Wireless Unleashed – lobby za uvolnění dalších frekvencí pro bezlicenční použití

Amerika je zemí realizace některých mých snů (některých podtrhuji). Skupina lidí zde založila tzv Wireless Unleashed – fórum, nebo chcete-li lobby, které se snaží zpropagovat myšlenku uvolnění dalších frekvencí pro bezlicenční použití (samozřejmě v USA). Za webem stojí pánové Kevin Werbach, Andrew Odlyzko, David Isenberg a Clay Shirky – tedy lidé v USA známí svojí aktivitou, zejména publikační. A zajímavé je, že web podporuje Microsoft, přičemž v popisu webu se jasně říká, že Microsoft nezasahuje do obsahové části, jen se mu líbí myšlenka uvolnění frekvencí pro bezlicenční pásmo. Bezpochyby pro to, že v tom Microsoft vidí další business – což ale není nic špatného.

Nadchlo mne to – něco podobného by mělo vzniknout u nás, to byla ihned moje první myšlenka. Mělo by být více bezlicenčních frekvencí, o tom není sporu. Pak mne napadla druhá myšlenka: bohužel by to muselo vzniknout na celoevropském základě. Protože česká regulace frekvencí podléhá celoevropské regulaci a to už zdaleka není taková selanka, jako jít vysvětlovat vcelku rozumné americké FCC, že by pár frekvencí měla nahodit bezlicenčně. Ale myšlenka je to lákavá a hlavně prospěšná, už dlouho mi leží v hlavě, že by nějaká taková aktivita měla vzniknout. Je někdo pro?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • Jasne,kdo by nechtel neco zadarmo 🙂 .
  Par nadsencu pro Wi-Fi by do toho jiste slo.Jen by to chtelo mit jak se pise vic podobnych po Evrope jinak ta sranda ani nestoji zato 🙂 .

 • Proc by to muselo vznikat na celoevropskem zaklade? Uz nejakou dobu tu mame 10GHz ktere funguji dobre. Ano, ano-musi se to zrusit protoze nekde v tom pasmu vysilaji vojenske vysilace.

  Ale takovahle podobna frekvence by se urcite dala najit dalsi

 • Musí to probíhat celoevropsky z několika důvodů
  1. protože prostě harmonizace plánů s evropskou únií je naše povinnost, aby mohl být časem co se týče frekvenčního definování jen jeden úřad, jako je ve zbytku světa FCC.
  2. protože když to bude standard více zemí (optimální je když se převezme americký standard), tak je podstatně větší objem produktů a tedy podstatně nižší cena a větší výběr.
  Ta desítka je typický příklad – bude muset do 2010 skončit, takže zbohem vybavení za statisíce (možná to ještě nějak oddálí), a zařízení jsou několikanásobně dražší než zařízení se stejnými funkcemi na jiných frekvencích.

 • [3] O desitce zadna… ale co brani zalozeni "koalice" na ceskem zaklade, ktera bude respektovat frekvencni rozlozeni "evropskeho" pasma.

  Proc jsem narazil na "desitku". Tady se ukazalo, ze i bez zahranicnich technologii dokazeme vyrobit perfetni pojitka s rychlostmi a cenou o kterych se i pomalejsim a podporovanejsim "svetovym" technologiim ani nezda.

 • no nevím jestli mluvíme o stejné desítce, té kde desetimegabit nebo 1 E1 stojí 150-250 tisíc. To na světových technologiích uděláte dvě. Něco jiného je dosah – ten je ovšem dán pouze frekvencí a vyzářeným výkonem (+ citlivostí). Kdyby desítka byla povolena všude, určitě by pro ni bylo více produktů a byly by levnější. Na druhou stranu by tu bylo ještě víc plno (už teď je to v praze na vraždu).
  A k tématu – teď nedostanete žádnou frekvenci, jež by neschválilo pro dané užití ETSI.