WiFi ohrožují patentové spory se Symbol Technologies

Společnost Symbol Technologies oznámila, že bude požadovat poplatky od výrobců WiFi techniky za své patenty. A prvním, kdo jí peníze zaplatí, je Proxim. Ten uhradí za rok 2003 celkem 23 milionů dolarů za porušení patentových práv Symbolu.

Problém tradičně je v tom, že Symbol je držitelem patentu na běžně používanou funkci, která je navíc standardní součástí čipových sad. V tomto případě jde o funkci Power Save, která umožní vypnout vysílání v případě, že přístupový bod nemá, co vysílat.

V celém sporu je důležitý fakt, že Symbolu nemusí poplatky platit výrobce čipových sad, ale společnost, která tyto čipové sady do svých produktů integruje a funkci Power Save v nich aktivuje a využívá. Symbol své patenty nabyl zcela legální cestou a celý právní spor začal Proxim, když v roce 2001 se domáhal zrušení některých patentů Symbolu. Soud ovšem patentová práva Symbolu potvrdil a Proxim za “odměnu” dostal v roce 2003 právní spor na úhradu patentových poplatků. Protože Proxim většinu podstatných kauz z tohoto sporu u soudu prohrál, společnost se rozhodla dále se Symbolem u soudu nepokračovat a dohodla se na vyrovnání poplatků.

Nyní se čeká na to, kam Symbol šlápne dále ve vymáhání poplatků. Největšími výrobci WiFi techniky jsou Cisco / Linksys, tedy firma, která má kapsy plné peněz a ostré právníky, kteří už se domohli vymazání nejednoho patentu…

Poznámka na závěr pro patentové choleriky: patentové právo hovoří jasně – pokud jste držitelem patentu, máte právo na poplatky od firem, které jej užívají a to bez ohledu na to, co si o tomto patentu komunita myslí.
Zdroj: InfoWorld

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

  • takze nam ty AP zacnou trosku zrat :)) pac vetsina vyrobcu Power Save proste zrusi

  • Nejsem zrovna patentovy cholerik, ale mel jsem dojem, ze vypinani vysilani, kdyz neni co vysilat delaji vsechny vysilacky od doby Marconiho. 🙂

  • Tak mne napada … ciste teoreticky … co kdyby vyrobce prodaval APcko, ktere by melo funkci v cipove sade obsazenou, ale sw vypnutou. A zajiste velmi chytri uzivatele by si brzi nadsli nejaky ten nedokumentovany prikaz, pomoci ktereho by takovou funkci aktivovali.
    S kym by se pak mel vlastnik patentu soudit? S vyrobcem zarizeni, ktery ale danou funkci neaktivuje, nebo az s radovymi uzivateli, kteri si o danou funkci vylepsili sve zarizeni?

    A druha uvaha, neb v americe a jejich pravnim systemu je mozne se soudit kvuli temer vsemu a za vsechno … co kdyby nekdo vznesl zalobu proti spolecnosti vlastnici patenty za jeji neekologicke pocinani a za chovani na trhu, ktere nuti k neekologickemu chovani spotrebitelu.
    Neb vice mene nuti vyrobce neimplementovat tuhle enerigii setrici funkci do svych levnych vyrobku. A jelikoz zrnko k srnku a ve vysledku tu mame pisecnou plaz …. hodne moc byt malinkych uspor energie muze ve vysledku nejakeho toho ekologa a zastance setrneho spotrebovavani zdroju Zeme nalomit tim spravnym smerem. 🙂 Minimalne by to mohlo byt medialne zajimave. :o]

  • Tak takhle se zivjej lidi co nemaj co vymeslet a byly by brzo na dlazbe. To uz muzou taky vymahat po vyrobcich pocitacu kde je funkce Power Sawe take implementovana na vypinani monitoru, hardisku a dalsich.