WordPress má novou verzi 2.2 Getz

1. Jak vesměs víte, Marigold běží již 6 měsíců na CMS WordPress
2. Nejpozději zítra dopoledne překročí WordPress na Marigoldu hranici 100 000 spamů, které za tu dobu úspěšně zablokoval, a to fakticky bez jediné chyby.
3. A právě dnes byla vydána nová velká verze WordPressu, pořadové číslo 2.2, kódové jméno Getz (po známém jazzovém muzikantovi).

Větších či menších změn je na 250, tou asi nejviditelnější je podpora widgets přímo v jádře (předtím na to byl velmi populární plugin) – jde vlasně o malé kusy kódu, které si můžete jednoduše zapínat / vypínat / posouvat (normálně myší díky AJAXu),na webu se jich dají sehnat mraky, a určitě se jejich rozvoj nyní ještě více akceleruje. Na vytvoření unikátního webu tak stačí hosting, wordpress a klikání myší.

Osobně začínám WordPress používat na všechny weby co dělám (poslední třeba DSL připojení k Internetu) tedy nikoliv jen blogy, ale i weby pro firmy. Jediný složitejší problém je integrace dalších databází (máte jen články / stránky, nemáte možnost vytvořit další typ stránek – produkty, rešerže, videa …) a omezením pro mnoho náročnějších aplikací je také nedostatečná podpora uživatelských skupin. Existuje ale mnoho pluginů a občas pomůže i ohromná uživatelská základna (i v česku).

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

23 komentářů

 • „Jediný složitejší problém je integrace dalších databází (máte jen články / stránky, nemáte možnost vytvořit další typ stránek – produkty, rešerže, videa …)“
  … což tenhle „produkt“ kvalifikuje do kategorie „k ničemu“.

 • WordPress mám rád a používám ho pro osobní účely. Pro složitější a opravdu složité weby se pak v případě, že si člověk nechce napsat celé řešení sám (což nedoporučuji), vyplatí vyzkoušet něco komplexnějšího, třeba Drupal. V poslední době jsem právě na něm rozjel dva „nemalé“ weby, jejichž adresy tady nebudu uvádět, vše v naprosté spokojenosti.

  Jinak u WordPressu mi vadí celkem velká režii při sestavování stránky. SQL dotazy ani samotné tabulky nemá moc dobře optimalizované, resp. tak tomu bylo doposud, možná se právě tohle v nové verzi zlepšilo.

 • re dfh – od 2.1 se sql dotazy velmi výrazně optimalizovaly (pomáhal jim při tom člověk co to má na starosti přímo u mysql), u 2.2 ještě pár optimalizací přibylo.
  Drupal znám, ale přijde mi strašně těžkopádný a s naprosto příšernou administrací. Je nepoměrně složitější pro začátečníky a není psán v OOP, což jej v mých očích značně sráží a znehodnocuje

  re martiner – nemyslím si že k ničemu, naopak je to skvělý (imho nejlepší) systém pro weby a blogy, které nic jiného nepotřebují. Pro ostatní použití je mraky pluginů, případně se velmi triviálně píšou další, ale není pro to prostě primárně určen.

 • Jen upozorním, že česká verze by měla vyjít někdy v průběhu příštího týdne.

 • a kdy uz konecne bude marigold fungovat v Safari? 🙂

 • RE p: podle toho co bude dříve

  a) až bude Safari respektovat standardy (nevím o jakou chybu se jedná, ale když to funguje všude jinde včetně Opery, která má podle smajlík-testu css 100% ok, tak musí být asi chyba v Safari)

  b) až mi někdo půjčí / daruje libovolný Apple, abych na něm mohl testovat.

  Jinak afaik patrick jablko používá, nevím tedy jaký prohlížeč, ale když nemá problémy on …

 • ale to neni o zadnych standardech 🙂 zrovna u Safari je to usmevne… stejny problem ma aktualne.cz. chyba je nekde v http hlavickach posilanych wp, ten default theme kdysi davno fungoval (kdyz marigold prechazel z blogcms).

 • re p: opakuji „nevím o jakou chybu se jedná, ale když to funguje všude jinde…“ prostě je mi divné, že by všechny ostatní prohlížeče byly stejně chybné a něco zobrazovaly správně ačkoliv by to neměly zobrazovat (měly zobrazovat blbě). Ale prostě nemám Safari, tak naprosto netuším co je v něm za chybu, nikdo mi o ní neřekl a jablíčkářů mám ve svém okolí dost (nevím ale co používají).

