Z CeBITu: 4G Access Cube – samoorganizující se WiFi kostka

Patrick Zandl · 24. březen 2004

Už jsem se prokousal letáky a vytřídil jsem zajímavosti prvního sledu, takže nyní ta, která mne ve WiFi zaujala asi nejvíce - 4G Access Cube. Autorem této kostky je německá firma 4G Systeme GmbH. Kostka mimo jiné vypadá moc hezky, kromě průhledného provedení na obrázku je také v černém provedení.

Vzhled ale není tak podstatný, jako funkce. Access Cube využívá principu samoorganizující se sítě, tedy sítě typu mesh. Kostku můžete používat jako obyčejné WiFi prvky (klient, AP atd), ale může pracovat také právě v mesh režimu Access Enabler, 4G Access Cubekdy si sama vyhledá v radiovém dohledu stojící další kostky a propojí se s nimi. Pokud je jedna z kostek připojena k internetu, může signál z jakékoliv jiné kostky v radiovém dohledu "doskákat" až na internet. Kostky si routování a optimální cestu nastavují samy.

Kostky mají připojitelné externí antény, takže mohou sloužit pro šíření signálu nejen v objektu, ale i mezi objekty a dokonce existuje varianta kostky pro venkovní použití se solárním panelem a akumulátorem, která může pracovat zcela bez napájení. Kostky jsou také vybaveny ethernet, usb a firewire rozhraním, mohou být na dálku aktualizovány a spravovány i přes web, podporují IPSec, Radius, NAT a další praktické funkce. Kostky můžete koupit v konfiguracích pro A, B i G standardy a osazené až čtyřmi WLAN kartami, takže nabízí rychlost až 216 Mb/s.

Na doprovodných kresbách na letáku je vidět, že firma počítá s nasazováním kostek do domácností, kdy kostky se dají do domků nebo bytů a bude stačit jedinou kostku zapojit do internetu. Výhodou má být hlavně nulová nutnost konfigurace Kostky.

Je to velmi hezký koncept. Vadou na kráse je fakt, že jde o proprietární technologii, takže musíte kupovat Kostky od této jedné firmy, aby to meshovalo. Meshování zatím žádný standard a interoperabilitu nemá, ačkoliv se na standardizaci už pracuje. Ceny kostky mi bohužel nejsou známé, web výrobce najdete zde.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook