Wireless Distribution System (WDS)

Výborný článek o WDS vyšel na OReily a je od Glenna Fleishmana. Co  je to WDS? Článek o něm mám už zde, ale přidám další info:


WDS je bezdrátové propojení přístupových bodů mezi sebou tak, že pomocí WiFi spolu sdílejí připojení do internetu. Nová zařízení s WDS podporou umožňují i připojení klientů, nejenom propojení mostů mezi sebou – takže WiFi technika funguje najednou jako most a přístupový bod. To je důležité pro výstavbu bezdrátové sítě v lokalitách, kde je potřeba netahat kabely a kde se neočekává vysoké zatížení sítě.


WDS podporují produkty firem Apple, Buffalo a Linksys (i některé další no-label produkty), samozřejmě jen ty novější. Propojit se mohou i mezi sebou, využívají stejnou čipovou sadu. Pikantní na tom je, že velmi sofistikovaný AirPort Extreme Base Station v ceně 200-250 USD se může připojit na levnější přístupový bod Buffalo WLA-G54 (cca 100 USD) a může sloužit jako přístupová brána do internetu. Výhodou je, že AirPort má kvalitní software, jednoduše a rozsáhle jej lze konfigurovat, zatímco Buffalo vede cenou.


Trvalý problém WDS je fakt, že všechna zařízení běží na stejném kanále, takže klienti se dělí o přenosovou rychlost s WDS systémem propojujícím přístupové body. Není se tedy čemu divit, že výrobci WDS dávají do přístroju podporujících 802.11g, tedy rychlost 54 Mb/s. Tam už přeci jen nějaká rezerva v přenosové kapacitě je.


Proto se dá očekávat, že další verze WDS přinesou možnost práce WDS systému na jiném kanálu, než na jakém probíhá připojování klientů. Obávám se ale, že tím vzroste cena těchto zařízení – na druhou stranu výrazně i jejich užitná hodnota. Však už dnes prosíťovat celou ulici pomocí WDS není příliš drahé, stačí jen, aby si pár lidí v ní koupilo přístupové body s WDS.