WiFi telefon Senao SI-7800H (z CeBITu)

Patrick Zandl · 25. březen 2004

Na CeBITu jsem mimo jiné bažil po WiFi telefonech, tedy bezdrátových telefonech, kde onu bezdrátovou technologii namísto DECTu nahrazuje WiFi. Uchvátilo mne totiž, jak je to snadné k používání - seženete poskytovatele služeb se SIP technologií (tu většina WiFi telefonů nabízí), pak si stoupnete do pokrytí WiFi signálem a v tom místě se váš WiFi telefon chová prakticky jako mobil. Viděl jsem na konferencích už několik lidí, kteří to tak používají (nebo mají telefon přes USB připojený k notebooku) a moc se mi líbilo, že se jim volá na jejich národní číslo, i když jsou třeba v Cannes. Žádné roamingové poplatky, paráda.

WiFi telefonů byly na CeBITu tři haldy, představoval je prakticky každý tchajwanec, jenže to povětšinou byly bastly podivné kvalitativní úrovně, u nichž čert ví, jak by to fungovalo. Napočítal jsem asi dvacet různých WiFi telefonů a první, se kterým se seznámýme, bude Senao SI-7800H.

Senao SI-7800HTento WiFi telefon se mi líbil především proto, že kromě sluchátkové části má i vylepšenou WiFi základnovku, tedy přístupový bod. Díky tomu může do jisté míry nabízet QoS na bázi Lite EDCF a také roaming (tedy přechod mezi přístupovými body za hovoru) - pro vrstvu 2 podporuje 802.11f a pro vrstvu 3 má proprietární rozhraní. Mobil pracuje jako 802.11b, má možnost autorizace via 802.1x a podporuje SIP protokol. Zvládne 4 hodiny hovoru nebo 100 hodin pohotovosti a má svoji dobíjecí stanici (ten podstaveček dole). Kromě normálních věcí jako telefonní seznam na 100 pozic má také vibrační vyzvánění.

Z telefonních funkcí zvládá call waiting, call transfer, Caller ID a přiřazení jména ze seznamu a umí udávat délku hovoru.

Přístupová stanice k tomuto telefonu se jmenuje SI-7800B, telefon může pracovat i bez ní, tedy s klasickým WiFi, pak ale nebude zvládat roaming ani QoS. Tento přístupový bod samozřejmě může připojovat i normální WiFi klienty, nejen telefon, je to běžný 802.11b AP s podporou výše uvedených funkcí.

Cena mi není známa na český trh to nikdo nedodává, máte tedy šanci... Web firmy Senao je zde - je to docela velký tajwanský podniček.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook