Wi-Fi Zone, novinky s 802.11g

Patrick Zandl · 10. leden 2003

Především začnu s omlouvou. Během týdne se na Marigolda vyhrnulo tolik práce, že naprosto nestíhla a v posteli odumíral, aniž by vám cokoliv napsal. Co naplat, snad se to zlepší.

První zajímavostí, o kterou bych se rád podělil, je Wi-Fi Zone, kterou provozuje certifikátor kompatibilty, sdružení Weca. Wi-Fi Zone má sloužit k vyhledávání hotspotů, přípojných bodů s WiFi. Jenže tyto hostpoty se zadávají do databáze za poplatek (do konce května 2004zdarma) a hotspoty musí vyhovovat určitým podmínkám. V podstatě je Wi-Fi Zone certifikační obdobou Wi-Fi značky pro samotné 802.11b zařízení - tato značka vám má garantovat, že dostanete kvalitní internet s určitými parametry. Vůbec se nevzrušujte, neřekl bych, že to zasáhne české Wi-Fi providery, už vidím lidi z CzFree, jak tam cvakají své hotspoty a platí za certifikaci. Takže - je to zajímavý nápad, ale u hotspotů se to zdaleka tak nechytne, jako u hardware, kde je to téměř nutné...

802.11g je na postupu - referovali jsme o první APčku pro toto "rychlejší WiFi", které ještě není standardizované, ale už se tlačí první výrobky ven. Už se přidal i Linksys. Na Amazonu jsem našel nabídku jeho bezdrátového routeru Linksys WRT54G za 133 USD, což je fakt docela málo.  Samozřejmě podporuje 802.11g. Také ActionTec přišel s ohlášením kompletní produktové řady 802.11g - tiskovou zprávu dali sem. Výrobky ActionTec představil na CES a v prodeji budou v únoru/březnu.

SanDisk rovněž na CES představil zajímavé výrobky: CompactFlash pamět s 128 MB a s Wi-Fi čipem za 130 USD (v březnu). To je docela chytré. A pro majitele Palmů přijde vhod podobné řešení postavené na SD a nabízející jak WiFi tak 256 MB paměti za 150 USD v polovině roku. Kdybyste se obešli bez vestavěné paměti, tak WiFi CF je dostupné ihned  a v provedení SD v březnu a to za 100 USD. Další info zde. Pro majitele PDA je to docela dobrá zpráva, co - už se těším, jak si Wi-Fi kartu dám do svého Palm Tungstena a budu si vesele po bytě surfovat na netu... :)

A naposledy hudební server Yamaha. Za 2000 USD dostanete server s vypalovačkou CD-R a s Wi-Fi, takže můžete streamovat hudbu do zesilovače a jeho reproduktorů kdekoliv v domě. Repráčky mají 20 W a další zesilovač do jiného pokoje koupíte za 800 USD. Fajn nápad, ale drahé - to bych si to radší zbastlil jinak, než za to vyklopit šedesát klacků...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook