Windows Vista je špatný systém

Patrick Zandl · 31. květen 2007

Update: Pro jistotu to napíšu hned na začátek a následně rozvedu: článek Windows Vista je špatný systém jsem nemyslel vážně a byla to jen parodie na sociosystém lůzy … vysvětluji to celé podrobně zde :) Gratulace těm, co to pochopili …

Chtěl jsem napsat už delší dobu nějaký článeček věnovaný Windows Vista. Jenže jsem nevěděl, jak na to. Co na tom, že Windows dva roky nepoužívám a problémům jejich uživatelů se jen směju. Chce to nějaká neotřele kontroverzní článek, něco, kde budete moci obdivovat můj skvělý rozhled, jedinečnou uštěpačnost a skvělý vhled do situace. ;)

Nakonec jsem si poradil. Hádejte, jak … (odměna pro správné řešitele pochvalou!!!)

Disclaimer: tento článek je psán záměrně přehnanou formou. Pokud vlastníte Windows Vista, a budete se jím cítit uražen, předem se omlouvám, nebylo to opravdu mým cílem. Cílem článku je pouze poukázat na řadu sporných momentů s Microsoftem spojených, což v žurnalistické nadsázce lépe vynikne.

Radek Hulán si pořídil Windows Vista a rozplývá se nad softwarem tohoto systému. Nerozumím lidem, co používají Windows Vista počítače, Microsoft systémy jsou totiž nesmírně zaostalé a zcela hloupě lpějí na tradicích, dávno překonaných.

Zastaralý operační systém - GUI

Microsoft již 10 let nabízí v podstatě stejnou koncepci GUI (akorát ve verzi Vista přidal nové barvičky a průhlednosti oken), a nutno říci, že mimořádně špatnou. Pod Windows existuje jen jediné menu aplikací, a to je vždy umístěno nahoře okna. Šílené. Na normálním systému, ať už to je Gnome 2.x, KDE 3.x, XFce, Solaris CDE, prostě má každá aplikace svoje menu, které si můžete posunout v ní kamkoliv, včetně funkce autofocus a autoraise, a nemusíte pořád jezdit myší sem a tam jako blázen a ničit si Vaše zápěstí a nervy.

Tragická myš

Microsoft podporuje sice myš s více tlačítky (napojíte tam přes USB dvoutlačítkovou myš s kuličkou třeba od Apple, což je poměrně vtipné, pro odpůrce Apple), nicméně, na notebooku máte většinou jen hloupý touchpad a jediné zmáčknutí. To jediné mačkání je doslova tragédie, protože buď musíte s myší jezdit kamsi aby jste se posunuli ve stránce nahoru či dolů. Na Apple s Mac OS X jednoduše posunete stránku dvěma prsty na touchpadu.

Pomalý software

Přestože se příznivci Microsoftu budou snažit blábolit, že procesor Pentium 1.5GHz je s Vistou více výkonný než s XP na stejné frekvenci (není!), fakt je ten, že za tu samou cenu si u Apple koupíte sestavu, kde se vám okna Windows pod Parallel Desktop budou překreslovat rychleji, než u Vista sestav.

Dalším faktorem proti Microsoftu je to, že používá často neodladěné komponenty software (známé jsou třeba špatné prohlížeče), pomalé GUI, a především je možné počítač nekontrolovaně rozšířit o viry či adware, až ho naprosto zavaříte a rozvrtáte.

Neexistující software a ovladače

To, že podpora periférií pod Windows Vista je zhruba stejná jako pod Linuxem není pravda, Linux je na tom lépe, máte k dispozici zdrojové kódy, a pokud mám problém s rychlostí Quallcom CDMA modemu, 3 řádky kódu to napraví.

Je sice možné i na Vista počítače instalovat Linux, kdo by to ale proboha dělal? Proč si kupovat drahé železo s OEM systémem, když Linux poběží rychleji na 2x levnějším PC?

Ohledně ostatního software je to podobně, to že Mac OS X nabízí nejlepší software je fakt, a na druhém místě je XP a pak Linux. Windows Vista je až někde hodně vzadu, kromě pár aplikací typu Microsoft Office na něj neexistuje nic, co by fungovalo spolehlivě a mohli byste tomu důvěřovat. Už jste zkoušeli Adobe Suite CS3 na Vistách?

Špatná podpora

Protože Windows Vista používá méně lidí než Linux, a je to uzavřený systém, je pro něj mnohem menší komunita lidí a supportu než pro Linux. O Mac OS X nemluvě…

Nemožnost volby

Windows Vista je totálně uzavřený systém, kde vše lze dělat jen jediným způsobem nebo vůbec ne. Pro jednoduché uživatele toto může být paradoxně i výhoda, nicméně, pokud chcete něco mírně nestandardního nebo něco udělat jinak, než chtěl programátor Visty, máte smůlu. Mac OS X jsou mnohem více přizpůsobitelná než Windows Vista, o Linuxu už vůbec nemluvě.

Microsoft / Windows Vista je prostě totalita, kde můžete jen to, co je explicitně povoleno.

Znáte ještě nějaký důvod, proč by vaše příští PC nemělo být Apple?

</param></param></embed>

A protože “někdo” zase hackuje realitu, tak ještě link, kde je vše tak, jak má být :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook