Výhody optických sítí v praxi

oook píše: Hurikán Katrina se pochopitelně
dotknul i telekomunikační infrastruktury. Jednou z postižených sítí se
stala i síť Abilene projektu Internet2. Její okruh z Atlanty do
Houstonu prochází zasaženým New Orleansem. Jak se můžete přesvědčit na mapě vytížení Abilene, vzhledem k topologii se vytvořilo úzké (a nezálohované) místo mezi Indianapolis a Kansas City.

Naštěstí  projekt Internet2 pracuje na hybridních sítích (projekt HOPI)
a ve spolupráci s aktivitou National Lambda Rail se podařilo nakonfigurovat záložní okruh mezi Seattle a Chicagem.

Internet2 k této akci nepotřeboval žádné zdroje telekomunikačních
operátorů, kteří pracují na obnově spojení v postižených oblastech.

V ČR se problematikou optických sítí zabývá třeba aktivita CESNETu nazvaná Optické sítě.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • aha v cem je ta vyhoda? Sry sem to nejak nepochopil 🙁

 • Kdyz Ti umre jedna linka nepotrebujes telekomunikacniho operatora, abys postavil zalohu 🙂

  Ale urcite si to nekupuj domu 🙂

 • [2] no já to taky moc nechápu. Když by tam tu zálohu neměli a neměli to budované jako ring resp mesh, tak jsou stejně v prdce, stejného výsledku by dosáhli, kdyby měli ten ring budovanej jakkoliv jinak (teď neřeším kapacitní požadavky a dosahy, kvůli kterým moc jiná možnost neexistuje), takže bych to neviděl jako "výhodu optické síti v praxi". Ba dokonce se divím, že píšeš, že to museli konfigurovat, když z té topologie to na to měli připravené a přepnutí okruhu je tedy otázka vteřin a automatizovaného procesu. Stejně tak jsou budovány ringy a double ringy po celých čechách všemi většími telco operátory, díky nepoměrně menším vzdálenostem (a neexistující optice na některých trasách) je také často část ringu tahaná bezdrátově.
  BTW naopak v podobných krizích a u menších sítí se právě bezdráty velmi dobře osvědčují, neboť vám umožní spojení okamžitě, bez čekání na cokoliv. Navíc, když se neštěstí očekává, je možné je přenést a fungovat odněkud jinud. Živě si vzpomínám na mnoho takových instalací při povodních v letech 99 a v roce 2002. Byly i firmy, které si zařídily provizorní pracoviště z bytu, skladu, či třeba restaurace, bezdrát jim sloužil jako spojení se světem a měli-li i IP ústřednu, tak ani jejich klienti nepoznali, že nesedí u sebe.

 • [3] To nevadi, ze to nechapes.

  Na te mapce ten novy okruh neni. Ten jde MIMO infrastrukturu Abilene. Jejich problem byl, ze spoj mezi Atlantou a Houstonem bude delsi dobu v nefunkcni. A oni by NEMELI zalohu. Normalni spoj mezi Indianapolis a Kansas City je normalni, zadna zaloha.

  Delat bezdratovy spoj o kapacite 10 Gb/s mezi Indianapolis a Kansas City je skutecne celenz. Muzes to zafinancovat z BBF.

  Co se tyce podobnych siti v CR, tak povodne v roce 2002 ukazaly, kdo na to ma a kdo na to nema. Ono je hezke mit ringy, jenze kdyz je jedna cast ringu mimo provoz delsi dobu (velky pozar, zaplavy), tak uz zadnou dalsi zalohu nemas.

  A pochopitelne je neco jineho firma pana vomacky, ktera se pripoji pres wifi k siti spolecnosti telcon, aby moh vybirat e-mail a neco jineho logisticky system spolecnosti XXX, ktery potrebuje prenaset realne velka data v realnem case.

  Napriklad panove, kteri spravovali SDH ringy T-Com v New Yorku by mohli vypravet …

 • No, priznam se ze i mne cely ten prispevek trochu unikl.
  Jedine co vidim, ze se poradilo sestavit nahradni trasu.

  Pravdou je, ze je zcela bezne, ze kdyz dojde k preruseni pronajate opticke trasy, automaticky nabehne zaloha dodavatelskeho tranzitniho operatora. Pokud by ani to nezafungovalo, vetsinou existuje kruhova zaloha a a tudiz i uplne preruseni linky neni problem.
  Pokud se navic predpoklada, ze preruseni bude delsiho razu a tudiz by fakticky bylo dlouhodobe ohrozeno, ze spoj nebude mit dalsi zalohu, tak se prerusena trasa prepoji jinou cestou.

  Vzdy je to jen o tom, kolik dalsich spoju tranzitni operator ma.

  Pripadne dalsi varianou je zajistit spoj zcela pres nekoho jineho.
  Co je ale asi na tom americkem prikladu rozdil od evropy, ze tam sirokopasmovym bezdratem prekonavaji dost velkou vzdalenost.

 • [5] Dodavatelsky operator dodava dark fiber. Tudiz jen velmi tezko muzete mluvit o "automatickem nabehnuti zalozni trasy".

  S bezdratem ta vec nema nic, ale vubec nic spolecneho 🙂

 • [6] S tim bezdratem jsem vychazel z vety "Delat bezdratovy spoj o kapacite 10 Gb/s mezi Indianapolis a Kansas City …", proto jsem si myslel ze tam vybudovali zalozni trasu vzduchem. To jsme si nerozumeli.

  Pokud jde o tu zalozni trasu, tak moc netusim, co je na "nabehnuti zalozni trasy" divneho.
  Uplne bezne dochazi u trazitni linky po SDHcku k prepnuti na zalohu, ktere se projevi maximalne drobnych zachybovanim, kdy se rozpadne linka a BGP zacne preroutovavat jinudy .. a vzapeti nazpet.

 • [7] Problem jest v tom, ze realita onoho zalohovani se ukaze napriklad v pripade nejake dramaticke katastrofy – at uz jde o povodne 2002 nebo Katrinu 2005. Pravda na nektere opratory staci i mene (vzpominame se slzou v oku na kauzu nejmenovaneho opratora: "Mame STM-16 kruh po CR s chybejicimi rozhranimi s Ostrave"?)

 • [8] Nj, tak zrovna na jednu "Ostravu" take vzpominam. 🙂 Jeden nedopalek hozeny delnikem .. 😉

 • [9] Napsal jsem o tom kdysi dávno poutavý článek na LUPĚ. Bohužel fotky byly neveřejné 🙂