Vývojář her pro mobily Jamdat zkouší IPO za 86 milionů dolarů

Veřejný úpis emise akcií (takzvané IPO) hodlá vyzkoušet další zajímavá firma, Jamdat Mobile (web). Ta právě vyplnila potřebné dokumenty pro SEC a v IPO hodlá získat 86 milionů dolarů. Jamdat Mobile patří mezi významné vývojáře her pro mobilní telefony a protože její obchod je postavený výhradně na mobilních telefonech a hry pro mobily tu nejsou přívažkem k hrám pro jiné platformy, jako je PC, je toto IPO bedlivě sledováno. IPO Jamdatu povedou renomované banky Lehman Brothers a Merrill Lynch, firma bude obchodována pod symbolem JMDT.

Něco málo finančních dat (kompletní SEC dokumenty s dalšími finančními daty jsou zde, je to fakt dlouhé a skvělé čtení o content trhu pro mobily): firma zahájila provoz v březnu 2000 a za finanční rok 2003 měla příjmy ve výši 13,5 mil USD. Za první čtvrtletí letošního roku pak měla příjmy 7 mil USD. Čistá ztráta firmy za rok 2003 byla 7,1 milionů dolarů a netto výnosy za první kvartál letošního roku byly 0,7 mil USD. Za letošní rok se očekávají příjmy 30 – 40 milionů dolarů a firma se bude pohybovat v ziskové oblasti.

Na první pohled to nevypadá špatně. Problémy bych mírně spatřoval v tom, že firma v roce 2004 realizuje přes 42% svého obchodu přes amerického operátora Verizon Wireless a dalších 18% přes Sprint. To znamená, že aktivity firmy jsou omezeny prakticky na americký trh, domu také odpovídá fakt, že naprostá většina příjmů v roce 2003 pocházela z her pro platformu BREW a teprve v letošním roce se podařilo část aktivit přesunout k Javě – i letos ale bude BREW dělat více jak 40% obratu a firma ani nezastírá názor, že BREW a platforma GetItNow Verizonu je jediným místem na světě, kde jsou dnes velké peníze pro mobilní hry.

Není bez zajímavosti věta, kterou Jamdat uvedl ve svých dokumentech:

We derived… 97% of our revenues during the three months ended March 31, 2004, from a combination of BREW and Java applications.

Vzhledem k tomu, že Jamdat začínal jako vývojář her pro WAP, je tato věta znakem přesvědčení, že WAP je mrtev. Minimálně v USA.

Pokud vás IPO Jamdatu zajímá, doporučím sledovat skvělý weblog výhradně na toto téma –
Zigurd’s JAMDAT S-1 Blog. Pro české content providery je to prakticky povinné čtení namísto pohádek na dobrou noc.