WiFi či 5 GHz – bezdrátové připojení přehledně na mapě pokrytí

**Noname píše:** musím se pochlubit svou prací, kterou jsem v poslední době dělal, omlouvám se předem za mírně reklamní charakter článku. Vytvářel jsem dva weby pro služby bezdrátového připojení k Internetu. První je obecně známá, ostatně je to asi jedna ze 3 nejpoužívanějších komerčních WiFi sítí v České Republice – „WIA WiFi“:http://wifi.wia.cz.

„[* http://f.im.cz/ftxt/000/184/898.jpg .(Internet WIA WiFi) >]“:http://wifi.wia.cz WiFi služba zůstává na první pohled stejná, tj. rychlosti 768 kbit nebo 1536 kbit, s garancí minimální rychlosti a bez datových limitů. Co je u ní nového je možnost zaplatit si připojení na 1 den za jednu SMS (via Patrickův „Pipeline“:http://www.pipeline.cz). A další fičura tam není nijak anoncována, ale nabízí jí prodejní a instalační partneři – možnost „IP telefonování se SIPY“:http://www.sipy.cz bez nutnosti platit za Internet – tj. vlastně **první služba pro telefonování zcela bez paušálu**.

„[* http://f.im.cz/ftxt/166/585/164.jpg .(Internet WIA 5G) >]“:http://5g.wia.cz Ta druhá služba je pro profíky vašeho kalibru zajímavější – „Internet WIA 5G“:http://5g.wia.cz. Jak jste si jiště všimli a jak poznamenal i Patrick, když jsem mu to říkal: „tak už máme i 5G“ ;). Je to samozřejmě na jednu stranu vtip na adresu nesmyslného označení Internet 4G, má to ale i hlubší myšlenku – jedná se o připojení k Internetu v pásmu 5 GHz (5,4 GHz abych byl přesný). Výhody jsou nasnadě – naprostá spolehlivost díky minimálnímu rušení a vysoká rychlost (3 Mb/s) díky širokému pásmu. I zde si můžete předplatit připojení na 1 den za 1 SMS (3 Mb/s !!!).

Ta parafráze s „mobilním“ označením služeb 5G…4G…3G není přitom vůbec samoúčelná – připojení WIA WiFi i 5G je totiž také mobilní, tedy spíše „nomadické“ podobně jako CDMA – tj. můžete jedno připojení využít v kterékoliv pokryté oblasti, takže když máte na jednom pokrytém místě kancelář, na druhém chodíte na oběd, ve třetím bydlíte a ve čtvrtém jste o víkendech, tak vám stačí jen jedno připojení a můžete se přihlásit kdekoliv chce (se stejným – přeneseným, nebo i s jiným zařízením). Můžete si dokonce pořídit 5G službu a v městě, kde je jen WiFi se připojit na WiFi a naopak.

Tím se dostáváme k pokrytí a k mé chloubě na novém webu – interaktivní „Mapa pokrytí bezdrátové sítě WIA WiFi a 5G“:http://wifi.wia.cz/index.php?view=hslist. Přístupové body WIA WiFi jsou asi na 100 místech, 5G služby jsou zatím asi na 10, WIA je bude nasazovat i na ostatní postupně podle poptávky. Má to tedy větší pokrytí než třeba UMTS při 5× nižších pořizovacích nákladech, až 2× nižší ceně, až 10× větší rychlosti a menší zpoždění atd., ale stále by to mohlo být lepší.

WIA má totiž body připravené asi na 50 dalších místech po celé republice, bohužel se ale nepodařilo sehnat kvalitní lokální partnery – což můžete brát i jako nabídku – jestli jste třeba prodejce výpočetní techniky, starosta, místní odborník přes všechno, malý ISP, prostě někdo, kdo může oslovit desítky potenciálních zájemců, ale nechcete se trápit věcmi typu propojení, konektivita, technická podpora, neplatiči… tak se můžete „ozvat třeba mně“:tomas@kapler.cz a já už to přehodím na správné lidi.

Mapa pokrytí bezdrátové sítě využívá Google Maps a pár set řádek mého kódu, hodně vlastností bylo nepopsaných, navíc GM není optimalizováno pro stovky bodů, takže jsem to musel několikrát přepisovat, aby to zvládly i pomalejší počítače a prohlížeče (mimochodem zdaleka nejrychlejší je Firefox) a ještě mě nějaké úpravy čekají, aby to bylo ještě univerzálnější a rychlejší. Ale už to zvládám, takže když by někdo chtěl vytvořit nějakou mapovou webovou aplikaci tak stačí říct 😉

Jestli tedy budete mít chvilku, určitě mě potěší vaše názory na nové stránky (nehlašte mi těch pár chybiček v xhtml, vím o nich).

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • Když se *dablklikne* pro *zům* v mapě, tak to „vycentruje“ tu *zůmnutou* část někam k levému okraji mapy.

  (SeaMonkey 1.0.5, url: http://wifi.wia.cz/index.php?view=hslist)

 • ten dablklik se afaik nějak blbě chová v každém prohlížeči zvlášť, je to jedna z věcí, kterou budu ještě řešit. Děkuji

 • Nelíbí se mi zaneřáďování prostoru dalším elektromagnetickým smogem.

  Stále by mě zajímalo, jestli jsou někde na netu testy zdravotní nezávadnosti těchle vysokofrekvenčních zařízení.
  Já když si zapnu wifi nebo bluetooth v notebooku nebo telefonu, tak mě okamžitě bolí hlava.
  Když jsem používal gprs připojení notebooku přes mobil tak po delší době používání také. Jakmile jsem to vypnul do pár minut to přešlo.

