Voipově rušný týden

Jak to tak vypadá, poslední doba je docela rušná na události na VoIP scéně a to nikoliv jen české.

Softphone

Tak ponejprv Softphone. Zdá se, že můžeme už poměrně přesně rekonstruovat, co se událo v síti tohoto českého VoIP provozovatele. Hlavní vývojář a administrátor Petr Styx se definitivně nedohodl s majiteli Softphone na tom, že by měl dostat podíl ve společnosti, pro kterou je klíčovým zaměstnancem a jeho software (který vyvíjel již dříve, nikoliv tedy pro ni) vlastně jediným aktivem společnosti. Následně tedy obsluhu Softphone převedl ze svého řešení na open-source řešení Asterisk, s jehož administrací si nový administrátor Softphone neuměl poradit. Řadu dní tak nešlo v síti Softphone telefonovat a když už to šlo, platili zákazníci i za zvonění. Bohužel i ti, kteří do sítě Softphone volali. Rozchod s administrátorem Softphone zvládl na pětku a nad jeho dalším fungováním se vznáší velký otazník, protože podobná situace se může evidentně kdykoliv opakovat. Počíst si můžete v komentářích u článku na Marigoldovi.

Fayn

Fayn neopomenul vrátit Softphone půjčku za oplátku. Když měl před více jak rokem své problémy Fayn, Softphone přetahoval jeho zákazníky na konkurenční upgrade. Nyní nabídl konkurenční upgrade Fayn v okamžiku, kdy Softphone nefungoval. Aktivační poplatek pro zákazníky Softphone, Viphone nebo Wirphone (tedy českých VoIP služeb) je nyní jen 99 Kč místo původních 299 Kč – podrobněji zde. Kromě toho Fayn začal propagovat deset tezí, proč je zajímavější Fayn než Skype.

Voipex

Událostí včerejška bylo spuštění další voip služby do ostrého provozu – jde o Voipex společnosti Ipex. Měl jsem již dříve možnost testovat a na UPC jsem s Voipexem byl velmi spokojen. Uvidíme, co další firmy na listině betatesterů VoIP – především Vanconet, Tiscali, UPC a Xphone. Jestli mi něco u Voipexu chybí, tak je to peering s Ha-vlem. Jednak jistě proto, že Ha-vel používáme ve firmě a šiklo by se mi do ní volat zdomu zdarma, druhak také proto, že Ha-vel se potichu stává českým VoIP gigantem, když svým zákazníkům s analogovými ústřednami briskně připojuje tyto ústředny přes voip, aniž by si toho řada klientů všimla.

Jajah

A něco ze zahraničí: Jajah vydal novou verzi klienta, kde jsou snad ostraněny problémy s voláním do sítě Skype a nově také je možné volat ze sítě Skype na Jajah klienty. To by bylo super. Osobně jsem to nezkoušel. Na Jajah blogu je odkaz na marigoldí článek v češtině, velká to čest – ale asi mu moc nerozumněli 🙂 Čímž také chci upozornit na Jajah blog, je docela prima na čtení, nově zde probírají integraci Jajah a Asterisku.

PGP pro VoIP

Na Wired vyšel článek, který se ihned rozletěl internetem. Phil Zimmermann (tvůrce PGP) hodlá v nejbližším týdnu vyjít na světlo světa s podobným programem pro VoIP. To by znamenalo, že můžete své telefonní rozhovory přes VoIP kódovat tak, že i CIA se hezky (a hlavně dlouho) zapotí, než si je bude moci poslechnout. Takže se těšíme a vývojáři Echolonu se rovněž těší.

Skype

Skype provedl některé redukce cen telefonování, v Čr se to týká telefonování na mobily. Oslavil tak první výročí SkypeOut služby.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • PGP pro VoIP to bude mit BinLadin a jeho parta radost.

 • To Tangero: Neunikla Vaší pozornosti tato velice zajímavá služba? http://www.skype.com/products/skypezones/

 • Z sifrovaneho volani bude mit radost kazdy komu neni lhostejne, ze ho kdejaky fizl, policejni rezim nebo nepoctivy administrator odposlouchava. Sifrovani je zaklad a je treba bojovat proti opatrenim zavadenymi politiky, kteri chteji kontrolovat a omezovat vsechno, maskujic to za boj proti terorismu. Klasicke politicke kecy. Skoda ze jim to velka rada beznych lidi zere 🙁 a nechavaji si sahat na sve osobni svbody v domeni ze bude lepe. Nebude, teroristi si najdou tisic jinych cast kam ruka policejniho statu nema sanci dosahnout.
  Kontrolni otazka na nejakeho VoIP odbornika 😉 je nejake ze soucasnych fungujicich reseni zabezpeceno tak, ze je datovy tok kodovan u jednoho ucastnika hovoru a rozkodovavan u druheho? Na principu privatniho a verejneho klice.

 • [2] Neunikla, ale nezaujala mne – u nás se to nedá použít, žádná ze sítí tu není. Navíc mi to přijde dost omezeně využitelné. Ale máte pravdu, zmínit jsem to mohl…

 • S tim jak pribyva VoIP poskytovatelu v CR, udrzuje nekdo prehled kdo s kym peeruje? Myslim ze by to mohlo byt v budoucnu zajimave kriterium vyberu.

 • Pane Zandle, analogove ustredny, pokud u nas jeste nejake jsou, byly na bazi P51 a vyznacovaly se tim, ze mely analogovou signalizaci a analogove spojovaci pole, pricemz bych si tipl, ze dneska je 99 procent ustreden digitalnich vcetne digitalniho spojovaciho pole a pouziva signalizaci CAS nebo DSS1 🙂 … pane Zandle, VoIP je jen jiny zpusob prenosu hovoru, nema nic spolecneho s typem ustredny – snad jen to, ze tato zarizeni obvykle pozaduji vstup ve forme PCM 0. nebo 1. radu, coz obvykle leze z tech vasich ""analogovych"" ustreden :–)))))

 • [6] Z analogové ústředny leze analogový signál a ne žádné PCM. To za prvé.

  Signalizace DSS1 se používá pouze na ISDN v žádném případě mezi ústřednami. Mezi veřejnými ústřednami (systémy) se používá dnes nejčastěji SS7.

  Za druhé žádné veřejné ústředny v ČR již analogové nejsou. Poslední P51 (veřejný systém) má ze sběratelských důvodů Pavel Troller na ČVUT.

  Další veřejné analogové systémy (kromě P51) v ČR byli PK201, PK202 a ATZ a pak ještě několik dlaších typů. Přičemž nejrozšířenější byla P51 a PK202 (ústřena s el. mag. křižovými spínači).

  Pokud chcete "analogovou" pobočkovou ústřednu tedy PBX připojit přes VoIP musíte její signál digitalizovat a naopak. Pak jsou tu samozřejmě digitální pobočkové ústředny které jsou nejčastěji připojeny pomocí ISDN tedy 2B+D nebo 30B+D a pomocí signalizace DSS1 nebo Q-sig.

  howg

  Analogové ústředny jsou stále používaný jako PBX jsou to např. ústředny řízené mikropočítačem ale mající nalogové spojovací pole např. typicky ATES 420.

 • [6] ano, to mate pravdu. dovolil jsem si to zjednodušit a analogovou ústřednou jsem označoval takovou, která nepoužívá IP protokol. Už proto, že skutečné analogové ústředny se u nás už skoro nevyskytují. Nenapadlo mne lepší označení pro staré neIP systémy, aby to bylo jasné.

 • [8] Tak se pojdně bavit o klasické ústředně (ať už digitální či ne) a o VoIP. Protože naříklad na ISDN (rsp digální ISDN pobočková ústřena ) je asi tak stejně analogové jako VoIP.

 • jo hezky prehled a co treba jeste firma http://www.802.cz

  podle jejich ceniku jsem totiz pohopil, ze to je asi nejlevnejsi zpusob jak mit doma pevnou linku pac vlastne jen chteji za aktivaci 100kc a pausal je 10kc/mes maji nejlevnejsi minutovou tarifikaci viz cenik http://www.802.cz/News.asp?NewsID=28… a uctovani po sekundach 1+1 co si prat vic??? 🙂

 • [10] Cenově je nabídka 802.VOX bezesporu zajímavá. Nicméně, telefonní čísla zatím mají jen pro severní Moravu a Prahu a podporují pouze kodek G.711a, který je náročný na šířku pásma. Majitelé "slabších" internetových přípojek si tedy zatím nezavolají protože nemohou technicky, a obyvatelé jiných než výše zmíněných oblastí by si zavolat NEMĚLI, protože používání geografických čísle mimo číslovacím plánem stanovená území není až tak úplně košer….. (U obou připomínek jde ovšem jen o dočasný stav.)

 • [11] ano s tím G.711a je to bohužel pravda a je to dost vada, protože ten vyžaduje 64 Kb/s, s čímž hůř asymetrické linky mají dost problém. Kolega na to už narazil – má upstream 64 a zdá se, že se jeho ISP přesně netrefil do toho, aby ho dodržel 🙂

 • [8] Odpoustim vam drobnou nepresnost 😉 … kam byste ale zaradil nove PbX, ktere uz maji implementovan TCP/IP a VoIP (Damovo, Alcatel, apod.)? 😀

 • [13] nu, protože se mi zalíbil Max Grundigův název "klasické ústředny" (což mne původně bohužel nenapadlo), tak bych tyhle označil za "kombinované ústředny", ne? to tak odpovídá… Nebo existuje nějaká oficiální terminologie v češtině?

 • [4] Je to otázka ještě asi tak 14 dnů, kdy bude na hotpsotech WideNet spuštěn roaming s Boingo a tím pádem bude Skype Zones i pro tuzemce.

 • blbina…

  tady nekdo fakt veri, ze nsa a jeji kamaradi to neumi rozlustit? to je ale fakt detsky naivni…

 • [14] Zadna oficialni terminologie zatim neni – VoIPovym ustrednam se rika softswitch, tem klasickym jenom switch – tedy slangove, jinak je to samozrejme exchange 😀 … takze to vlastne klidne mohou byt kombinovane ustredny, proc ne? 🙂