Z-COM ZX-5800 Outdoor Bridge

Do prodeje se u nás dostává Z-COM ZX-5800 – most pro venkovní použití. Zajímavé na něm je to, že pracuje v pásmu 5GHz. Nabízí jej i4shop za cenu kolem 20 000 Kč za kus bez DPH a pro propojení trasy potřebujete samozřejmě dva kusy. Z-Com ZX5800 pracuje ve standardu 802.11a, což je jeho největší zádrhel. ČTÚ totiž povoluje k volnému použití v pásmu 5 725 – 5 875 MHz vyzářený výkon s limitem 25mW EIRP (podrobněji to diskutuji zde). To ale není vůbec moc. Pokud povolený vyzářený výkon dodržíte, budete i ve volném prostranství a v naprosto nerušeném prostředí moci přenášet data na několik velmi málo stovek metrů. A to za cenu čtyřicet tisíc není moc – byť rychlost 54 Mb/s je příjemná.


Na druhou stranu by mělo záhy dojít k uvolnění falších frekvencí a zvýšení vysílacího výkonu na 1W, jenže to bude vyhrazeno po zařízení splňující požadavky automatické regulace výkonu a automatické volby kanálu. Obecně bych tedy zařízení dle 802.11a nedoporučoval, pokud samozřejmě nejste rozhodnuti na předpisy ČTÚ kašlat.


Diskuse na téma tohoto zařízení je na stránkách CzFree.net a zde je stránka i4Shop o Z-Com ZX-5800. I4 dává i podrobné instrukce, jak zařízení nastavit, aby odpovídalo limitům ČTÚ.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

1 komentář