  Obávám se, abysme za 30 let nezjistili, co nám to elmag pole nadělalo za paseku v organismu (mutace, sterilizace?) a pak už bude pozdě.

  Jinak mapa pokrytí je super. Jestli budu někdy potřebovat mapovou aplikaci, ozvu se 🙂

 • re Veena: asi takhle – maximální povolený vyzářený výkon WiFi či BT je 100 mW, a klesá se čtvercem vzdálenosti od zdroje. Navíc proti průniku do těla zde hrají roli odrazy a útlum tkání.
  Mobilní telefony mají max. povolený vyzářený výkon 2W (20× větší) a měření prokazují, že při oddálení od ucha o myslím 1 cm nepronikne k mozku vůbec nic. Kdybych bral jen bodové zařízení a nebral v úvahu odrazy, tak zařízení ve vzdálenosti 1 m potřebuje 10000x větší výkon, aby mělo stejný vliv, jako zařízení 1 cm od hlavy.
  Průměrná žárovka, kterou neviděl Bursík, má 40 W (400× více a v lustru jich bývá několik), které také vyzařuje do svého okolí ve formě tepla u světelného záření.
  Je tedy otázkou, nakolik je vaše bolení hlavy fyziologického a nakolik psychického rázu, testy, které srovnávaly testovací vzorek s půlkou lidí s fiktivním přístrojem ukazovaly stejné výsledky u obou půlek. Možná jste ale extra citlivý a třeba by vás brali do armády místo Tamary 😉
  Samozřejmě něco jiného jsou velké anténní vysílače, žižkov má tuším 2 MW a při testovacím provozu rozvěcovat zářivky 100 metrů daleko, stejně tak u mobilních BTS je v předpisech dáno, že by se technik neměl zdržovat před zářičem, i když je tam jen cca. 15 W výkonu (× směrovost, takže třeba 100W EIRP).

 • Díky za pěkný rozbor. Nicméně k vašemu:
  „Mobilní telefony mají max. povolený vyzářený výkon 2W (20× větší) a měření prokazují, že při oddálení od ucha o myslím 1 cm nepronikne k mozku vůbec nic.“

  Kdyby to elmag. vlnění vůbec neprošlo skrz lebku z 1cm, tak by asi ani neprošlo zdí, sklem apod a nedalo by se telefonovat z uzavřených prostor, což jde. Stejně tak wifi. U wifi je zase vlnová délka menší než u GSM a tím pádem mu na ovlivnění lidské tkáně stačí menší výkon než u GSM.

  A ještě dotaz, jak jsou zabezpečeny směrové antény proti vychýlení (např. větrem atd)? Myslim, že stačí malá výchylka zářiče a paprsek může po několika stech metrech mířit pár metrů vedle (třeba někomu do okna). A ty vyzařované bodové výkony už nejsou tak malé, že.

 • re veena – tak ještě jiný příklad – vezměte si pecková sluchátka (směrové zvukovody – vodiče vln o nízké frekvenci), připojte k přehrávači a dejte jej na max. – na uchu je to (podle výkonu) až nevydržitelné, centimetr od ucha tak akorát, deset centimetrů od ucha už vám zvuk zaniká v okolním ruchu, metr od ucha už to těžko slyšíte. Obějměte sluchátko rukou a pravděpodobně nebudete nic slyšet ani na centimetr.
  Co se týče průchodu zdí, pak vlnové délky vyšší frekvence zdí neprojdou, vesměs si signál hledá cestu raději odrazy přes dveře a podobně. U skla záleží na jeho mohutnosti, příměsím (nerozbitné je téměř dokonalý blokátor) a hlavně úhlu vůči zářiči, má (při malé tlouštce) nízkou pohlcovací schopnost ale slušnou odrazivost.
  Rozdíl vlnové délky GSM (většinou dnes 1800 MHz) a WiFi (2400 MHz) je celkem zanedbatelný (12,5 versus 16,5 cm).
  Čím směrovější anténa, tím větší nároky na uchycení má, protože jen mírný pohyb byna dlouhých trasách znamenal odchylku od nejlepší trasy i o stovky metrů. Obyčejně se WiFi staví tak, aby na druhé straně byla úroveň přijímaného signálu o cca. 10 dB vyšší než úroveň šumu. Při citlivosti WiFi okolo -90 dBm to znamená, že na druhé straně chytáte tak -70 až -80 dBm, to znamená výkon okolo 0,00000000005 W. Každý spotřebič, který okolo sebe máte vyzařuje několikařádově větší výkony do okolí ve formě em smogu. Uvědomte si, že WiFi (resp. DSSS) bylo původně vyvinuto jako armádní technologie, jejíž hlavní výhodou je faktická nezachytitelnost – potřebujete interoperabilní zařízení, aby vůbec ten signál v okolním šumu detekovalo.

 • Nevíte o nějakém softwaru na windous, který by zobrazoval vyzařovaný výkon z wifi karty?

 • to je strašně jednoduché – vyzařovaný výkon z wifikarty si můžete přečíst v datasheetu k vaší wifi kartě – jenom samozřejmě pozor, nejedná se „hustotu vyzářeného výkonu“, kterou je třeba měřit až za anténou, resp. spočítat klasickým pravidlem výkon-ztráta na vodiči+zisk antény