Volby… promiňte, do čeho?

Probíhaly volby. Mám volební místnost dvěstě metrů od domu a celý víkend jsem se flákal. Přesto jsem volit nešel. Nebylo jaksi koho. Chvíli jsem poctivě sledoval předvolební spoty kandidujících stran. Většinu z nich bych nemohl volit, protože zastávám názor, že když si nejsou schopny sehnat člověka, který umí s kamerou a trochu stříhat, asi těžko budou schopny fungovat v europarlamentu, kde je práce přeci jen o něco těžší, než projít seznam přátel či Zlaté stránky. Většina klipů apelovala na city – například Cibulka vykydávající hnůj z kolečka měl to vykydávání jako jediný program a ačkoliv si Cibulky vážím, na volby to nestačilo. Zelení mne ospamovávali tak důkladně, až mi vytekly nervy – spamery nevolím.

Nakonec jsem svého zástupce v EU nevolil. Nějak jsem si nevybral. Scházely myšlenky, případně důvěra (Unie, ODS a podobný čachralové). Výsledek voleb podle toho vypadá – a tomu se říká krize demokracie 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • chjo… a pak proc maji ti komunisti 20% hlasu.

  Kdyby prislo volit tolik lidi co na slovensku, tak dostanou 40%

 • tak to máš u mě velké mínus. Svojí neúčastí jsi odevzal 30% svého hlasu komunistům (pakliže bys je nevolil což nepředpokládám). Bohužel, volby (nejenom v ČR) nejsou a neměly by být o tom kdo má jaký klip a dokonce nikdy nebude nikdo stopro souhlasit s nějakou stranou, každý je trochu jiný a každý má jiné potřeby. Ale na druhou stranu jsou strany, se kterými se člověk neztotožňuje vůbec a které podporuje svou neúčastí. A proto je obecně lepší volit menší zlo, než jej svou neangažovaností podporovat. 🙁

 • No jo, u vas ste mali aspon nejake diskusie a reklamy v mediach, u nas to statne vsetci odignorovali a nakoniec sa k nim pridali aj ludia, ale mna tesi, ze snad prekoname rekord a budeme mat najnizsiu, plne to aspon vyjadri postoj Slovakov co si myslia o celom Ep a ulohe nasich posrancov v nom.

  http://markoff.biz/pivot/en

 • Dobře jsi udělal. Nevolit je taky volba.

 • [4] nevolit je volba, ale nepřijít k volbám je lenost

 • Ja jsem nesel volit z jednoho prosteho duvodu. Pohledem na tlusty stoh hlasovacich listku jsem zjistil, ze kandidovat dnes muze kdejaka parta recesistu, kteri zaplati 15 000 Kc.

  To me, jako volice a obcana, urazi. Az se bude politika delat vazne a na urovni (coz se nebojim, ze v CR nekdy bude), pak pujdu volit. Plus souhlas s Patrickem ve veci predvolebni prezentace stran.

 • [2] S tím naprosto souhlasím. Nevolit je blbost. Těch pět nebo kolik procent komoušů přijde vždyck – když bude 100% účast, tak získají těch svých 5 %. Když ale bude účast 4x menší, tak už dostanou 20 %. A pro – i když jsem si skutečně nemohl vybrat, protože mi přijdou jeden horší než druhý – volil. Zelené… Takže jsem nakonec vlastně i já odevzdal hlas komoušům, Železnému a dalším parchantům, co se tam dostali. 🙁 Ach jo… Ale nevolit mi přijde přece jen až moc apatické… I když vím, že má volba byla v podstatě ztracená (kdyby ten trouba Patočka od Zelených nebyl takové pako, tak se tam zelení dostali).

 • [7] alespoň si zeleným přispěl milionem na jejich další fungování a nepřispěl si na fungování komunistů jako ti co volit nešli (peníze se počítají podle poměru na celkové účasti).
  Já jsem také neměl chuť volit poté co jsem vzal do ruky lístky od zádu a četl jsem postupně lídry kandidátek – Železný, Dolly Buster, Kožený a brokožrouti za životní jistoty (poslední čtyři strany), dál jsem se nedostal. Tak jsem si zanadával a šel na to z druhé strany a tam už jsem našel někoho, koho volba brání vstupu těch na druhé straně.

 • a to mám volit jen ze zoufalství, aby to nedostala skupina dementů? To je lepší, aby to tu dostala skupina dementů, přivedla to na buben a šokovou terapií to šlo zase nahoru, ne? [8]

 • jo to si ve volbách ve ’48 také asi mnoho lidí myslelo. A navíc nikde není záruka, že poté co to půjde nahoru nebude ve stranách zase jen "skupina dementů" a většina si nebude opět myslet, že je lepší nás přivést na buben. Takže budeme furt v prdeli, ale hlavně že nevolíme "dementy".
  Opravdu jsi v těch několika stech lidech nenašel nikoho, kdo by se nějak kryl s tvými názory? Potom jsi velmi silně vyhraněná osobnost a nejspíš máš příliš striktní kritéria. Spíše pravděpodobně jsi ale byl příliš líný, trpěl pocitem, že stejně tvůj hlas nic neznamená atd. Ale jak už jsem psal, je lepší volit někoho kdo se tam nedostane, než nevolit nikoho (kvůli peněžní podpoře) – to že jsi nebyl volit znamená, že jsi komanče finančně podpořil (přispěl jsi na ně 3 Kč, stejně jako každý takový nevolič) a ne že jsi nepodpořil nikoho. Takže i nevolba je vlastně aktivní podporou.
  Samozřejmě úplně nejlepší je pokusit se vybrat dva lidi ze strany, která se pravděpodobně dostane, potom komanče obíráš nejenom o prachy, ale i o procenta.

 • asi máš pravdu – nevolil jsem ne proto, že bych si vyloženě nevybral, ale protože z politiky už mám jen depresi – ať jsem volil koho chtěl a dostal se tam kdokoliv, nic se nezměnilo… [10]

 • [10] Volby byly v roce 46. Kdo tehdy nešel volit (bylo to sice povinný, ale člověk mohl odevzdat tzv. bílý lístek) byl podle mě nakonec jedinej kdo volbou nepřispěl k nástupu komunistů (na rozdíl od těch co volili ostatní strany tzv. národní fronty, který komunistům akorát přihrávaly)

 • [12] nevím, v té době byli i mí rodiče jen v představách mých prarodičů 😉 ale opravdu VŠECHNY strany přihrály komunistům? Jestli to tak opravdu bylo, pak není pravda že ti co nevolili nepřispěli k nástupu. V tom případě prostě byla jen jedna možnost a bylo jedno jestli hlasujete či ne. Ovšem AFAIK tam tehdy nějaké alternativy byly. Komančové získali tehdy 38%, nevím kolik ostatní strany národní fronty. Problém tehdy samozřejmě byl, že byly zakázány (nepovoleny) pravicové strany a třeba agrární strana, nevím kdo za to tehdy mohl a nevím jaká byla účast. Ono teď samozřejmě těžko hodnotit, ti lidé netušili co NF udělá. Na druhou stranu to byla prostě jejich demokratická volba – prostě se rozhodli že to tak chtějí. Kdyby se tady 90% lidí rozhodlo že chce komunismus, tak ani nepípnu, prostě sbalím kufrty a emigruji dokud to jde. Jenže tady je v republice 10% těch co chtějí komunismus a 70% těch, kterým je to jedno co tu bude a když by nedejbože byla jen 20% účast a komančové dostali 50% všech křesel v poslanecké sněmovně a zavládl by tu znovu komunimus, tak těch 80% bude vklidu prohlašovat, že to oni ne, že oni s tím nesouhlasili. Hovno! Mlčeli! Souhlasili!

 • Jasně, že občas není koho volit. V tom případě je lepší volit proti. Vždycky je někdo trochu horší.

  V antice se věřilo, že kdo se neangažuje v politice, je neschopný idiot, protože si nedokáže prosadit vlastní zájmy.

  Jo, a k těm komunistům v roce 1946: získali 40,17 % (prostě blbí Češi) – a to pak uděláte převrat raz dva. Navíc měli v mnohých stranách skryté spojence, na další šli s nátlakem – a bylo to. Ještě k tomu pro jistotu zakázali agrárníky (jediná větší pravicová strana), takže ve volbách pak byli jenom komunisti, socdemáci, národní socialisti a lidovci.

