WiFi technika Giom českého výrobce Mikrovlny s.r.o.

Málokdy se člověk setkává s wifi technikou od českého výrobce, zpravidla narazím jen na nějaké malosériové výrobce antén. V případě společnosti Mikrovlny s.r.o. jde o čestnou výjimku, protože tato firma vyrábí několik produktů s WiFi, přičemž nejde o trapné variace na asijskou produkci běžných WiFi prvků, ale o skutečný vlastní vývoj produktů, se kterými se na trhu tak často nepotkáváme.


Produktová řada se jmenuje Giom a je zaměřená především na ethernet konvertory, tedy na „krabičky“, které z jedné strany chytají WiFi signál a z druhé strany z nich leze ethernet rozhraní, slouží tedy především k připojení klientů do WiFi sítě. Je pravda, že takto se už dnes dají používat i přístupové body, kdy po přepnutí do režimu AP client fungují vlastně stejně, jenže Giom má i něco navíc – řízení rychlosti v obou směrech. Tyto konvertory se tedy hodí pro nasazení do přípojných WiFi sítí, kde hodláte zákazníkovi řídit a omezovat jeho rychlost. K dispozici jsou zatím tři modely Giom 1 až 3, přičemž nejjednodušší Giom 1 se nastavuje pomocí telnetu, zatímco modely 2 a 3 už mají webovou administraci, možnost nastavovat rychlost podle časových pásem, dálkovou SMNP správu, firewall a v případě Giom 3 i NAT podpora. A pak je tu ještě Giom 4, tedy VPN bridge. Tato zařízení pro svoji funkci potřebují vloženou PCMCIA kartu, což je podle mne dosti na závadu v použití, protože tím se značně komplikuje připojení externí antény a tedy i zamýšlené použití pro WISP.


Kromě těchto prvků firma také nabízí útlumový člen – zařízení, které je schopné regulovat vyzářený výkon tak, aby odpovídal předpisům ČTÚ. Pochybuji ale, že by v našich podmínkách šlo o oblíbené zařízení, na dodržování předpisů se zase tak moc nedbá.


V email korespondenci na sebe firma také prozradila, že vyvíjí vylepšený přístupový bod pro WiFi, který bude spolupracovat s Orinoco kartami a s obdobnými funkcemi, jako mají předešlé Giom zařízení. Kromě toho je v přípravě klientská jednotka schopná externí instalace – tedy v  počasí odolném krytu, napájení po ethernetu a s externím zobrazovacím displejem, který bude dole u zákazníka signalizovat stav jednotky.


V přípravě je také hardware router s omezovačem provozu pro cca 30 IP na principu podobném, jako používá Frame Relay.


Stránky firmy jsou na www.mikrovlny.cz