, kteří mají jenom zkušenosti, ale slušnost, morálku a ohleduplnost naprosto postrádají.

 • Volit či nevolit, to je otázka.

 • Volím Táňu, je to presidentka mého srdce. V našem okolí je asi 10 lidí co budou taky volit paní Fisherovou. Ve vládě ať jsou politici – presidentem ať je člověk se srdcem na pravém místě.

 • No a díky takovým jako jste vy, kteří zahodili svůj hlas, teď máme v druhém kole dva inkontinentní důchodce. Gratuluji Vám, máte co jste chtěli… Komu tím prospějete???

 • @Enw: Jen se z toho celku nevyčleňujte… Pokud už chcete použít termín „zahodil hlas“, obvykle se používá ve smyslu „volil nezvolené“, tak tedy ho „zahodil“ každý kdo nevolil ty dva. (nesouhlas)
  Samozřejmě máme co jsme chtěli, zprůměrovaně. Ale garantuju vám že šťastní nebudou ani ti jejich kandidát nakonec vyhraje.