  Také se tím nezbavuji v žádném případě ochoty případnou chybu a dokonce i „nechybu“ opravit/upravit tak, aby to v Safari fungovalo. Ale k tomu bezpodmínečně potřebuji to Safari (případně by někdo musel přesně říct co mám kam dát, aby se chování upravilo a pak to musí sám otestovat)

 • odstrante na radku 15 ve style.css //#697C83
  pokud tam ma byt pro IE, pouzijte jine odstineni. c++ komentare v css jaksi nemaji byt. tot vse 🙂

 • 😉 aha, to je tak, když edituju css v php rozhraní – píšu pak php komentář. Tak to zkus, možná budeš muset dát refresh či co

 • Absolutne souhlasim. WordPress je vyborny CMS, akorat integrace neceho slozitejsiho je … slozitejsi. Napriklad katalog, to bylo neco…

 • Tak teda nevím jak ostatním, ale mě Marigold v Safari jede (od dnešního dne). Amigos

 • Akorát koukám, že je posunutý čas. Právě je 4:26. Amigos

 • Komentář od Noname — 16.5.2007 @ 20:28> kamaráde, Safari byl první browser, který plně splňoval Acid2 browser (což je sakra standard) test a je založen na Konqueroru. Navíc, na jablku není jen Safari, ale i Firefox, iCab a mnoho dalších, takže vůbec nechápu, proč tohle řešíte :)))

  btw: ve všech browserech, které jsem na marigold zkoušel, je uskočený header banner oproti lince v pozadí, což vypadá opravdu nehezky ;]

 • re mkhl: to není chyba ale patrickův úmělecký záměr 😉
  co se týče Safari – to já vím (i když se to týkalo afaik jen nějakého buildu, a první normálně nabízený browser co smajlíkový test splnil byla opera), jen jsem to nemohl vyzkoušet, původní komentář vůbec nenapsal co je to za chybu, a protože jsem usuzoval, že je to nějaká chyba v zobrazení, tak jsem předpokládal, že když to ukazují ostatní prohlížeče dobře, že je chyba v Safari. A ostatně také byla – byla sice chyba v CSS, ovšem podle standardu měl Safari maximálně neimpretovat příslušný řádek ale pokračovat normálně dál na dalším řádku.
  Co se týče toho, že jsou i jiné prohlížeče na jablku to samozřejmě vím a zřejmě v nich není a nebyl problém. Jsem ale rád, když web v moderních prohlížečích funguje jak má (klidně bych naopak ignoroval prohlížeče starší 3 let, i když mají >50% trhu)

 • No a uz len opravit ten form na vkladanie komentarov a bude to tip-top (textarea je zarovnana s komentarmi ale „Jmeno/Email/Web“ + „RSS komentaru“ je posunute dolava.

 • Hura, Marigold uz je zase v Safari pekny. Dik za vsechny ovocnare. 🙂

 • Dnes byla vydána slíbená česká verze WordPress 2.2. Ke stažení je na http://acci.cz/wordpress

 • Avalanche, ani jsem na to nesáhl, takže to asi má na svědomí poslední update safari 🙂 A to mne na vlastním serveru štvalo, že mi byl nečitelný, bo taky používám safari 🙂

 • re patrick: já na to sáhnul, byla tam chybka v css (php typ poznámky uvozený // místo /*)

 • Tady je krasny priklad (na novince v boji proti spamu), proc je pouziti wordpressu kratkozraka chyba: http://recaptcha.net/plugins/wordpress/

  Co az za rok budu ten web upgradovat? Nebo ho prevezme nekdo, kdo si neuvedomi, ze tam je recaptcha? A proste comments.php prepise tim distribucnim z tematu. v tomhle konkretnim pripade to muze mit na svedomi tisice publikovanych spamu nez si toho nekdo vsimne.

  WordPress neni CMS, ale blogovaci platforma. Kdo na to zapomina a buduje na tom normalni weby, ten prohloupi drive ci pozdeji.

 • re jakub: tohle nechápu, co to ukazuje za krátkozrakou chybu. To je nějaký plugin, který asi nikdo nepoužívá a když jo, tak je to jeho věc. Tady na marigoldu je spam řešen standardním zabudovaným řešením, takže to že se upgraduje na věci nic nezmění. A CMS je česky „systém pro správu obsahu“. Tyhle „blogovací systémy“ spravují obsah a jsou tedy také CMS. Jenom mají občas nějaké funkce přizpůsobené publikování článků, ovšem v dnešním světě se ten rozdíl čím dál tím více stírá – weby začínají provozovat své blogy, blogy mívají často rozsáhlé „page“ sekce, rozdělovat to je tedy imho nesmyslné