Weblogerská úmrtí

Letos nás postihlo několik virtuálních weblogerských úmrtí. Po zavření aKB@large Petra Koubského následoval nedávno Pixy. A já musím říct, že jakkoliv je to smutné, chápu to.

Jakkoliv má blog své výhody, od určitého zlomového bodu se člověk musí potýkat také se spoustou nevýhod. A tím zlomovým bodem je do značné míry čtenost. Čtenost je pro komerční servery zpravidla modla, k níž se vzhlíží a pro niž je radno ledasco udělat. Zřejmě si to myslí i řada weblogerů, než se o svojí újmě přesvědčí o tom, že u weblogů to tak zřejmě neplatí.

Bod první: místo můžu je musím. Narazil jsem na to častokrát, kdy jste mi „vynadali“, že jsem nezaznamenal nějakou událost. Jako bloger se kochám tím, že ji zaznamenávat nemusím a to z libovolného důvodu. Nezaujala mne, měl jsem ten den moc práce, nelíbila se mi nebo se mi prostě jen nechtělo. Jenže od určité velikosti se ukazuje, že to není politicky správné. Proč jsem popsal všechny VoIP služby v ČR a vynechal jsem právě jednu konkrétní? Proč nezapomenu oglosovat všechny operátorské služby, ale zrovna tuhle jsem vynechal? Obtížně se vysvětluje, že nemám nic proti té službě, jenže ze zkušenosti vím, že když se navalí práce, tak prostě musím pracovat a na blog nezbývá času, takže i když ji osobně zaznamenám, nic o té službě nenapíšu. Vysvětlujte to ale jejímu hrdému tvůrci nebo jeho PR. Okamžik, kdy se z můžu stává musím, je velmi nepříjemný.

Bod druhý: vy je neznáte, oni vás ano. Příběh: jednání u nejmenovaného mobilního operátora o nejmenované službě. Už jsme skončili, loučíme se, když jeden z výše postavených lidí dodává, že by byl rád, kdyby se informace o tom neobjevila nikde v médiích. Oponuji, že jednak má od nás podepsané NDA, druhak že už nikam nepíšu, jak mne jejich inovativní služby vytěžují. „Tedy ani na Marigoldovi“, dodává protistrana. Pak nutně člověka napadne, kde probůh tenhle člověk mohl narazit na Marigolda? Já sice vidím IP adresy lidí, kteří sem lezou a vidím, že zrovna ten a ten člověk přispívající do diskuse pracuje u toho-kterého operátora, ale to je tak všechno. Kdo se za kterou přezdívkou skrývá, se mohu jen dohadovat. Až do extrému se mi stává, že mne poznají lidé na ulici (proklatá fotka na obalu knihy) a zdraví mne a diví se, že já je nepoznám. Jak bych mohl, já je nikdy neviděl a přezdívku z ICQ nebo email adresu na čele vytetovanou nemají.

Dalších bodů by se dalo najít mnoho a mnoho, příkladů z poslední doby je povážlivě mnoho. Dorazil mne minulý týden, kdy jsem se prakticky bez svého přičinění potkal s jedním hodně vlivným člověkem a když se mne ponejprv zeptal, jak se daří Sofii, tak jsem si myslel, že se ptá na situaci v Bulharsku, protože tam kupuje nějakou fabriku. Ne – prostě jen četl blog a ptal se na dceru.

I proto jsem se rozhodl trochu vydusit články z Marigolda a nechat to tu trochu vymřít, protože za poslední měsíce si sem navyklo chodit více lidí, než je zdrávo. Za následek to má, že když napíšu článek o řepkovém oleji, už mne někam nahánějí, že by potřebovali názor odborníka na řepkový diesel atd. Jenže to já nejsem. Rozumím svým pár rádijkům a to ještě kdo ví jestli.

A už je to vážně spíše na škodu, protože přeci jen mezi blogem a odborným zpravodajským serverem by měl být trochu rozdíl.

Abyste nepřišli o odbornější materiály, domluvil jsem se s lidmi z Mobilringu, že odborné věci budu směřovat tam. Samozřejmě příležitostně, když něco zaujme a bude čas. Abych to dovysvětlil, nezavírám to tady, jen varuji nad tím, že odbornějších věcí bude méně a někdy nebude chvíli taky vůbec nic. To jsem to tedy vysvětlil 😉

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

27 komentářů

 • To je snad nějaká epidemie :o(

 • Z toho plyne, ze RSS jednou zabije vsechny bloggery 🙂

 • Vaše články se dobře čtou, možná proto si sem navyklo chodit více lidí, než je zdrávo.
  I když mi marigold opakovaně pomohl utvořit si (možná jen převzít!? ;-)) názor na cokoli, chápu a respektuji právo autora na soukromí. Když už ne svoje, tak určitě pro rodinu.
  Rád si přečtu Váš článek odborný či zábavný i kdekoliv jinde, a soukromí si určitě chraňte. Hodně štěstí.

 • Čili konec? Diplomaticky řečeno, ale zavíráme? Nebo jen snížení frekvence?

 • Myslím, že nebudu mluvit sám za sebe, když řeknu, že se Marigold stal jednou ze stránek, kterou mnohý z nás denně rád otevře. Je to právě optimálně zvoleným poměrem odbornosti/vtipu/inteligence/rozumných názorů. Jak již bylo řečeno, pokud dojde k redukci četnosti článků bude to citelná ztráta 🙂 nicméně souhlasím s respektováním soukromí. Faktem je to, že jsme si to způsobili sami. My, kteří čteme Marigolda už dlouho a kvůli tomu, že se nám to líbí, jsme na to upozornili kolegy a přátele :). Smutné, ale reálné. Je škoda, že jako důsledek zájmu půjde weblog k ledu.

 • Je to škoda. Na jednu stranu jsou negativa, o kterých píšeš, ovšem na stranu druhou jsou pozitiva. Konkrétně já. Takovou dobu přemýšlím, že si pořídím VoIP. A tak se nakonec (za přispění článku zde o Fayn a SoftPhone) rozhodnu a udělám ten krok, když tu… Marigold informuje o službě ha-loo! No tak jsem Tě vyplnil jako dealera. Samá pozitiva :o)

 • [4] snížení frekvence, zejména odborných věcí. tedy těch obsáhlejších. no, koukám, že jsem jich zase tak moc taky nepsal 🙂

 • [6] jo a já se vždycky podívám na zprávu od tebe, uvědomím si, že tvému zaměstnavateli dlužím hromadu peněz jako Zvěřina a že bych mu měl napsat, kolik to vůbec je a kam je chce poslat a už bych vraždil :))

 • Neklesej na mysli, zas nastane den, kdy vyjde slunce a nový článek na Marigold.cz.

 • My chceme pokracovani historie mobil.cz 🙂

 • Naprosto tě Patricku chápu. Řešil jsem podobný problém sám v sobě a zejména po narození dcery se snažím svůj čas i věnovat více rodině než blogu, ale je to těžké .. d8-D

  A tak to dělám tak, že když se 1x, 2x týdně přinutím něco napsat, většinou to beru z gruntu a napíšu více příspěvků najednou, ale vybírám jen ty opravdu zajímavé věci, které se od posledního příspěvku objevily.

  Nevím, jestli to je dobře nebo špatně, ale blogy přeci píšeme i proto, že se nám chce a tak k nim tak přistupujme .. d8-D

 • [8] Pokud OPRAVDU chceš, tak bych Ti to mohl zjistit 😉

 • Jo PZ má holt psací CHARISMA a to se na návštěvnosti projeví….bude velice nerad, když to tady usne…Jo a bude pokračovaní jak to bylo s Mobilem.cz.Díky.

 • [10] Souhlas… už dva týdny Patricku pauzíruješ… a to NEOKECÁŠ :-)))

 • Fuj! Po přečtení prvních pár vět jsem si myslel, že Pixy fakt umřel.

 • Patricku, to zní jako když se chystáš také zařít krám. A to by byla docela škoda. Myslím, že odborník tvého formátu se nemusí ničeho obávat.

  Jinak se mi také stalo, že na jednom jednání znala protistrana můj blog. V mém případě je ovšem výhoda, že tam kromě mě působí i další lidé, takže se tam člověk snadno ztratí :). Samostatný weblog bych asi nerozjížděl.

 • Patricku, schválně, zkus vypnout RSS a nastav si do robots.txt noindex,nofollow. Pak by ti četli opravdu jen ti, kteří tě číst chtějí 😉
  Další možnost je registrace.
  A nejlepším řešením může být prostě vypnutí příspěvků ke článkům, či prostě jejich velké znesnadnění (jako má třeba Ivo Lukačovič, registrace, nebo je přesunou na fórum).
  Stejně mi tohle vše ale připomíná Cimrmana: chtěl mít hospodu, ale neměl rád lidi. Měli byste se nejdříve zamyslet, proč jste vlastně ten blog udělali. Proto aby jej četli jen vaši známí, nebo proto aby jej četli všichni? A chcete aby jej četli všichni, ale zároveň aby vaše osobní zážitky četli jen přátelé? A proč vlastně, chcete od nich názor? Jak jej následně využíváte?
  Až si utvoříte představu, pak z ní vyjde technické řešení, které zabezpečí, že to bude splňovat vaši představu. Teď vlastně jen všichni nadáváte na to, že to dopadlo jinak, než jste si představovali, přitom jste ale jen udělali technické řešení nevhodné pro splnění vašich představ.
  A k tvým bodům:
  odpověď na přípomínku v bodu 1 by mohla být: napsání článku mi trvá půl hodiny, cena je 3000 Kč, jestli jej chcete, tak tady je můj účet
  připomínka 2: jestli chceš vědět přesně kdo je kdo, můžeš zavést povinnou registraci
  to že se tě lidé ptají v businessu na rodinu, je myslím normální, každý správný businessman začíná hovor něčím podobným, pro něj to má váhu asi jako otázka na počasí, nic bych si z toho nedělal.
  No a jestli chceš rozumnou čtennost k hlavnímu proudu, možná bych v první fázi zarazil příspěvky na téma Bi—other a Vy–lení.

