Wayfinder navigace – tak trochu otestováno

GPS navigaci Wayfinder mám už nějakou tu chvíli, ale pár recenzí už jsem na ni četl, takže mi nepřišlo vhodné něco o ní psát. Ale teď o víkendu jsem si s ní hrál trochu více a také jsem tu četl ookovy nářky, takže přeci jen.

Wayfinder mám ve verzi pro Series 60, mám k tomu Nokia GPS modul, protože doma používám především Nokia telefony a tak se mi hodí konektorová kompatibilita (nabíječka), ačkoliv připojení funguje i s PDA přes bluetooth.

V pátek jsem jel přes Pardubice do Brna a to byla ta správná chvíle Wayfinder vyzkoušet trochu jinak, než pro pojíždění po Praze, kde jsem s ním byl maximálně spokojený. Ale nejdříve maličko k filosofii: software nahrajete do mobilu, GPS připojíte přes bluetooth a hodíte ji za sklo auta. Oktávo má takový rantlík před sklem, za který GPS přesně zapadne a nelétá sem a tam jak Čestmír. Vyzkoušená je i pozice na předním sedadle, modul má velmi slušnou citlivost. Mobilku hodím na autonabíječku, protože má celou dobu puštěná data a svítící displej a to baterii nedělá dobře. Mapa se stahuje za cesty a stačí jí i dost pomalé GPRS, protože je vektorová.


První zádrhel.
Z Pardubic se do Brna dá jet přes Svitavy nebo přes Žďár. Wayfinder svobodomyslně usoudil, že chci jet přes Svitavy a já nepřišel na to, jak mu to vymluvit. Funkce Změnit trasu neudělala nic, čeho bych si všiml a možnost zadat průjezdní města u Wayfinderu není.

První výhoda: Wayfinder je dost rozumný na to, aby pochopil, že když vytrvale jedete nějakým směrem, tak že to má svůj důvod a třeba se nemůžete na silnici otočit nebo ani nechcete. Tedy vás jednou zbuzeruje, že se máte otočit a když to neuděláte, tak přeplánuje trasu. Takže při mé cestě někde v Chrudimi pochopil, že opravdu nechci jet přes Svitavy a trasu přeplánoval přes Žďár. Hloupé je, že to té doby si musíte dávat pozor, protože jinak vás Wayfinder navede na trasu, kterou sám zoptimalizoval a zle se kontroluje, kdy názor změnil, protože itinerář není moc přehledný a v mapě musíte dlouho vyzoomovávat, než se dostanete na úroveň, kdy vidíte, jakými velkými městy jedete.

Zjednodušeně řečeno tahle nemožnost kontroly trasy a nalezení jejich variant je pro mne u Wayfinderu dost nepříjemná a divím se, že v recenzích na to nikdo moc nepoukázal. Můžete si sice myslet, že když vím, že pojedu nějakou trasou, tak na co potřebuji GPS. Odpověď je snadná – trasa není místy moc dobře značená a já tudy jezdím tak jednou ročně a většinou už si nepamatuju tak dobře, kde v Chrudimi odbočit, zvláště když tu postavili pár pruháčů (o kterých ale Wayfinder na rozdíl ode mne věděl). Když mne naviguje GPS, ušetřím dost minut neplodného dumání. Hodilo by se tedy, aby Wayfinder uměl nabídnout variantní trasy a dal mi možnost si přehledně vybrat, jakou bych chtěl projet. To neumí, snad zatím.

Pak už jsou tu jen pozitiva. Software má hlasovou navigaci, lze si z webu stáhnout i v češtině. Ta funguje parádně, protože včas upozorňuje, kde musíte odbočit a celou cestu nebylo potřeba se na displej mobilu vůbec dívat. To považuji za veliký klad. Kvůli přesné navigaci jsem si také dával GPS přímo za sklo a ne na sedadlo, kde přesnost klesá tím, jak byl slabši signál z družic – za sklem umístěný modul mi vždy odbočky hlásil včas.

Wayfinder je zajímavý svým konceptem, kdy nemusíte dopředu dumat nad tím, jaké mapy budete potřebovat s sebou, stahují se rovnou za cesty. Na webu je zhruba vyčísleno, jak je to náročné na data, ale není to zcela přesné, protože hodně záleží na tom, jak moc si s mapou hrajete. Mapa totiž automaticky zoomuje podle rychlosti pohybu, takže na dálnici vidíte málo podrobnou mapu za rychlé jízdy, ale když zpomalíte, tak mapa zazoomuje, abyste viděl například detail výjezdu. Moc hezké, ale výrobce tím taky trochu reaguje na problém, že při vyšších rychlostech by se mapa nemusela stíhat nahrávat. Takže když budete za jízdy zoomovat, stáhnete více dat. Sám jsem měl za dvě hodiny jízdy cca 400 KB přenesených dat.

Mapová síť je velmi podrobná, tady vidíte, jak je zmapovaná ČR – ty „fully atributet“ silnice znamenají, že se můžete orientovat i ve městech podle ulic, basic atributed jsou spíše průjezdní, i když větší městské ulice také nedělají problém.

Osobně se mi tenhle přístup líbí, protože platíte za roční licenci k používání a upgrade software, nebo za doživotní licenci s upgrade map bez upgrade software, pro cesty po západní Evropě (kam už počítají i ČR) máte všechny mapy online zdarma.

To byl také hlavní důvod, proč jsem po Wayfinderu sáhl. Když jedu do ciziny, nechce se mi pořád dohrávat a dokupovat nové mapy a v Evropě mám všechno za jednu cenu. Navíc se mi líbí potenciál, který online systém Wayfinderu dávám, živě si představuji, jak někomu povoluji, aby sledoval moji trasu na webu, nebo jak si zobrazuji cestu kamaráda, který mi jede naproti. Nebo třeba to, jak přidávám svoje oblíbená POI (místa vhodná pozornosti) a k nim komentáře a sleduju, co na to říkají jiní lidé. Zatím je to ale jen sen.

Co se licencování Wayfinderu týká, doporučuju nekupovat si zatím tu životní verzi, protože omezení stávající verze zejména v souvislosti s vyhledáváním trasy považuju za docela nemilé. Konkurenční software je v tomhle lepší, zato si ale při cestách musíte zaplácnout velký kus paměti a myslet na to, kudy pojedete. A ani jedno já nerad, moc dobře vím, jak často si jen tak skáknu přes hranice státu a tam už bych u konkurence nemusel mít mapu nahranou.

Výhodou online mapových podkladů je také aktualizace – ty Wayfindeří byly aktuální, respektovaly i docela nedávno (6 měsíců) staré kruháče. Další jejich výhodou pro mne byla jejich přehlednost a úpravnost, na to já docela dám a i když šlo o vektorové provedení, mapy byly příjemně čitelné.

Nechci tedy říct, že Wayfinder vám nutně musí vyhovovat. Tomtom nebo Route 66 pro vás může být vhodnější, pokud máte k mapování jiný filosofický přístup nebo pokud používáte drahá data. Škoda, že Wayfinder neumí ty alternativy tras. Nebo jste někdo přišel, jak na to?

Navíc Wayfinder nemá 3D pohled na trasu, což mně osobně nevadí, protože ho neoblibuju, ale někdo bez toho není ochoten, takže i na to pozor.

PS: Cesta z Pardubic do Brna je krásná projížďka. Silnice 37 se snivě vine zasněženou Vysočinou skrze ojíněné lesy, můžete se kochat krajinou a stodvacítkami na letních gumách, jež lemují škarpy. Horší to bylo cestou zpět – mlha jak mlíko, namrzlo a bylo třeba dávat setsakra majzla, abych sbírku škarperů nerozšířil. Zimní gumy se tou cestou ihned zaplatily…

PPS: Jaký software pro navigaci na mobilu (ne samostatné či auto gps) používáte vy a proč jste se pro něj rozhodli?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

31 komentářů

 • Doporučuji pro Prahu na http://www.mywayfinder.com stáhnout offline mapu. Datové přenosy sice nejsou nijak extrémní, důležitá je ale také rychlost překreslování, není nutné čekat.

  Offline mapa je pro ČR k dispozici ještě pro pár dalších měst. V zahraničí jich je víc a tam se vyplatí i kvůli datům.

 • Hele, nerad kazím dojem ze skvělého Wayfinderu a ultraskvělé možnosti používat ho i za hranicemi, ale není to při ceně 200 až 500 Kč/MB v roamingu trochu drahá sranda?

 • [2] Pokud máš v mobilu místo, tak si mapy můžeš instalovat předem a až teprve, když vyjedeš z oblasti, kterou jsi si stáhl, tak se stahují online. Je to na tobě. Mně to tolik nevadí, těch dat není mnoho zejména na dálnici.

 • MDA II, Tomtom 5.0 – nevyhoda je, ze mapa cz je jen v kombinaci s D, AT, Ch a PL, takze ma nejakych 409MB – ale koupil jsem 1 GB SD kartu a mam tam misto i na spoustu pisnicek. SW mluvi cesky a je v cestine… Mapa CZ je slusna, jen u uplnych vesnicek nejsou nazvy ulic 🙂 a ve mestech nejsou cisla domu na ulici. Ale funguje OK.

 • [3] No, tak potom je to OK 🙂 Při stahování přes GPRS by se totiž asi velice rychle zaplatilo pořádné GPS…

 • [4] To může být na Plzeňské, Sokolovské, Poděbradské, atd. docela problém, ne?

 • In my humble opinion, není tam na to, že to je recenze sw produktů příliš mnoho filosofie? Už jen proto aby toto důležité slovo i za deset let znamenalo to, co znamená už ticíciletí, ve vašem článku by byl mnohem vhodnější 'princip' – a je s technikou o poznání více svázaný, než slovo 'filosofie'.

 • Můžu mluvit bohužel pouze za distributora Smart2Go, nicméně testoval jsem všechnu konkurenci a co se týká poměru výkon/cena, tak vedeme. Konkrétně TomTom vás dost často zavede na neexistující nebo zcela nevhodnou cestu (skládka, rybník, pole není výjimkou). Na druhé straně žebříčku je Route 66, který je naprosto geniální a dle mého nic lepšího není. Nicméně je šíleně drahý. Náš Smart2Go Mobile Navigator je něco mezi. Dovede vás na správné místo, dokonce v mnoha případech i před konkrétní číslo domu, ale nemá tak efektivní routování jako zmiňovaný Route 66. Nicméně cenou bude hodně dobře postavený a jeden software funguje na Series 60, Series 80, PocketPC, UIQ a v budoucnu i Palmu. Žel první dodávky zvládáme až koncem prosince, což je bohužel dost zásadní problém. Jinak je kompletně v češtině včetně hlasových pokynů.

 • [8] a ještě jedna poznámka… Standardní balení má ČR+SR + opsaný obdélník, takže s ním dojedete do Rakouska, části Německa… A za celkem rozumný příplatek je upgrade na celou Evropu.

 • Kolik to stojí?

 • Tak jsem se dozvěděl že ta řeka pod Mělníkem na sever se jmenuje Vltava… celkem sranda…

 • [7] především to není recenze. nevím, jak jste na to přišel…

 • [12] Omlovám se, opravdu není, ale to nic nemění na tom že skript co tahá z nějakého serveru mapy těžko má nějakou filosofii, tu má třeba budhismus, či křesťanství, ale ne software pro zobrazování map.
  Vím samozřejmě že je to váš blog, ale říkal jsem si že se nad tím třeba někdo zamyslí a až bude příště psát např. text o své firmě na www stránky, použije jiné slovo než, chuděru zprofanovanou, filosofii firmy.
  Děkuji za slovo 🙂 a přeji vám i čtenářům spoustu dalších zajímavých náhledů do mobilního světa.

 • [13] Scrípt sám o sobě jistě nikoliv, ale jeho tvůrce nepochybně. Filosofie znamená způsob přístupu k něčemu a nikoliv nezbytně jen k životu, ale například i k práci s programem, mapovými podklady atd dle kontextu. Filosofie firmy tedy znamená způsob přístupu společnosti nebo ke společnosti. Možná je to zprofanované, ale je to tak a není na tom žádná deformace toho slova 🙂

 • [6] jo, nastesti funguje navigovat na krizovatku s … Predpokladam jsa z Brna, ze sokolovska je sakra dlouha 🙂

 • nevite o necem pro smartphone s win2003se(ET SmartPhoneII)?
  Diky

 • používám Autoatlas ČR a svou hlavu…z Brna do Přelouče jakž takž trefím i bez těhlech vymožeností :-))

 • [17] Jsem rád, že nejsem sám, kdo je v tomto směru tak neuvěřitelně zastaralý a zkostnatělý. 🙂

 • [16] Wayfinder je i pro Pockety. A nebo použij TomTom, jeho nová verze 5.2 vypadá skutečně skvěle a má (konečně) pokrytou i Moravu

 • [10] Samotný software zahrnující ČR+SR+kus Polska, Rakouska, Německa… přibližně 3 tisíce. Verze s BT GPS, paměťovou kartou,… necelých 8 tisíc.

