Vývojář her pro mobily Jamdat zkouší IPO za 86 milionů dolarů


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Veřejný úpis emise akcií (takzvané IPO) hodlá vyzkoušet další zajímavá firma, Jamdat Mobile (web). Ta právě vyplnila potřebné dokumenty pro SEC a v IPO hodlá získat 86 milionů dolarů. Jamdat Mobile patří mezi významné vývojáře her pro mobilní telefony a protože její obchod je postavený výhradně na mobilních telefonech a hry pro mobily tu nejsou přívažkem k hrám pro jiné platformy, jako je PC, je toto IPO bedlivě sledováno. IPO Jamdatu povedou renomované banky Lehman Brothers a Merrill Lynch, firma bude obchodována pod symbolem JMDT.

Jamdat

Něco málo finančních dat (kompletní SEC dokumenty s dalšími finančními daty jsou zde, je to fakt dlouhé a skvělé čtení o content trhu pro mobily): firma zahájila provoz v březnu 2000 a za finanční rok 2003 měla příjmy ve výši 13,5 mil USD. Za první čtvrtletí letošního roku pak měla příjmy 7 mil USD. Čistá ztráta firmy za rok 2003 byla 7,1 milionů dolarů a netto výnosy za první kvartál letošního roku byly 0,7 mil USD. Za letošní rok se očekávají příjmy 30 – 40 milionů dolarů a firma se bude pohybovat v ziskové oblasti.

Na první pohled to nevypadá špatně. Problémy bych mírně spatřoval v tom, že firma v roce 2004 realizuje přes 42% svého obchodu přes amerického operátora Verizon Wireless a dalších 18% přes Sprint. To znamená, že aktivity firmy jsou omezeny prakticky na americký trh, domu také odpovídá fakt, že naprostá většina příjmů v roce 2003 pocházela z her pro platformu BREW a teprve v letošním roce se podařilo část aktivit přesunout k Javě – i letos ale bude BREW dělat více jak 40% obratu a firma ani nezastírá názor, že BREW a platforma GetItNow Verizonu je jediným místem na světě, kde jsou dnes velké peníze pro mobilní hry.

Není bez zajímavosti věta, kterou Jamdat uvedl ve svých dokumentech:

We derived… 97% of our revenues during the three months ended March 31, 2004, from a combination of BREW and Java applications.

Vzhledem k tomu, že Jamdat začínal jako vývojář her pro WAP, je tato věta znakem přesvědčení, že WAP je mrtev. Minimálně v USA.

Pokud vás IPO Jamdatu zajímá, doporučím sledovat skvělý weblog výhradně na toto téma –
Zigurd’s JAMDAT S-1 Blog. Pro české content providery je to prakticky povinné čtení namísto pohádek na dobrou noc.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.