 • [17] … pripadne prispevky na tema broadband forum 🙂

 • [17] s tim musim souhlasit.

  Na Marigolda kouknu prakticky kazdy den. V posledni dobe skoro casteji nez na standardni cteni mobil.cz a mobilmanii (v tomto poradi:).

  A ctu to tu rad prave pro ty odbornejsi clanky, ktere jsou vzdy opeprene o osobni nazory. Patriku, mas proste svuj osobni styl pri psani textu, ktery mi sedi. Temr vzdy jsem uz v prubehu cteni clanku na mobil.cz poznal, ze je od tebe.

  Naopak bych klidne ozelel clanky na tema bigbrother, cztek a podobne. Na druhou stranu i ty jsem precetl, ze zajmu o pohled na vec nekoho jineho. Ale poustet se i do cteni diskusi, na to jsem uz cas nebyl ochoten venovat.

  Takze pri proskrtavani clanku bych asi zacal sam. Kdybych o tom mohl rozhodovat. 🙂
  Jinak mas ale muj obdiv, kolik casu asi Marigoldovi musis venovat. A proto kdybys to tu zcela zavrel, plne bych to chapal. I kdyz by mi to bylo lito.

  Dokud jsou clanky (byt napsane pro jiny server) tady vzdy nalinkovane, vim ze je nemusim hledat.

  A jeste nakousnu tu rostouci navstevnost. 🙂
  Ono je to tezke. Kdyz je marigold i v press reportu z telco oblasti, tak lze cekat, ze si zajimavejsi clanky najdou i ctenare, kteri by jinak marigold nehledali.

  A posledni zastaveni. Jak uz rikal noname. Kdyz se nejaky cizi clovek zepta, jak se dari nekomu z rodiny … je to asi vice zdvorilostni otazka, nez opravdove zaujeti o tve soukromi. Blog, na kterem se objevuji i takove veci, ktere se jinak vypraveji spise mezi prateli u sklenky vina … nedivil bych se, ze toho pri diskusi vyuzije i nekdo, od koho by se to jinak vubec neocekavalo.

 • uz je to to tady, davno jsem psal, ze by bylo zajimave popsat jaky ma webblog zpetny vliv na blogera 🙂 Viz skvely denicek Zeretvi.

  PS: neco na tom zasahu do soukromi bude, nedavno jsme byli v hospode "Na te louce zelny" a koukal jsem jestli tam nejses :-), ze bych konecne videl slavneho telco redaktora.

  PSS: a trochu za to muzes sam, mel jsi sem uz davno napsat at te lidi neprudej nebo to zavres denicek.

  VYDRZ!!!

 • [18] no myslím, že BBF je hodně o Telco oblasti a vůbec to není SEO tahák na pochybná (čti ne-telco) individua. Nicméně respektuji Patricka a tak i to minimalizuji, případně vypínám komentáře, když už nejsou telco. Díky těm asi pěti smysluplným příspěvkům v diskusích jsem pochytil snad i něco, co může ve finále příští rok velmi ovlivnit českou telco scénu, více než cokoliv jiného o čem se psalo za poslední roky. Takže tady trochu nějaký pozitivní vliv diskusí vidím.
  P.S.: btw posílám ti do mailu informace, jak dopadly některé mé návrhy, které z této diskuse (a od tebe) vyplynuly

 • [21] Diky, uvidime, jak se Tvoje interpretace "navrhu, ktere z teto diskuse vyplynuly", bude lisit od toho, co mi poslali dalsi clenove BBF 🙂

  Jinak z me strany to byla pouze filipika …

 • [22] schválně mi to napiš, není nad pohled z vnějšku koule

 • Chtělo by to aspoň jednou týdně páteční čtení, když už nic.

 • [18] Tedy Michale, ty jsi ale jizlivy .. d8-D Po pravdě, myslel jsem na to samé .. d8-D

 • [19] to právě není tak lehké. Zrovna tenhle člověk, jehož zmiňuji, se mnou obchod vůbec nedělal. Prostě se jen poptal na Sofii, jak se jí daří, vypili jsme skleničku a bylo. Rozhodně to nebylo obchodní setkání, to už bych se příště mohl rovnou setkat s Bushem, abych mu dal své cenné rady 🙂

 • [26]
  Tangero: "bych se příště mohl rovnou setkat s Bushem, abych mu dal své cenné rady"

  Možná že by Američanům stačilo, aby si přečetli kus z učebnice češtiny pro šesté třídy, doplňování y/i, a použili to jako řešení ekologických problémů s hurikány:

  Naši předci zemědělci.
  … Když přišl[y] bouře, zaplav[i]l[y] pole a louky proudy deštové vody. Naši předci proto mez[i] pol[i] vyoral[i] v[y]soké meze a hluboké úvoz[y]. Na meze v[y]sázel[i] topol[y] jako větrolam[y]….

  To jenom jako okrajová poznámka "českého človíčka" k americkému počasí v těchto dnech.