Wireless Sensor Network Spider-Net (další z CeBITu)


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Na CeBITu jsem se šel podívat na další věc, Bezdrátové senzorové sítě, takzvané Wireless Sensor Network (WSN). V tomto případě jsem se šel podívat do Future zóny na Spider-Net, který vyvíjí Drážďanská technická universita. Bezdrátové senzorové sítě jsou taková zajímavá hračka, kterou chápu technicky, ale nějak mi stále mezi prsty uniká obchodně.


O co jde: WSN jsou bezdrátové samoorganizující se ad-hoc sítě určené pro sběr dat ze senzorů. Já jsem viděl nějaké využití pro zemědělství, kdy se po poli rozházely senzory a ty předávaly do centrály data o tom, která část pole je málo zavlažovaná a mělo by se tam zalít. Vtip u senzorových sítí samozřejmě má být v tom, že senzory budou malé, energeticky nenáročné či soběstačné a velmi laciné a bude se to vyplácet, rozházet je po poli. Oblast využití, kterou naopak chápu, je vojenství.


Senzorová síť Spider-Net pracuje v ISM pásmu 433 MHz a rychlostmi do 76,8 Kb/s.


Doporučuju podívat se na web university do rubriky projektů, na kterých pracuje. Jsou tam hodně zajímavé věci a alespoň chápete, jak se univerzity na západě živí…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.

1 komentář

  • ve vojenstvi by se daly vyuzit napriklad na detekci min, detekci zranenych po boji, pripadne po nejakem velkem utoku, dektece uniku bezneho plynu ze zastavb, hrozici nebezcim vybuchu, npariklad po jadernem utoku na deetekci radiace.. cokoliv…