Weblogy jsou vlastně taková P2P žurnalistika

Patrick Zandl · 12. únor 2004

Přemýšlel jsem o tom ve vztahu k tomu příspěvku o zavedení příchozího telefonního čísla pro Fayn. Weblogy jsou něco jako taková peer-to-peer novinařina. Jak to funguje normálně: firma vydá tiskovou zprávu, novinář uřízne patičku a nápis tisková zpráva a plkne ji do novin, novinář ji prostuduje, chce nějaké doplnění, protože se mu něco nezdá, tak zavolá do firmy a všechno zjistí, pak to pro čtenáře sepíše a dá do novin. S Faynem to zafungovalo jinak - neměl jsem čas prověřovat, jak je to s geografickým přidělováním předečíslí a přenositelností, takže jsem zprávu publikoval bez toho. A někoho to zaujalo, takže si to prověřil sám a odpověď přidal ke článku, takže jsme ji doplnili i do hlavního článku pro ostatní. Klasická ukázka P2P novinařiny :)

O tomto postupu jsem už kdysi dávno uvažoval pro Mobil.cz - už tehdy bylo jasné, že hodně čtenářů má informace a názory, které by významně obohatily obsah článku. Dokonce se už před čtyřmi lety testovalo takové sestavení článku, kdy text redaktora bude v podstatě rovnocenný s názory čtenářů a čtenáři budou moci své revize vepisovat přímo do článku. Narazilo to na drobné problémy: především už je to na hranicích novinařiny a na štíru se zodpovědností za obsah, který přeci jen nese vydavatel. A s tím souvisí problém, jak ke článku propustit jen dodatky, které mají opravdový smysl. Po nějaké době experimentování jsem to vzdal a reakce čtenářů jsou nadále jen podnětem pro redaktora, který může a nemusí zpracovat / prověřit atd.

Zajímavý systém má Slashdot - komentáře čtenářů jsou zde často důležitější, než článek, ten ostatně většinou slouží jako rozehrávač takové diskuse. Jenže komentáře jsou zde hodnoceny a bodovány, takže si můžete nechat vypsat jen nejsmysluplnější názory. Moc se mi to líbí a chtěl jsem to převzít na marigolda, jenže vzhledem k počtu zde komentujících to nemá zase tak smys.

Jenže: komentáře čtenářů mne dnes zajímají prakticky více, než obsah článku. Příkladmo komentáře Kamojedova (abych nejmenoval nikoho z přítomných) má smysl sledovat, protože většinou opravdu hodně rozumí tomu, o čem píše (což by měl při tom, co dělá). A myslím, že nejsem sám. Weblogy a jejich vzestup jsou jen reakcí na tento trend a je jen otázkou času, kdy se práce s komentáři a reakcemi čtenářů stane důležitější, než samotná redakční práce, redakční zpracování zprávy. A pro weblogy je jejich stání stranou mainstreamu zatím docela výhodné: funguje to jako účinný filtr oproti nejrůznějším výlupkům z diskusních fór, jaké potkáváme na Mobilu či MobilManii a kteří opravdu nic svým komentářem nikomu podstatného nezdělí. Samozřejmě kromě toho, že Nokia sucks, Siemens rulezzzzz.... ;)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook