WiFi ohrožují patentové spory se Symbol Technologies

Patrick Zandl · 27. září 2004

Společnost Symbol Technologies oznámila, že bude požadovat poplatky od výrobců WiFi techniky za své patenty. A prvním, kdo jí peníze zaplatí, je Proxim. Ten uhradí za rok 2003 celkem 23 milionů dolarů za porušení patentových práv Symbolu.

Problém tradičně je v tom, že Symbol je držitelem patentu na běžně používanou funkci, která je navíc standardní součástí čipových sad. V tomto případě jde o funkci Power Save, která umožní vypnout vysílání v případě, že přístupový bod nemá, co vysílat.

V celém sporu je důležitý fakt, že Symbolu nemusí poplatky platit výrobce čipových sad, ale společnost, která tyto čipové sady do svých produktů integruje a funkci Power Save v nich aktivuje a využívá. Symbol své patenty nabyl zcela legální cestou a celý právní spor začal Proxim, když v roce 2001 se domáhal zrušení některých patentů Symbolu. Soud ovšem patentová práva Symbolu potvrdil a Proxim za “odměnu” dostal v roce 2003 právní spor na úhradu patentových poplatků. Protože Proxim většinu podstatných kauz z tohoto sporu u soudu prohrál, společnost se rozhodla dále se Symbolem u soudu nepokračovat a dohodla se na vyrovnání poplatků.

Nyní se čeká na to, kam Symbol šlápne dále ve vymáhání poplatků. Největšími výrobci WiFi techniky jsou Cisco / Linksys, tedy firma, která má kapsy plné peněz a ostré právníky, kteří už se domohli vymazání nejednoho patentu…

Poznámka na závěr pro patentové choleriky: patentové právo hovoří jasně – pokud jste držitelem patentu, máte právo na poplatky od firem, které jej užívají a to bez ohledu na to, co si o tomto patentu komunita myslí.
Zdroj: InfoWorld

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook