Marigold.cz » Wi-Bro – další broadband technologie
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Japonsko, Čína a Korea spojují síly pro vývoj nové širokopásmové technologie, prozatím nazývané Wi-Bro nebo též WiBro, což má evokovat širokopásmovost a bezdrátovost a také úspěch WiFi.

Technologie bude pracovat v pásmu 2,3GHz, tedy v licencovaném pásmu a bude pro nomadické (málo se pohybující) uživatele nabízet přenosové rychlosti 30 – 50 Mb/s za využití MIMO antén. První taková síť by se měla objevit v roce 2006 v Jižní Korei, k dispozici budou PCMCIA karty a modemy, postupem času by technologii měli výrobci zavést i do mobilních telefonů pro rychlé datové přenosy. Další detaily jako dosah, jsem nenašel, protože v angličtině existuje jen minimum a navíc obecných a povrchních informací (viz zde GlobalSource). Nějaké další info jsem našel na stránkách korejského Samsungu, který o Wi-Bro a zejména o sítích čtvrté generace, které by asijské státy rády implementovaly v roce 2010 (viz zde), pořádal konferenci. Jenže anglické materiály jsou jen pro delegáty a korejské jsou sice zdarma, ale neznaje korejštinu, tak mi k ničemu.

Právě Wi-Bro technologie má být první odrazový můstek pro sítě 4G.

Je to zajímavá situace. Asie je už delší dobu silně proti technologické nadvládě Západu a zejména USA. Populární jsou aktivity jihokorejských výrobců proti Qualcommu a jeho čipovým CDMA sadám, za které musí místní výrobci mobilů platit tolik, že se jim to nelíbí a dali se do vývoje vlastních sad a to i s podporou jihokorejské vlády. Čína se dala už před lety do vývoje vlastního 3G systému TD-SCDMA a NTT DoCoMo původně zainteresované v UMTS má už delší dobu dojem, že evropští partneři jsou mu koulí na noze a sítě 4G hodlá řešit spíše ve vlastní režii. Pokus všechny snahy o nové síťové technologie v Asii sjednotit na jednu myšlenkovou pan-asijskou platformu je tak jen dalším logickým krokem k technologickému osamostatnění a také kýženému osvobození od části IPR poplatků.

Myšlenka na závěr: je to špatně? Vadí, že bude existovat hromada různých standardů? Asi nikoliv – výměna spojení a informací se mezi rozdílnými standardy provádí pomocí dokumentovaných rozhraní, navíc už dnes se jednotlivé standardy výrazně liší a v telefonech jsou vlastně častokrát implementovány jako samostatné části…

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 8:15 - Líbil se článek?

Je tu první komentář

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


1 komentář »

  1. 30 – 50 Mb/s? Jenom? K čemu to vyvíjejí, když to zvládne jen takovouhle unohou rychlost. V tý J.Koreji jsou sto let za opicema. To u nás…

    …jsme se ještě nedočkali ani dinosaurů.

    Comment by soundake — 26.8.2004 @ 10:26

Přidejte komentář