Wireless Sensor Network Spider-Net (další z CeBITu)

Patrick Zandl · 26. březen 2004

Na CeBITu jsem se šel podívat na další věc, Bezdrátové senzorové sítě, takzvané Wireless Sensor Network (WSN). V tomto případě jsem se šel podívat do Future zóny na Spider-Net, který vyvíjí Drážďanská technická universita. Bezdrátové senzorové sítě jsou taková zajímavá hračka, kterou chápu technicky, ale nějak mi stále mezi prsty uniká obchodně.

O co jde: WSN jsou bezdrátové samoorganizující se ad-hoc sítě určené pro sběr dat ze senzorů. Já jsem viděl nějaké využití pro zemědělství, kdy se po poli rozházely senzory a ty předávaly do centrály data o tom, která část pole je málo zavlažovaná a mělo by se tam zalít. Vtip u senzorových sítí samozřejmě má být v tom, že senzory budou malé, energeticky nenáročné či soběstačné a velmi laciné a bude se to vyplácet, rozházet je po poli. Oblast využití, kterou naopak chápu, je vojenství.

Senzorová síť Spider-Net pracuje v ISM pásmu 433 MHz a rychlostmi do 76,8 Kb/s.

Doporučuju podívat se na web university do rubriky projektů, na kterých pracuje. Jsou tam hodně zajímavé věci a alespoň chápete, jak se univerzity na západě živí...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook