WiFi sítě kolem nás

Minulý týden jsem si objednal na recenzi Seque SoftAP, firma mi ho ochotně poslala, dorazilo to Fedexem z USA za dva dny. A v balíčku bylo kromě CDčka (ne, neposlali mi to emailem) také taková klíčenka nazvaná WiFinder. Když jsem to vídal na obrázcích a jen si o tom četl, považoval jsem to za kravinku. Ale když se mi to dostalo do rukou, docela mne to uchvátilo.

WiFinder zjistí, zda je v okolí bezdrátová síť a podle její síly svítí určitým počtem diodek. Nemusel jsem dlouho studovat návod k použití, aby mi došlo, že čím více diodek, tím silnější signál.

Nejprve jsem si WiFinder „zkalibroval“. Je to maličká krabička o rozměrech tak 3 x 7 cm, takže jsem v její ziskovou anténu mnoho nadějí nedělal. Překvapilo mne, že citlivost je zhruba stejná, jako u běžné PCMCIA karty, takže je z WiFinderu docela dobrý referenční vyhledávač.

Druhým překvapením bylo, kolik bezdrátových sítí kolem nás je. Například jsme byli o víkendu v Metropoli na Zličíně. A v okolí fontány je WiFi signál, stejně tak v okolí těch restaurací. O něco později jsem byl v Carrefoure na Stodůlkách – a v prodejně je taky WiFi.

Na klíčence je hloupé to, že kromě síly signálu se nic jiného nedozvíte, například SSID by se hodilo. Takhle mi pořád vrtá v hlavě, kde se tam to WiFi bere. V Carrefoure jsem ochoten přistoupit na kompromis, že WiFi používají bezdrátové snímače čárkového kódu, ostatně Barco takové prodává. Ale že by měly takové pokrytí? A co WiFi u fontány?

Když jsem ráno šel do práce, jen tak ze zvědavosti jsem si nechával vyhledávat WiFi po cestě. Sítě zachyceny na Václaváku, v Opletalce i v dalších ulicích.

A tak mne začalo ještě více lákat připojit k notebooku GPS a s NetStumblerem se trochu projít Prahou. Vypadá to, že těch bezdrátových sítí kolem nás je čím dál více a bude zajímavé podívat se na to, jak si lidé dávají práci s jejich zabezpečením…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

  • Misto notebooku doporucuju nejake PocketPC/Palm 🙂

    Mam takovou mobilni sestavicku, kterou merim u kamaradu, esli se muzou pripojit k CZF 🙂

  • A nemohl bys napsat neco vic o te sestavicce? Zajimal by me hlavne ten Palm (soft, zkusenosti atd.) Treba i jenom na muj mejl. 😉

  • [1] Koupil jsem si Palm Tungsten C a je na tyhle veci naprosto nahovno, ale premyslim, ze pocketpc s nejakym airmagnetem by nebyl k zahozeni… Jenze to jsou dalsi vyhozene penize… 🙂

  • Vyzkoušej si na notebooku pustit NetStumbler, položit ho na sedadlo spolujezdce a projet Prahou… Celkem by ses divil.

  • [4] to jsem už zkoušel – sítí bylo hodně. jenže na to je potřeba externí anténa, jinak v autě moc nechytím. ale snad na něco takového bude v týdnu čas 🙂