 • [14] 40.17 získali v Česku, v celém Československu to bylo 38% (to jen pro upřesnění)
  fyi třeba http://history.czechian.net

 • [7] úplně stejný názor, kéž by takových lidí bylo více. snad nejvíc lidí si myslí, že je spasí ODS a zatím na privatizaci, které proběhla či vlastně neproběhla v jejich režii. ach jo, demokracie není nejlepší systém…

 • tak jsem to nedopsal s tim ODS 😕 , ještě padne pár miliard k už těm zaplaceným stovkám miliard, kterýma se musely restrukturalizovat ci revitalizovat privatizovany podniky (i neprivatizovany) . A tyhlety dluhy budeme platit jeste peknych par desitek let 👿

 • [16] jo? a který je nejlepší?
  [17] nechápu proč by měl stát restrukturalizova či revitalizovat nějaké podniky nějakými injekcemi. Pointa privatizace byla v tom, že se stát zbaví vlastnictví státních podniků a už do nich nenaleje ani korunu. To že se pak vlády chytli socialisti, kteří programově hájí pracovní místa tak, že raději do podniku nalejou miliardy aby nezkrachoval i když ten podnik není státní je věc jiná. A to už vůbec nemluvím o průserech typu kampeličky, kde se část obyvatel svobodně rozhodla založit si družstva, kde měli nějakou šanci získat peníze ovšem s dost velkým rizikem a pak zkrachovali a aby nenadávali tak stát jim dal peníze z kapes těch rozumných, kteří do toho nešli. Demokracie není o tom, že se stát o vás bude starat, že vy můžete podepisovat cokoliv a vždycky budete mít pracovní místo a nemůžete přijít o peníze. Rozvinutá demokracie je právě naopak o tom, že pouze vy rozhodujete kam máte dát své peníze na základě rizika a jen dobrý podnik může žít a zaměstnávat. BTW – celkový státní dluh (součet všech veřejných rozpočtů) dosáhl triliardy, před nástupem ČSSD to bylo tuším nějak 150 MLD. P.S.: nejsem voličem ODS

 • Volit se má, podle mě. A nemá cenu hledat mezi kandidáty nějaké mravné, ctné a voňavé. Kde by se tam vzali.
  Hodně mě ovlivnilo, co říkal Jan Burian, snad ještě v době, kdy doznívalo popřevratové nadšení. A totiž, že politici nejsou lidi, které bychom měli mít rádi, kterých bychom si měli vážit. To jsou lidé, které si najímáme na špinavou práci a platíme jim za ni.
  Takže volit, byť i jen proto, aby tam nebyli dementi, ale třeba jen volové.

 • [18] Tak jak privatizaci a demokracii popisujete je krásná idea, ale zapomínáte na jednu základní věc – proto aby to tak fungovalo, musí existovat fungující právní prostředí (t.j. když uzavřu nějaou smlouvu , musí existovat způsob, jak vynutit její dodržování). To zde po revoluci bohužel bylo (buď z neznalosti nebo možná i záměrně) naprosto rozloženo právě působením ODS. Bez právního systému se demokracie mění v anarchii ve stylu nakraď co můžeš. Pokud se ODS nebude od tohoto distancovat, je u mě na úrovni komunistů, kteří také nikdy neuznali chyby jejich režimu.

 • [11] Pane Zandle, nechci následující úvahu vztahovat přímo na Vás, myslím ji všeobecně.

  Ve svém okolí mám několik lidí, kteří považovali před volbami v roce 2002 plánovanou vládní koalici mezi 4K a Špidlovou ČSSD za příslib "politiky nového stylu". V dobrém úmyslu dali proto hlas 4K.

  Skutečná Špidlova koalice pak bleskurychle prokázala svoji elementární neschopnost. Odtud pramení také frustrace mých přátel. Není to proto, že by nebylo volit, ale proto, že neustále volí špatně v tom směru, že jimi preferované strany se ukáží jako neschopné (nebo schopné čehokoliv).

  Ad Vítek : na adrese : http://wtd.vlada.cz/pages/v… najdete dokument PDF "Koncepce reformy …" zpracovaný Sobotkovým ministerstvem financí. Velmi zajímavé čtení. Mimo jiné je tam zcela explicitně napsáno, že Špidlou, Grossem a Sobotkou tradovaná legenda, že teď musí tato vláda platit dluhy nezvládnuté privatizace za vlády ODS je postavená na vodě :

  „….Růst deficitů veřejných rozpočtů přitom není způsoben úhradou nákladů transformace v podobě transferů vynakládaných státním rozpočtem a FNM do tzv. transformačních institucí na pokrývání jejich ztrát, jak se často uvádí. ….předchozí graf jasně dokumentoval, že růst výdajů veřejných rozpočtů (ve vztahu k HDP) je enormně vysoký i po očištění o realizované dotace do transformačních institucí….“

  a dále :

  „….Růst mandatorních výdajů, zejména sociální povahy, se projevuje nejen při pohledu na státní rozpočet, ale také na úrovni celkových veřejných rozpočtů. Celkové výdaje veřejných rozpočtů (po očištění o dotace transformačním institucím), se mezi roky 1995 a 2001 nominálně zvýšily o 55 %, čímž udržely krok s růstem nominálního HDP (56 %). Z hlediska jednotlivých oblastí je patrný na první pohled markantní růst výdajů v oblasti sociálního zabezpečení a sociální péče (95 %)….“

 • Patriku, tak jsme opět u našeho oblíbeného tématu. Je vidět, že je tu dost lidí, co je politika zajímá. Co fakt zkusit udělat nějakou extra sekci, kde by se vždy založilo nějaké téma (článek), např. sociální politika, nebo zdravotnictví a následně by lidi psali do diskuse své názory co a jak dělat. Pak jedno ústřední téma – informační systém pro stranu, která by chtěla být "on-line", kde by se diskutovalo co vše by to mělo umět a umožňovat. A pak to tak nějak spojit dohromady a udělat nějaku akci zet.

 • [18] Ano máte pravdu: Pointa privatizace byla v tom, že se stát zbaví vlastnictví státních podniků a nechá je zprivatizovat svým vlastním vedením, což jak jistě všichni dobře víte byli většinou dobře prokádrované osoby, tak že se nedivte , že KSČM je nejbohatší politickou stranou (nakrást se dá hodně peněz velmi rychle) a tudíž její vliv na naší politické scéně není nezanedbatelný a s tím , žádné volby nic nezmůžou.

 • [23] to je sice pravda, pár takových nám, ovšem zapomínáte na jednu věc. Poté co tito lidé zbohatli tak se komančové stali jejich nepřáteli, protože komančové chtějí velké zdanění bohatých, braní jejich majetku, daňová přiznání atd. Takže naopak bohatí komanče zásadně nevolí, je to strana chudých (a hloupých, mezi čímž je přímá úměra). Krom toho se nedomnívám že je chyba že podniky zprivatizovali "prokádrované osoby". Jestli jste se pokoušel za komančů studovat VŠ tak určitě víte, že bez rodičů-straníků a členctví v SSM to šlo hodně těžko, na některé obory (třeba práva) vůbec ne (to je i odpověď na to proč tu je justice tak v prdeli, protože abyste byli soudci, musíte mít určitý věk a to znamená že musíte být vystudováni za komančů a nemusíte mít žádnou povědomost o novodobých změnách díky absenci přeškolování).
  Komančové jsou ale relativně bohatí a to z jiných důvodů – nemají náklady (žádné drahé marketingové akce), mají placené členství, a hlavně jejich poslanci a senátoři odevzdávají povinně desátek. Krom toho samozřejmě dostávají mraky peněz za procenta ve volbách (za tyhle vyfásili nějakých 60 mega) atd. V ostatních stranách jsou samí individualisté, kteří hledí na vlastní kapsu, tady jsou velmi drsně vázáni vč. tajných smluv (všimli jste si nějakého excesu nějakého komunistického poslance za posledních 10 let, ať už nějakého podvodu nebo hlasování proti vůli strany či dokonce odchod z řad?!) což prostě může projít jenom u komančů – když to zkoušeli jinde, tak je zažalovali.

 • [21] Já jsem jim také dal svůj hlas – ty lidi někdy znám i osobně průřezem ve všech stranách. Znám i několik politiků komunistů – a osobně jsou to docela příjemní lidé, na ledasčem se s nimi shodnu. Ale jako politika to nefunguje, at se podíváte na jakou stranu chcete. Korupce, bordel, byrokracie – všechno zůstává a zhoršuje se.

  Tak co s tím…

 • Ve volbách platí to, že hlas dáváme tomu, kdo pro nás představuje nejmenší zlo a ne tomu kdo je nejlepší (pokud samozřejmě nejsem sám kandidátem voleb).

 • ps.na slovensku sa komunisti do EP nedostali napriek nizkej ucasti volicov:)
  pripadne:
  vo volbach do EP ziskali komunisti 100% na uzemi byvalej CS[F]R,aj ked museli pouzit maly uskok a kandidovat pod roznymi hlavickami 🙂 [realita:)]

 • Ráda bych doporučila web, kde se na jedné stránce velmi srozumitelně vysvětluje, proč je důležité volit, co to ve skutečnosti znamená levice a pravice, žádný sarkazmus nebo nadávání, jak je kolem téma politiky běžné, ale dobré informace. Kdyby je tak znalo víc lidí…
  http://volby.kategorie.cz/