WiMax má v Česku přes 3000 uživatelů

Nemám rád tiskové zprávy, většinou je to seno na seno, ale tuhle od Inteleku jsem si přečetl s chutí. Ačkoliv zásadní informace z ní je ta, co je obsažena v nadpisu. Intelek totiž oznámil, že prodal tři stovky základnových stanic WiMax a tři tisíce koncových zařízení. Vzhledem k tomu, že Intelek má téměř stoprocentní podíl na trhu WiMaxu u nás, to také obnáší počet uživatelů WiMaxu u nás. Výrobky firem, které Intelek nezastupuje, se k nám dostaly spíše jen pro nejrůznější trialy a používají se minimálně. Alespoň zatím. Takže se dostáváme k číslu 80 provozovatelů WiMax sítí, většinou striktně regionálních.

„Téměř všechny instalace jsou realizovány technologií BreezeMax 3500 izraelské společnosti Alvarion, která funguje v licenčním pásmu 3,5 GHz,“ uvedl Ivo Kraváček, ředitel společnosti INTELEK. „Provozovatelé WiMAXu využívají tuto technologii částečně jako páteřní spoje ve svých sítích, částečně pak k přímému připojení uživatelů na internet,“ dodal Kraváček.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • největší marketingová haluz na tom imho je, že většina z toho rozhodně není WiMAX ale jen prewimax.

 • stale je to jenom 3.5GHz, coz je sice licencovane pasmo, ale uz i tak dost plne. chtelo by to neco noveho. jenze v jake frekvenci?
  a BreezeMax 3500 je stejne jenom rev.D. to co dela wimax zajimavym je rev.E, ktera (kdyz uz ji nekdo nasadi a bude komercne provozovat) stejne nebude poradne rozjeta drive nez prelom 2008/9. wimax je jedna krasna bublina jakych tu uz bylo… proste spoj v 3,5GHz, ktere uz tady hodnou dobu funguji. jak rikam, zatim zadna pozitiva. uvidime co rev.E

 • noname: jestli je to WiMAX, nebo preWiMAX, v tom bych moc rozdíl nedělal.

  Pokud jsem to dobře pochopil, tak preWiMAX byl jen o tom, že aby zařízení mohlo dostat „razítko“ WiMAX kompatibilní, museli být na trhu alespoň 3 výrobci technologií, aby se dala otestovat a ověřit vzájemná spolupráce – univerzálnost technologií. Tj. že spolu budou zařízení různých výrobců spolupracovat a komunikovat.

  A jelikož tolik výrobců na trhu nebylo, nemohli označení WiMAX používat.

 • Pre zaujimavost WiMax Telecom pred casom vydal tlac. spravu, ze ma 6 tisic zakaznikov. Predpokladam, ze velka cast z toho su v SR. WiMax u nas tiez bezi na licencovanych 3,5 GHz.
  http://www.wimax-telecom.net/en/list.php?id=13&lid=34#34

 • skvostný titulek „WiMax má v Česku přes 3000 uživatelů“ je ale v podstatě dost zavádějící, protože k masivnímu použití technologie wimax hlavně v příměstských oblastech kde už není ADSL v Česku stále ještě operátoři nedospěli, i když mají celorepublikové licence již dávno. Jo to u našich sousedů na Slovensku a v Rakousku (Wimax Telecom) nebo v Německu (Maxxonair) jsou na tom mnohem lépe… jak to vypadá tak u nás bude ještě dlouho nadvláda TO2 či těch kteří o sobě tvrdí že kde ostatní končí my začínáme…