WiFi půjde s cenou dolů, Deutsche Telekom se děsí, že WiFi pobije 3G

Patrick Zandl · 6. březen 2003

Technet  upozorňuje na to, že ceny WiFi komponent půjdou dolů. Hurá hurá říkáme si asi všichni, takže PCMCIA za 10 amerických babek, to by šlo (při aktuálním kurzu a přirážkách to bude tisícovka na krámě u nás :(

Letiště v San Francisku má WiFi síť, udělal ji tam T-Mobile. V poslední době se to jen hemží zprávami, kde kdo dělá WiFi sítě, ale nic z toho se netýká moc České republiky, takže vás tím ani neobšťastňuji. Ale našel jsem zápisky z přednášky v Cannes o tom, jak se staví WiFi pointy, takže z toho udělám menší zprávičku.

Důležitější je zpráva o studii, kterou si nechal vypracovat Deutsche Telekom a ke které jsem se také nachomýtl. Podle této studie zhruba 90 procent datových aplikací původně zamýšlených pro 3G sítě obslouží lépe a levněji WiFi. To pro mobilní operátory není vůbec příznivá zpráva a ačkoliv zpráva jedním dechem podotýká, že WiFi nebude mít zdaleka tak plošné pokrytí jako 3G, druhým dechem dodává, že tam kde lidé data potřebují, bude velmi pravděpodobně i WiFi.

Pozor ale na tuto zprávu. Deutsche Telekom si ji nechal vypracovat především jako ústupovou strategii pro 3G - DT potřebuje mít argumenty, proč posunout spuštění 3G sítě v Německu, kde regulátor trhu tvrdě trvá na původním termínu a kde cena za licenci byla miliardová. Německý MobilCom už na to doplatil - jeho licenci se mu nepodařilo ani posunout, ani prodat za symbolické 1 €. DT nyní začne u regulátora argumentovat: když jste nám prodali licenci, ještě nikdo netušil, jaký mumraj WiFi způsobí. Odložme start a snižme cenu. A další němečtí operátoři budou tleskat do rytmu, co jim taky zbude, že... Nemčináři si mohou pročíst zdroj WirtschaftsWoche (ostatní tam najdou obrázek :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook