WIA koupila část firmy NEXTRA Czech Republic

Noname píše: Podle tiskové zprávy WIA, která mi právě přišla kupuje firma WIA bezdrátovou síť Nextry (tedy tu část, která se zabývá 2,4 GHz a 5 GHz, nikoliv 26 GHz) a to včetně technologie, zákazníků atd. Chtějí na tom nabízet vlastní službu WIA WiFi, která se mi moc líbí. Funguje tak, že prostě vezmete nějakou kartu a anténu, namíříte to na jejich bod a připojíte se do jejich sítě. Pak otevřete prohlížeč a automaticky na vás vykoukne jejich webová stránka, která vám umožní se zaregistrovat a zaplatit. A kdykoliv můžete tento bod změnit, takže můžu být připojen za jedny peníze v týdnu v Praze a o víkendu třeba v Chebu.

Navíc nabízí službu s garancí rychlosti s CIR a MIR (tj. větší maximální rychlost, nižší garantovaná), což na běžných Wi-Fi není vůbec sranda udělat. Používají na to vlastní hot-spotové řešení – kdysi jsem u jednoho nejmenovaného operátora vybíral pro vlastní služby technologii a ta jejich bezkonkurenčně zvítězila (nízká cena, nejširší platební možnosti, snadná a úplná „změnitelnost ksichtu“, CIR/MIR, nezávislost na prohlížeči, …).

Síť Nextra byla svého času hodně velká a známá, poslední dobou ale imho nějak skomírala, jsem zvědav, jestli tomu WIA vlije novou krev do žil. Dokonce v tiskové zprávě píšou o spuštění WiMAX služeb v několika městech o prázdninách.

Update: na Hostovinkách uvažují, zda to má smysl…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

 • Tak doba už se asi hodně změnila a díky Mikrotik RouterOS (http://www.routeros.cz ) není problém dělat i větší vylomeniny než CIR/MIR, například virtuální ESSID na jednom AP do různých VLANů a podobně.

 • [1] to co popisuješ je řešení na jednom AP, nikoliv řízení externích AP a v tom je ten fígl! Samozřejmě že když máš jako výrobce nějaký accesspoint, tak na něm můžeš ovlivňovat rychlosti a dělat různé jiné psí kusy, ale když máš jednoduché levné AP, tak to nevymyslíš. Samozřejmě že pro jeden hot-spot je to jedno, ale když těch hotspotů máš tisíc, tak potřebuješ nějaký centrální management a nastavování. Vtip toho wiáckého řešení je v tom, že máš centrální management, kde vidíš všechny body a můžeš jedním kliknutím nastavit pro všechny (nebo jen některé) nějaké určité cenové plány (a to tak že i velmi složité např. "prvních 10 minut 128/64 zdarma, potom 10 MB 512/128 po koruně za MB a pak 30 Kč za každou započatou čtvrthodinu, pakliže to bude více než den, tak za tisícovku"). Tu službu si může volit přímo ten zákazník, platit může třeba SMS, barevnými linkami, proformou (systém sám připraví pro zákazníka v pdf a html), kreditkou, kupónem (systém sám vytiskne) atd., systém sám hlídá bankovní účet a automaticky povoluje zákazníky a odpojuje když vyprší limit. Když se tohle nasadí, tak daný poskytovatel nemusí mít v podstatě žádný personál, veškerou administraci systému o stovkách zákazníků zvládá za 1 hodinu měsíčně sekretářka.
  Jsou asi dvě firmy na světě, které dělají krabicové řešení, které tohle všechno umí, tou druhou je Nomadix, jenže ten je asi 10× dražší a navíc je velmi náročná implementace platebního systému na lokální podmínky.

 • [2] a ten druhý krabicový výrobce je WIA? to se mi nějak nezdá

 • [3] nevím, já jsem opravdu nic podobného neviděl a to jsem kromě nomadixu a wia zkoušel i hp, cisco, d-link atd. Ale asi jsem to přehnal s tím "krabicovým výrobcem", protože Nomadix to opravdu prodává jako krabice, wia vám to samostatně neprodá, musíte si to koupit jako řešení, tj. spíše bych to přirovnal k těm HP a cisco, ovšem ten rozdíl v ceně byl při základní implementaci asi 10:1, pak to šplhalo do mraky:1. Měl jsem chuť o tom napsat kdysi článek, na druhou stranu si zase říkám koho by to zaujalo – pro malého operátora to není, velký operátor se zase nerozhodne na základě článku. A tak bych zas byl obviňován jenom z nějaké propagace.

 • [4] Vis ono by si ten clanek mohli precist i lide, kteri ve velkych firmach delaji a treba zrovna o takovych reseni nevi.

 • [5] nojo, ale psát článek pro 10 lidí v ČR je asi zvláštní. To jim raději poskytnu konzultaci, budou-li mít zájem (jestli tu někdo takový je, tak kontakty na mě najdete na http://www.telcon.cz )
  Ale asi se do toho přesto časem pustím a asi to pojmu jako srovnávací test, pak to bude evidentní. Na druhou stranu těžko vezmu pro srovnávací test nějaké řešení na míru … Ještě promyslím.

 • Vypadá to na zajímavou konkurenci mobilnímu připojení. V souvislosti s otevřením pásma 5Ghz by mohlo doplnění sítě o standard 802.11a znamenat alternativu k CDMA pro lidi, kteří dnes po kavárnách běhají s CDMA modemy. Záleží jen na tom jak bude nastavena cena…