 • já zase nedám dopustit na Navigon. Sice nejsou dostupné mapy ČR, ale ergonomie ovládání mi připadá lepší než opěvovaný TTN5. To je ale věc názoru. Jadnoznačně ale platí, že tuzemští programátoři nejenže zaspali, ale ti co se probudili a řekli si že navigace v PDA by mohla být kšeft, tak bohužel buď konkurenční produkt ani nevyzkoušeli, nebo navigaci nepoužíbají, nebo jsou úplně neschopní napsat použitelnou navigační aplikaci, která by měla alespoň ambice se již stávajícím přiblížit. Aby ale někdo měl motiv si tu naši českou koupit, tak by měly být ale taky lepší než ty existující. Kdysi jsme měli prý zlaté ručičky. S mozečkama mě to připadá v naší divnozemi úplně obráceně.

 • [19] von ET smartphoneII neni pocket….v seznamu podporovanych zarizeni pro wayfinder neni ,TomTom vypada ze to s mym MS smartphone umi…diky za tip 🙂

 • [23] Pořád nechápu. Ale dopručuju si to přečíst… The term philosophy derives from a combination of the Greek words philos meaning love and sophia meaning wisdom. What philosophy is, or should be, is itself a philosophical question that philosophers have understood and treated differently through the ages.

 • [23] Hele Kafko, tohle je technicka diskuse, filosofii si di krafat do zpovednice. Takze pokud nemas nic k tematu "Google – TomTom+navigace+Wayfinder+Route66" tak neotravuj s nesmyslnymy prispevky. Jdi si psat na svuj server!!!

 • [8] Zajimave je, ze podle vetsiny hodnoceni vitezi prave TomTom. Projezdil jsem s nim kus USA, velkou cast Evropy, hodne po Cechach a az na velmi vyjimecne problemy (chyba dat kolem Senovazneho namesti) a nizsi pokryti nekterych obskurnich lokalit (vesnice s peti domy) se podle nej da jezdit zcela bez problemu. V ramci dat mne vzdy navedl dobre, nikdy jsem v zadnem rybniku neskoncil pokud to nebyl cil cesty. 🙂

 • [26] Abych řekl pravdu, pochvalné hodnocení mi není úplně jasné. Na problémech s TomTomem jsem se shodl se 3 lidmi, kteří podle něj rovněž jezdili, takže zas až tak subjektivní názor to snad není. Funguje dobře, pokud s ním člověk jezdí po "normálních" městech. Nicméně například z Prahy do Dřevčič (jedna vesnice na Praze Východ) mě chtěl protáhnout zmíněnou skládkou (pravda, polní cesta tam vedla, ale off-road nevlastním) a podobných příkladů bych našel víc, teď si to přesně nevybavím.
  Trochu mi na něm vadilo i to, že všechno hlásí relativně pozdě. Když je horší GPS signál a metr za křižovatkou se dozvím "teď zahni", zrovna nadšený také nejsem :o)

 • [8] Je někde k dispozici česká stránka s informacemi o Smart2Go? Uvažoval jsem o koupi Wayfinderu a zde jsem zjistil, že by mohla teoreticky existovat další alternativa…

 • O tom, že by mapy používané TomTom byly nesprávné, zde slyším poprve. Po porovnání s ostatními systémy u mne jednoznačně vede. K nezaplacení je systém průběžných hlášení o dopravní situaci s možnosti včas se vyhnout ucpaným silnicím. Jen škoda, že tyhle informace fungují jen na západ od nás. Tuzemské uzavírky, havarie a dopravní zácpy nikdo do systému neposkytuje. Aspoň že na jaře má být k dispozici nová, podrobnější verze mapy ČR a rozšíření mapy na celou východní Evropu.

 • Kde a za kolik jde nyní tento navigační program koupit?