Vývojář her pro mobily Jamdat zkouší IPO za 86 milionů dolarů

Patrick Zandl · 30. srpen 2004

Veřejný úpis emise akcií (takzvané IPO) hodlá vyzkoušet další zajímavá firma, Jamdat Mobile (web). Ta právě vyplnila potřebné dokumenty pro SEC a v IPO hodlá získat 86 milionů dolarů. Jamdat Mobile patří mezi významné vývojáře her pro mobilní telefony a protože její obchod je postavený výhradně na mobilních telefonech a hry pro mobily tu nejsou přívažkem k hrám pro jiné platformy, jako je PC, je toto IPO bedlivě sledováno. IPO Jamdatu povedou renomované banky Lehman Brothers a Merrill Lynch, firma bude obchodována pod symbolem JMDT.

Jamdat

Něco málo finančních dat (kompletní SEC dokumenty s dalšími finančními daty jsou zde, je to fakt dlouhé a skvělé čtení o content trhu pro mobily): firma zahájila provoz v březnu 2000 a za finanční rok 2003 měla příjmy ve výši 13,5 mil USD. Za první čtvrtletí letošního roku pak měla příjmy 7 mil USD. Čistá ztráta firmy za rok 2003 byla 7,1 milionů dolarů a netto výnosy za první kvartál letošního roku byly 0,7 mil USD. Za letošní rok se očekávají příjmy 30 - 40 milionů dolarů a firma se bude pohybovat v ziskové oblasti.

Na první pohled to nevypadá špatně. Problémy bych mírně spatřoval v tom, že firma v roce 2004 realizuje přes 42% svého obchodu přes amerického operátora Verizon Wireless a dalších 18% přes Sprint. To znamená, že aktivity firmy jsou omezeny prakticky na americký trh, domu také odpovídá fakt, že naprostá většina příjmů v roce 2003 pocházela z her pro platformu BREW a teprve v letošním roce se podařilo část aktivit přesunout k Javě - i letos ale bude BREW dělat více jak 40% obratu a firma ani nezastírá názor, že BREW a platforma GetItNow Verizonu je jediným místem na světě, kde jsou dnes velké peníze pro mobilní hry.

Není bez zajímavosti věta, kterou Jamdat uvedl ve svých dokumentech:

<blockquote><p> We derived… 97% of our revenues during the three months ended March 31, 2004, from a combination of BREW and Java applications.</p>

</blockquote>

Vzhledem k tomu, že Jamdat začínal jako vývojář her pro WAP, je tato věta znakem přesvědčení, že WAP je mrtev. Minimálně v USA.

Pokud vás IPO Jamdatu zajímá, doporučím sledovat skvělý weblog výhradně na toto téma - Zigurd’s JAMDAT S-1 Blog. Pro české content providery je to prakticky povinné čtení namísto pohádek na dobrou noc.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook