WiFi realita Českého Telecomu

Na Mobil.cz vyšla velmi stručná statistika WiFi hotspotů Českého Telecomu, z níž cituji: Na konci října měla služba zaregistrovaných 2800 účastníků, z nichž přibližně 14 % používá službu pravidelně. Průměrný měsíční objem přenesených dat u aktivních účastníků dosahuje 322 MB.


Problém registrací do Telecom WiFi je heslo a uživatelské jméno – Telecom generuje obojí jako změť písmen a čísel a pamatovat si to nelze, zapisuje si to málokdo a hodně lidí se raději registruje znovu a znovu. Proto je podle mne to číslo pravidelných uživatelů tak malé a otázkou (nezodpovězenou) také je, jak Telecom definuje pravidelného uživatele. Osobně odhaduji, že oněch 14%, zhruba 400 lidí, je také zhruba počet fyzických uživatelů WiFi služby.


Překvapivý je vysoký objem přenesených dat. Vysvětlení může být několik: ty čtyři stovky aktivních uživatelů jsou opravdu aktivní, nebo – a to spíše – se našlo několik lidí, kteří linku vytěžují opravdu hustě. V Nescafé na Smíchově jsem před nedávnem potkal hocha s notebookem, který velmi intenzivně sosal. Dali jsme se do řeči a vypadlo z něj, že doma má tarifovaný dial-up a tak si vždy do GetRight (nebo jak se ten download manažer jmenuje) nadefinuje věci, co chce stáhnout a pak jednou za týden skákne do Nescafé a tam si to přes WiFi zadarmo stáhne. Tomu říkám kabelový přenos: hodí notebooka do kabely a jde…


Výsledek je ale jasný – WiFi ani zadarmo příliš v podobě hotspotů netáhne. Uživatelů jsou stovky, i když právě v tom smíchovském Nescafé v druhém patře při každé návštěvě potkávám někoho, kdo tam má vykulený notebook, popíjí kávu a vyřizuje poštu. Sám Telecom píše: K nejoblíbenějším a nejvyužívanějším přístupovým místům v Praze patří Hot Spoty v KFC ve Vinohradské ulici a na Národní třídě, Café Nescafé v Plzeňské ulici a na Karlově náměstí a Káva Káva Káva na Národní třídě, mimo hlavní město pak Hot Spot na čerpací stanic Shell na Jihlavské ulici v Brně nebo v plzeňské značkové prodejně TELEPOINT. Zdroj: TZ Telecom.


WiFi hotspoty se tedy pomaličku polehoučku chytají. Uživatelé si na ně pomalu zvykají a až jich bude více, třeba z WiFi hotspotů nějaký business u nás také bude. Jen tak na okraj, zaslechl jsem, že Telecom by rád cenu za používání WiFi připisoval k telefonnímu účtu uživatele. To jsem zvědav, zda nabídne i jinou možnost, protože co my, kteří telekomácký telefon nemáme…